Mini-LED to rodzaj technologii wyświetlania, który można znaleźć głównie w ekranach telewizyjnych. Obecnie większość głównych producentów telewizorów, takich jak Philips, TCL, LG i Samsung, ma do kupienia telewizory mini-LED lub buduje nowe z technologią podświetlenia Mini LED.

Niektóre marki kojarzą nawet mini-LED z innymi typami nowych technologii. Na przykład linia mini telewizorów LED „QNED” firmy LG jest już dostępna na całym świecie. Te modele telewizorów po raz pierwszy są wyposażone w podświetlenie LCD NanoCell i mini-LED firmy LG.

Ponadto pojawiły się już nowe zapowiedzi telewizorów z targów CES 2022. Samsung zapowiedział już nowe telewizory na targach CES 2022, w tym modele telewizorów MicroLED, mini-LED i QLED. Nowe mini-LED są częścią gamy telewizorów marki Neo QLED. Duże zmiany w tej ofercie na rok 2022 to nowa funkcja o nazwie Shape Adaptive Light Control, która pozwala telewizorom na lepszą kontrolę nad rozkwitem, oraz uaktualnienie do 14-bitowego podświetlenia w celu uzyskania większej liczby punktów luminancji.

Ale chociaż mini-LED można znaleźć w wielu dzisiejszych nowszych telewizorach, można je również znaleźć w innych urządzeniach z ekranem. Na przykład plotki sugerują, że może być również używany w nadchodzącej konsoli Nintendo Switch 2. Apple używa również technologii mini-LED w swoim nowym 2021-calowym MacBooku Pro (14) i nowym iPadzie Pro, a raporty sugerują, że można ją dodać do Apple MacBook Air 2022 i nowsze MacBooki Pro.

Teraz, gdy Apple aktywnie dodaje mini-LED do swoich najnowszych produktów, możemy spodziewać się, że w przyszłości zobaczymy je w większej liczbie urządzeń poza telewizorami innych marek. To bardzo ekscytujący czas dla technologii mini-LED, a jeśli kupujesz nowy telewizor, musisz dowiedzieć się więcej.

Tutaj znajdziesz mini-diody LED. Ale jak to działa i jaki ma wpływ na wrażenia z oglądania? W poniższym przewodniku omówimy szczegóły techniczne mini telewizora LED, a także główne pytanie: czy naprawdę potrzebujesz mini telewizora LED? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy ta nowa technologia telewizyjna jest dla Ciebie odpowiednia.

Nowy 2021-calowy MacBook Pro firmy Apple (14) jest już dostępny. (Źródło zdjęcia: Apple)

Przejdźmy teraz do tego, co robi technologia. Jak można się domyślić z nazwy, mini-LED ogranicza liczbę modułów LED podświetlających ekrany LCD.

Piksele LCD nie mogą się świecić, chociaż diody OLED mogą, więc potrzebują za nimi źródła światła, które może je rozproszyć. To właśnie tworzy niezbędny połysk i kolor. Dzięki tej dodatkowej warstwie podświetlenia pikseli na ekranie LCD nigdy nie można całkowicie wyłączyć.

Jak to wpływa na Twoje wrażenia z oglądania? Jest lepszy w porównaniu do ekranu LCD. Czerń na ekranie LCD nie tylko nie ma atramentowej jakości swoich odpowiedników OLED, ale jeśli podświetlenie telewizora LCD jest źle zastosowane i kontrolowane, mogą wystąpić zauważalne nieregularności w sposobie, w jaki ekran opisuje to, co to jest, co powinno być jednolitymi obszarami czerni.

Dobrym przykładem jest wyobrażenie sobie napisów końcowych większości filmów. Jest czarny ekran z przewijanym białym tekstem. Podczas oglądania na telewizorze LCD normalnym zjawiskiem jest dostrzeganie aureoli światła wokół słów lub „zanikanie” podświetlenia w rogach ekranu. W rezultacie wszystko, co powinno być czarne, jest teraz bardziej pochmurnoszare.

