Kwalifikacje F1 Sprint, oficjalnie znane jako F1 SprintTo wszystko, co przeczytaliśmy przed Grand Prix Wielkiej Brytanii 2021, a dla tych, którzy nie wiedzą, może to wydawać się nieco mylące.

Jako pierwsza zmiana w procesie kwalifikacyjnym od krótkotrwałych i powszechnie znienawidzonych wyścigów w 2016 roku, biegi sprinterskie wywołały zarówno podekscytowanie, jak i obawy, ale aby zdecydować, po której stronie się znajdujesz, musisz najpierw zrozumieć, co chodzi o. o.

Więc jeśli nie znasz jeszcze tej aktualizacji F1, tutaj wyjaśnimy dokładnie, czym jest kwalifikacja F1 Sprint, czym różni się od systemu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni i jak oglądać transmisję na żywo F1, aby codziennie oglądać Sprint F1.

Czym jest kwalifikacja F1 Sprint?

Obecnie kwalifikacja do Grand Prix odbywa się poprzez bezpośrednią eliminację w trzech rundach, wszystko w sobotę.

Wszyscy kierowcy biorą udział w pierwszej sesji, a najwolniejsza piątka zajmuje miejsce 16-20 na końcowej stawce. Pozostałych 15 kierowców bierze udział w drugiej sesji z 11-15 pozycjami startowymi ponownie zajętymi przez najwolniejszą piątkę. W ostatniej sesji 10 najszybszych kierowców rywalizuje o pole position i kolejne 2-10 miejsc w siatce.

Kiedy zaplanowano kwalifikację sprintu, regularne kwalifikacje nadal będą się odbywać, chociaż zostaną przełożone na piątek (zamiast treningu 2) i określą pole startowe do kwalifikacji sprintu, które odbędą się w sobotę, zamiast zwykłej klasyfikacji.

Kwalifikacje sprinterskie odbędą się w jednej sesji. Wszyscy kierowcy będą ścigać się na 100 km, co odpowiada około 17 okrążeniom na torze Silverstone, a ich pozycja końcowa w tym krótszym wyścigu określi ich miejsce na końcowej stawce. Krótki odcinek ma zapewnić ekscytujący wyścig dla kierowców i widzów, w którym zespoły nie będą musiały zajmować się pit stopami na paliwo lub opony.

Max Verstappen na GP Wielkiej Brytanii

(Źródło zdjęcia: Jure Makovec / SOPA Images / LightRocket przez Getty Images)

Jedną z największych zmian jest fakt, że trzej najlepsi finiszujący w F1 Sprint otrzymają punkty za swój występ, niezależnie od jego ostatecznej pozycji w niedzielnym Grand Prix. Jednak podium jest zarezerwowane na niedzielne Grand Prix.

Gdzie odbywają się kwalifikacje F1 Sprint?

Kwalifikacje do F1 Sprint rozpoczynają się podczas GP Wielkiej Brytanii 2021 na Silverstone. Na zasadzie próbnej w sezonie 2021 zobaczymy tylko trzy wystąpienia F1 Sprint, ale poza Silverstone wydarzenia nie zostały jeszcze rozstrzygnięte, chociaż Grand Prix Włoch na torze Monza w połowie września wydaje się prawdopodobnym kandydatem.

Spodziewamy się, że klasyfikacja F1 Sprint będzie stosowana na otwartych torach z wieloma możliwościami wyprzedzania, więc ciasne tory, takie jak Monako, nie wchodzą w rachubę.

Jak oglądać eliminacje do sprintu?

Aby obejrzeć pierwszą rundę kwalifikacji F1 Sprint, musisz obejrzeć transmisję na żywo z Grand Prix Wielkiej Brytanii. Dla osób w Wielkiej Brytanii nie ma sensu, ponieważ jest to jedyne wydarzenie w tym roku, które będzie transmitowane za darmo na kanale 4. Możesz oglądać je w telewizji na żywo na stronie internetowej kanału 4 lub w aplikacji All 4 od nadawcy dla telefony komórkowe, konsole do gier i inne urządzenia do przesyłania strumieniowego.

Jeśli przebywasz poza Wielką Brytanią, kiedy odbywa się Grand Prix, możesz nie mieć dostępu do zwykłej usługi przesyłania strumieniowego, której używasz do oglądania F1. Istnieje jednak pewien sposób na obejście tego problemu: użyj VPN.

Lewis Hamilton na GP Emilii-Romania w 2021 r.

(Źródło zdjęcia: Clive Mason - Formuła 1 / Formuła 1 przez Getty Images)

Wszystko, co musisz zrobić, to zarejestruj się, aby uzyskać wysokiej jakości VPN; naszym najlepszym wyborem jest ExpressVPN, a następnie zmień swoją lokalizację na dom. Na przykład, jeśli obecnie przebywasz w Stanach Zjednoczonych i chcesz uzyskać zasięg na kanale 4, wystarczy wybrać serwer w Wielkiej Brytanii w sieci VPN, wejść na stronę i zacząć oglądać.

Kiedy odbędą się kwalifikacje F1 Sprint?

F1 Sprint odbędzie się po raz pierwszy w sobotę 17 lipca na Silverstone:

  • Praktyka 1: piątek, 16 lipca o 2:30 czasu BST / 9:30 ET / 6:30 PT
  • Kwalifikacja 1 – piątek, 16 lipca o 6:1 BST / 10:XNUMX ET / XNUMX:XNUMX PT
  • Praktyka 2: Sobota, 17 lipca o 12:7 czasu BST / 4:XNUMX ET / XNUMX:XNUMX PT
  • Kwalifikacje sprintu: sobota, 17 lipca o 4:30 BST / 11:30 ET / 8:30 PT
  • GP Wielkiej Brytanii 2021: niedziela 18 lipca o 3:10 BST / 7:XNUMX ET / XNUMX:XNUMX PT

Jakie zawody będą miały klasyfikację F1 Sprint?

Jest bardzo mało prawdopodobne, że kwalifikacje F1 Sprint Qualifying pojawią się na każdym GP, nawet jeśli okaże się popularny. Zamiast tego będzie używany na torach, na których oferuje najbardziej ekscytujące wrażenia, podczas gdy regularne kwalifikacje będą stosowane na innych.

Dlatego wyścigi na torach takich jak Silverstone i Monza mogą zmienić się w zawody F1 Sprint, podczas gdy trudniejsze do pokonania tory, takie jak Monako, pozostaną ciche.

 

Udostępnij to