Co to jest technologia QLED? Jeśli szukasz nowego telewizora, prawdopodobnie natkniesz się na akronim QLED podczas wyszukiwania. Ale co to znaczy?

Zaawansowana technologia telewizorów QLED firmy Samsung Może wydawać się to mylące (nawet fakt, że jest to tylko w telewizorach Samsung, jest nieco mylący), ale jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci wszystko, co musisz wiedzieć o QLED, czego możesz oczekiwać od tego typu technologii telewizyjnej i czym się ona różni z innych technologii telewizyjnych panel, taki jak OLED i LCD.

Najważniejszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że QLED to zastrzeżona technologia panelowa opracowana dla wysokiej klasy telewizorów Samsung. Nie możesz dostać telewizorów QLED innych marek.

Dzięki zastosowaniu metalicznego filtra z kropkami kwantowymi panele QLED poprawiają zarówno kolor, jak i kontrast. Poprawia to możliwości obrazów HDR i 4K w porównaniu z innymi niekantowymi wyświetlaczami LCD LED.

To nie wszystko (modele telewizorów QLED zawierają teraz Wirtualnego Asystenta Bixby firmy Samsung i Smart Ambient Mode, aby lepiej pasowały do ​​Twojego pokoju), ale to, co właśnie przeczytałeś, stanowi sedno tego, co sprawia, że ​​telewizor QLED jest QLED. Powinno to zacząć wyjaśniać część dyskusji na temat telewizorów QLED i pomóc Ci dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najlepsze.

Dzięki nowym telewizorom Samsung, które otrzymały aprobatę dwóch organizacji zajmujących się normami bezpieczeństwa, nie musisz się martwić, że ultrajasne telewizory Samsung za bardzo uszkodzą gałki oczne.

Chociaż QLED nie jest tak naprawdę rewolucją w ekranach telewizyjnych, oferuje wysoki poziom wizualny wykraczający poza sferę zwykłych telewizorów LCD. Tutaj omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o QLED, w porównaniu z podstawowymi telewizorami LCD-LED lub telewizorami OLED i czy warto zainwestować w telewizor QLED.

Technologia QLED TV stale się zmienia i wprowadzane są nowe modele. Odkąd stworzyliśmy ten przewodnik, na rynek weszło wiele nowych telewizorów Samsung QLED. Gdy już zaznajomisz się z tajnikami QLED, spójrz na niektóre z ciekawszych modeli, w tym Samsung The Frame, który przeszedł aktualizację panelu QLED.

Możesz też przeczytać nasze recenzje topowego Samsunga Q950TS 8K AI QLED oraz tańszego Samsunga Q60R QLED.

Dzisiejsze najlepsze oferty telewizorów QLED

SprzedażTOP. jeden
Samsung UHD 2020 55TU8005 - 55' Smart TV 4K, HDR 10+, Wyświetlacz Crystal, Procesor 4K, PurColor,...
Samsung UHD 2020 55TU8005 - 55" 4K Smart TV, HDR 10+, Wyświetlacz Crystal, Procesor 4K, PurColor,...
Crystal UHD zdolny do reprodukcji ponad miliarda kolorów z większą czystością
565,40 EUR

Spis treści

Często zadawane pytania dotyczące kropek kwantowych QLED

  • Co to jest QLED? Technologia paneli telewizyjnych stosowana w telewizorach Samsung.
  • QLED czy OLED jest lepszy? To zależy, kogo zapytasz. Zobacz ten przewodnik QLED vs OLED, aby uzyskać więcej informacji.
  • Czy QLED jest lepszy niż 4K? Wszystkie panele QLED mają minimalną rozdzielczość 4K, a niektóre nawet 8K.
  • Czy telewizory QLED są drogie? Niektóre z nich z pewnością są, choć są też modele ze średniej półki, które nie rozbiją banku.
  • Czy QLED naprawdę jest tego wart? Z pewnością jest to krok naprzód w stosunku do zwykłych telewizorów Ultra HD firmy Samsung, z niewiarygodnie jasnymi wyświetlaczami i świetną skalowalnością. Wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w dalszej części poradnika poniżej.
Telewizor QLED Samsung Q70T

Telewizor QLED Samsung Q70T w akcji (zdjęcie: Samsung)

Co to jest QLED?

Szczerze mówiąc? To trochę zagadka. QLED dosłownie oznacza, lub zakładamy, że oznacza, Quantum Dot Light Emitting Diode. (Nie należy tego mylić z OLED, co oznacza „organiczną diodę elektroluminescencyjną” i jest konkurencyjną technologią wyświetlania, której nie będziemy tutaj szczegółowo omawiać).