Wiemy, że nikt nigdy nie kupił telewizora tylko ze względu na sposób, w jaki radzi sobie z napisami końcowymi filmu. Ale tego rodzaju niechlujna jakość obrazu sprawia, że ​​technologia LCD wydaje się coraz bardziej drugorzędna w porównaniu z błyszczącym konkurentem OLED.

Jednak nadal może istnieć sposób, aby technologia LCD zdobyła przyczółek wśród najlepszych telewizorów, a to dzięki mini-diodom LED.

Dzisiejsze najlepsze oferty mini telewizorów LED

Samsung QN43QN90BAFXZA... (otwiera się w nowej karcie)Walmart (otwiera się w nowej karcie)

Schemat techniczny panelu Mini LED TV

(Zdjęcie: Samsung)

Spis treści

Co to jest mini dioda LED?

Mówiąc najprościej, mini-LED to lepszy i wydajniejszy sposób podświetlania ekranu LCD.

Oficjalnie dioda nie większa niż 0,2 mm może być sklasyfikowana jako „mini”, ale mówimy tu o branży elektroniki użytkowej i można się spodziewać, że słowo „mini” będzie używane luźno. Jednak podstawową zasadą jest to, że mniejsze diody LED pozwalają na zastosowanie większej liczby diod LED.

Zainstalowanie większej liczby mniejszych diod LED za pikselami ekranu LCD oznacza, że ​​obrazy mogą być jaśniejsze. Oznacza to, że sterowanie podświetleniem może być bardziej szczegółowe i precyzyjne. Powinno to pozwolić na lepszą kontrolę, co powinno oznaczać mniej podświetlenia i mocniejsze kontrasty.

Dlaczego mini-LED jest ważny?

Skutecznie wdrożone podświetlenie mini-LED powinno znacznie zbliżyć panele LCD do poziomów wydajności OLED niż wcześniej. Te teoretyczne zalety są dość przekonujące.

I, oczywiście, bez dostrzeganych problemów OLED: technologia LED/LCD nigdy nie była przedmiotem przerażających opowieści o wypaleniu ekranu, ani nie jest ofiarą ostatecznego, ale nieuniknionego spadku wydajności, który jest ceną „organicznej”. ». Element OLED.

Oczywiście sukces mini-LED będzie zależał od tego, jak technologia zostanie wdrożona. Istnieje wiele różnic w wydajności wyświetlaczy LCD z podświetleniem LED o podobnej cenie i specyfikacji; wystarczy rzucić okiem na nasze liczne recenzje telewizorów, aby je zobaczyć. A jeśli niektórym telewizorom brakuje kontroli nad kilkudziesięcioma strefami przyciemniania podświetlenia, czy naprawdę możemy oczekiwać, że będą lepiej kontrolować tysiące?

Apple szuka mini-LED dla swojego 2021-calowego iPada Pro 12,9, który oferuje 600 nitów jasności, a jego najnowszy 14-calowy MacBook Pro (2021) tylko zwiększy świadomość i entuzjazm dla tej technologii.

Zrzut ekranu telewizora Philips 2021

(Zdjęcie: Philips)

Gdzie mogę kupić mini telewizor LED?

Nieustraszony chiński producent TCL szybko włączył tę technologię do swoich wyświetlaczy.

Fani TCL mogą wybrać QLED z serii 6 z Mini LED w USA lub nadchodzący C825 QLED w Wielkiej Brytanii, który zostanie wprowadzony na rynek za 1,099 euro za mniejszy 55-calowy rozmiar.

Marka niedawno wprowadziła również X925 i X925 Pro, to jest poniższa lista mini telewizorów LED. Sprawdziliśmy już telewizor TCL X925 Mini LED 8K i przyznaliśmy mu 4.5 gwiazdki na 5 za doskonałe poziomy czerni Mini LED, rozdzielczość ekranu 8K, interfejs Google TV i wbudowany soundbar Onkyo.

Jednak inne marki telewizorów idą w ich ślady. LG, Philips i Samsung ogłosiły składy mini-LED na rok 2021, a na targach CES 2022 spodziewamy się zobaczyć jeszcze więcej modeli telewizorów z tą technologią wyświetlania.

