Myślisz o zmianie telefonu komórkowego? warto przyjrzeć się cechom, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie telefonu komórkowego, jeśli szukasz listy z najlepszymi telefonami w stosunku do ceny, możesz zobaczyć wymienione w ten sposób.

Rynek telefonii komórkowej jest szeroki, obecnie w ofercie dostępnych jest kilka marek i modeli smartfonów, dlatego warto znać ich charakterystykę działania, aby wybrać ten, który odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi.

Wybór telefonu zależy również od przeznaczenia, nowe smartfony mają szybkie procesory i pamięć o dużej pojemności do surfowania po Internecie, robienia zdjęć, nagrywania filmów, pobierania aplikacji i grania w gry wideo.

Kryteria zakupu telefonu komórkowego

Telefon komórkowy stał się nieodzownym narzędziem ułatwiającym codzienne zadania, nie tylko pozwala pozostać w kontakcie, ale jest również niezbędny do wykonywania pracy w nowej gospodarce cyfrowej.

Kupując telefon należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

Ekran

Jest to istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie telefonu komórkowego, jego rozmiar, rozdzielczość i jakość różni się w zależności od marki i modelu urządzenia, wielkość ekranu mierzy się w calach.

 • Niskie modele kompaktowe o przekątnej poniżej 5 cali
 • Od 5 do 5.5 cala odpowiada modelom średniej klasy
 • Ponad 5 cali należy do telefonów z wyższej półki

Rozdzielczość ekranu dzieli się na:

HD: ekran o wysokiej rozdzielczości, zwykle spotykany w modelach z niższej półki

Full HD: zapewnia użytkownikowi lepsze wrażenia w postrzeganiu kolorów i ostrości obrazu

HD+: Rozdzielczość, którą można znaleźć w telefonach ze średniej i wyższej półki, gdzie jakość obrazu jest lepsza

2K i 4K: to najlepsza rozdzielczość, w której zastosowano nową technologię mobilną, jest obecna tylko w modelach z wyższej półki i kilku markach

W stosunku do materiałów użytych do opracowania ekranu w telefonach z niższej półki stosuje się LCD, w telefonach średniej klasy OLED, a w telefonach z wyższej półki AMOLED i Super AMOLED.

RAM

Pamięć RAM jest ważnym punktem do rozważenia przy zakupie urządzenia mobilnego, ponieważ im większa pojemność pamięci RAM, tym lepsza nawigacja w telefonie, w zasadzie część prawidłowego funkcjonowania telefonu zależy od tej pamięci.

Telefony low-end mają pamięć od 1 do 8 GB RAM, telefony high-end mają pamięć 16, 32 lub 64 GB, co daje użytkownikowi możliwość pełnego wykorzystania zasobów telefonu.

Procesor

Procesory mobilne pozwalają na wykonywanie zadań urządzenia z większą szybkością, dla czego kluczowy jest wybór procesora na podstawie jego mocy i szybkości, najbardziej znanymi procesorami są Qualcomm i Media tek.

Platforma

Smartfony mają różne systemy operacyjne, najczęściej są to Android i IO, inne dostępne systemy to:

 • Symbian
 • Blackberry OS
 • Windows Phone
 • Kolory OS
 • Oxygen OS
 • Harmony OS
 • Kai OS
 • Ubuntu dotykowy

Bateria

Żywotność baterii jest ważna przy wyborze telefonu komórkowego, zwłaszcza jeśli korzystanie z urządzenia jest częste.

Kamera

Aparat to akcesorium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze telefonu komórkowego, zwłaszcza jeśli jesteś fanem fotografii i selfie, obecnie wśród użytkowników smartfonów rośnie popularność fotografii mobilnej.

Znane marki telefonów komórkowych wyróżniają się w ofercie aparat fotograficzny Mając megapiksele mające na celu maksymalizację doświadczenia użytkownika, należy zauważyć, że nowe modele smartfonów zawierają kilka kamer z czujnikami od 10 MP do 180 MP.

Warto zauważyć, że należy zweryfikować przysłonę aparatu i liczbę posiadanych obiektywów, ponieważ im więcej obiektywów ma urządzenie, tym lepsze przechwytywanie ostrych i wysokiej jakości zdjęć.

Kolejnym istotnym punktem, którego nie należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego telefonu komórkowego, jest jego obsługa i integrowane w nim dodatki, takie jak czytnik linii papilarnych, design, kompatybilność z innymi urządzeniami, rozpoznawanie twarzy czy głosu.

Udostępnij to