Czym jest ekran LED z kropkami kwantowymi lub QLED w porównaniu do konwencjonalnego telewizora LCD?

Ta zaprojektowana przez Samsunga koncepcja jest w zasadzie najnowszym zestawem ulepszeń tej samej technologii kropek kwantowych, nad którą firma pracuje od kilku lat.

Technicznie rzecz biorąc, telewizory Samsung QLED wcale nie są QLED – cóż, przynajmniej w naszym rozumieniu tego terminu. „Dobry” element diody elektroluminescencyjnej kwantowej emituje własne światło, wskazówka tkwi w nazwie, podczas gdy najnowsze telewizory Samsunga wykorzystują oddzielne podświetlenie LCD (i podświetlenie krawędziowe) od innego telewizora LED LCD. Skąd więc wzięła się nazwa QLED? Nie jesteśmy pewni.

60 Q2020T

Q60T 2020 pokazuje, że niektóre zestawy ze średniej półki mają również panele QLED (Zdjęcie: Samsung)

Jak działa telewizor QLED?

To skomplikowane, ale poczekaj z nami. Na początek wszystkie telewizory QLED mają filtr kropek kwantowych.. W tym roku pojawiła się nowa, udoskonalona mieszanka aluminium, która sprawia, że ​​kropki są wydajniejsze (a tym samym jaśniejsze) i efektywniej przepuszczają światło, tworząc szerszy, dokładniejszy kolor.

Następnie Czym dokładnie jest filtr kropek kwantowych? Jest to film z małych krystalicznych cząstek półprzewodnikowych, których barwa może być precyzyjnie kontrolowana, który zastępuje filtry koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego używane w starszych telewizorach.

Samsung twierdzi, że telewizory QLED wykorzystują nowe filtry do wyświetlania 100% pokrycia przestrzeni kolorów DCI / P3 (czytaj: znacznie głębsze poziomy czerni i jasny HDR) i zachowują tę wydajność niezależnie od światła.

Są tak jasne, że telewizory Samsung QLED mogą obsłużyć od 1,500 do 2,000 nitów jasności. Biorąc pod uwagę, że do wytworzenia HDR wymagane jest 1000 nitów, jest to dobra jasność, chociaż nie jesteśmy pewni, jak dokładnie można obsłużyć jasność 2000 nitów. Okulary przeciwsłoneczne, ktoś?

Chociaż postęp w jasności jest intrygujący, Samsung twierdzi, że nowe telewizory QLED mają nowo zaprojektowaną strukturę paneli pikseli, która zapewnia lepsze oglądanie poza osią. W przypadku salonu może to być duży punkt sprzedaży QLED.

Fiolki zawierające kropki kwantowe przed umieszczeniem ich w telewizorze

Fiolki zawierające kropki kwantowe przed umieszczeniem ich w telewizorze

QLED kontra LED

Poza hiperbolą „zmiany paradygmatu” Samsunga w marketingu, naprawdę ważne jest, aby zrozumieć, że QLED tak naprawdę nie jest niczym nowym. W rzeczywistości są to tylko ostatnie zmiany, być może jedne z ostatnich technicznie możliwych, w istniejącej technologii LED-LCD, która zdominowała telewizory wielkoekranowe przez ostatnią dekadę.

Innowacje QLED – głębsza czerń, lepsze kolory i szersze kąty widzenia – rozwiązują trzy tradycyjne problemy z technologią LED i LCD, ale są to te same problemy, które producenci telewizorów rozwiązują rok po roku. Dopiero przyszłe recenzje ujawnią, czy w rzeczywistości QLED jest znaczącym postępem w stosunku do tradycyjnych ekranów LED-LCD, ale jest bardzo prawdopodobne, że w nowych zestawach Samsunga zobaczymy realną poprawę w tych obszarach.

QLED kontra OLED

Być może ważniejszym porównaniem jest QLED vs OLED. Ten ostatni wykorzystuje piksele, które emitują własne światło, ale wyświetlacze OLED są produkowane tylko przez rywala Samsunga, LG, a teraz są również używane przez Sony, Philips i Panasonic.