Minitelewizor LED 8K: TCL X925

Telewizor TCL X925 Mini LED 8K (Źródło zdjęcia: TCL)

Linia mini-diod LED firmy LG, nazwana „QNED”, od razu stała się wysokiej klasy produktami LCD, łącząc mini-diody LED z technologią kropek kwantowych. Znajduje się na szczycie wyświetlaczy LCD NanoCell, które wcześniej były najbardziej ambitnymi telewizorami LCD firmy.

QNED99 jest bohaterem serii. To telewizor 8K, 120 Hz z pełnym lokalnym przyciemnianiem (aby dokładniej pokazać, do czego zdolny jest mini-LED). Jest dostępny w wersjach 65, 75 i 86-calowych. QNED95 zastępuje panel 120 Hz QNED99 tylko 60 Hz, ale zachowuje rozdzielczość 8K i wszystkie inne zalety techniczne oprócz 86-calowego rozmiaru.

Istnieje kilka zakresów 4K QNED, które są prezentowane w ten sam sposób. QNED90 ma panel 120 Hz w porównaniu z układem lokalnego przyciemniania z pełną matrycą mini-LED, podczas gdy QNED85 wystarcza z panelem 60 Hz.

Jeśli niektóre telewizory zawodzą, jeśli chodzi o kontrolowanie kilkudziesięciu stref przyciemniania podświetlenia, czy naprawdę możemy oczekiwać, że będą lepsze, jeśli chodzi o kontrolowanie tysięcy?

W Samsungu „Neo QLED” to sposób, w jaki firma opisuje swoje telewizory mini-LED na ten rok. Oprócz „mikrowarstwy” prowadzącej światło z mini-LED (być może nawet 5000 pojedynczych diod na pojedynczy ekran) przez kropki kwantowe, Samsung opracował najbardziej precyzyjne algorytmy przyciemniania i dystrybucji mocy.

To wszystko dobrze wróży możliwościom wyższej klasy QN900A. To wyświetlacz 8K 120 Hz, dostępny w rozmiarach 65, 75 lub 85 cali. QN800A zachowuje rozdzielczość 8K i wybieralne opcje rozmiaru ekranu; po prostu nie ma systemu audio gwizdków i dzwonków QN900A.

Flaga 4K dla Samsunga jest wyświetlana przez QN95A i QN90A: oba są panelami 120 Hz i oba są dostępne w rozmiarach ekranu 50, 55, 65, 75 i 85 cali. QN95A zawiera również urządzenie One Connect firmy Samsung, które eliminuje wszystkie wymagania dotyczące łączności z wyświetlaczem. Jest też QN85A, który zachowuje panel 120 Hz swojego rodzeństwa, ale nie ma tak wielu stref przyciemniania ani głośników.

Philips ma oczywiście swój wyjątkowy atut, który można wnieść na imprezę mini-LED: Ambilight. Modele 9639 i 9506 są dostępne w rozmiarach 65 lub 75 cali i oba mają czterostronne podświetlenie Ambilight i mini-LED. Podobnie jak w przypadku LG, telewizory Philips LED Mini znajdują się w serii telewizyjnej tuż poniżej droższych serii OLED.

Telewizor Mini-LED z jasnoniebieskim ekranem w szarym pokoju

(Zdjęcie: Samsung)

Czy powinienem kupić mini telewizor LED?

Ostatecznie o sukcesie (lub jego braku) poszczególnych telewizorów Mini LED zadecyduje kilka czynników.

Na przykład kontroler panelu i silnik przetwarzania wideo, który zasila telewizor, będzie miał duży wpływ na wydajność wyświetlacza, a jeśli są to obojętne komponenty, sama złożoność matrycy Mini LED może potencjalnie stworzyć więcej zamiast mniej. , problemy z podświetleniem i kontrastem.

Ponieważ zbliżamy się do końca 2021 roku, nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co następny rok przyniesie Mini LED i czy będzie to kluczowy temat dla największych nazwisk w technologii telewizyjnej. Ciekawie będzie również usłyszeć, jak najlepsi producenci telewizorów opowiadają o wydajności Mini LED, które są już na świecie. Dopiero wtedy dowiemy się, czy technologia Mini LED jest skuteczna i warta swojej ceny.

Dzisiejsze najlepsze oferty mini telewizorów LED

Udostępnij to