Nie ma wątpliwości, że QLED na razie ma przewagę pod względem jasności (więc teoretycznie lepiej radzi sobie z treściami HDR, ale można go łatwo przesadzić), ale jeśli szukasz „zmiany paradygmatu” w jakości obrazu i technologii wyświetlania nowej generacji, OLED nadal prowadzi. Ten ostatni wykorzystuje indywidualnie oświetlone piksele, aby uzyskać lepszy współczynnik kontrastu i bogatszą czerń niż diody LED-LCD, które nigdy nie mogą się dotknąć, z filtrem kropek kwantowych lub nie. Możesz także zobaczyć to, co najlepsze w zespole, na naszym najlepszym wyborze telewizorów OLED.

Możesz także liczyć na zestawy QLED, aby uzyskać system operacyjny Samsung Tizen (zdjęcie: Samsung)

Możesz także liczyć na zestawy QLED, aby uzyskać system operacyjny Samsung Tizen (zdjęcie: Samsung)

Co się stało z SUHD?

QLED i SUHD są zasadniczo takie same; nowe przekazy mają więcej wspólnego z marketingiem niż z technologią, chociaż zmiana z 1,000 nitów w wysokiej klasy telewizorach SUHD do 1,500 do 2,000 nitów w flagowych telewizorach QLED może być bardziej rewolucyjny, niż się wydaje na pokładzie.

Krótko mówiąc, dla kupujących, którzy wciąż wiedzą, czym jest UHD, SUHD okazał się zbyt zagmatwany, więc Samsung porzucił to. (Prawdopodobnie nie pomogło też to, że „S” w SUHD tak naprawdę nic nie znaczy, chociaż nie jesteśmy przekonani, że QLED jest znacznie jaśniejszy).

Jak długo działają telewizory QLED?

Sam Samsung podał prawdopodobny termin realizacji swoich telewizorów QLED, mówiąc, że można oczekiwać, że telewizor QLED będzie działał około 7-10 lat, zanim zaczniesz widzieć jakieś upośledzenie wzroku, jednocześnie podkreślając, że obejmuje to intensywniejsze użytkowanie oczekiwane od telewizorów inteligentnych w dzisiejszych czasach.

W tym poście na blogu Samsung stwierdza, że ​​średnio, na podstawie typowego użytkowania, konsumenci powinni oczekiwać, że jakość obrazu ich telewizora pozostanie mniej więcej taka sama przez siedem do dziesięciu lat.

„Co ciekawe, definicja tego terminu w typowym użyciu” poszerzyła się w ostatnich latach wraz ze wzrostem oglądalności wideo i rozwojem interesujących funkcji „smart TV”, które można włączyć w telewizorze, aby obejrzeć najnowszy odcinek ulubiony program, rozpocznij sesję grania ze znajomymi lub zarządzaj urządzeniami w naszym domu.

Telewizory QLED często zawierają inne zaawansowane funkcje, takie jak rozdzielczość 8K (zdjęcie: Samsung)

Telewizory QLED często zawierają inne zaawansowane funkcje, takie jak rozdzielczość 8K (zdjęcie: Samsung)

Czy powinienem kupić telewizor QLED?

Telewizory QLED firmy Samsung mają być najjaśniejszymi i najdokładniejszymi możliwymi kolorami, więc działają z wszelkiego rodzaju treściami w każdych warunkach oświetleniowych.

Do pewnego stopnia te twierdzenia są prawdziwe. Zmiany, które firma Samsung wprowadziła w ostatnich latach w celu ulepszenia paneli QLED, pomogły w stworzeniu niesamowitych telewizorów z najwyższej półki, takich jak Samsung Q90 QLED z 2019 roku. A Samsung jest znany z używania QLED jako słowa sprzętowego dla doskonałego zasięgu i doskonałej jakości obrazu.

Wydaje się, że to przyzwoity pakiet do salonu, ale to, czy powinieneś kupić telewizor QLED, ostatecznie będzie zależało od ceny. Nadal płacisz tysiące za dobry telewizor QLED, a długowieczność QLED może leżeć w sukcesie, z jakim Samsung jest w stanie sprowadzić technologię do niższych budżetów. Na razie jednak QLED oferuje wspaniały obraz tego, co ma nadejść.

Dzisiejsze najlepsze oferty telewizorów QLED

TOP. jeden
SprzedażTOP. jeden
Samsung UHD 2020 55TU8005 - 55' Smart TV 4K, HDR 10+, Wyświetlacz Crystal, Procesor 4K, PurColor,...
Samsung UHD 2020 55TU8005 - 55" 4K Smart TV, HDR 10+, Wyświetlacz Crystal, Procesor 4K, PurColor,...
Crystal UHD zdolny do reprodukcji ponad miliarda kolorów z większą czystością
565,40 EUR

Jamie Carter wniósł oryginalny wkład do tego artykułu.

 

Udostępnij to