Czym jest LG OLED evo? Nowa technologia paneli wywołuje burzę na dzisiejszym rynku telewizorów OLED, udoskonalenie metod produkcji w celu zwiększenia jasności wyjściowej możliwej w ekranie OLED.

Telewizory OLED to generalnie ekrany z najwyższej półki, chociaż jego jasność jest stosunkowo niska w porównaniu z wysokiej klasy telewizorami LCD i QLED, dla wielu nadal jest to drażliwy punkt., zwłaszcza tych, którzy mają tendencję do oglądania w ciągu dnia w większych ustawieniach. Podczas gdy telewizor OLED może być idealnym rozwiązaniem do dedykowanej sali kina domowego, rzeczywistość niektórych domów oznacza, że ​​jasny ekran LCD może być często wygodniejszy.

Wszystko ma się zmienić wraz z pojawieniem się OLED evo, tak LG opisuje pojedynczy panel zastosowany w swojej flagowej serii LG G1 Gallery.

Ale jak działa OLED evo i jaką naprawdę robi różnicę?

Najlepsze oferty LG OLED evo w tej chwili

Co to jest OLED evo?

OLED evo to sposób, w jaki LG Electronics odnosi się do technologii paneli OLED o zwiększonej jasności, zastosowanej we flagowym modelu 2021, LG G1.

LG mówi nam wprost, że LG OLED evo to połączenie nowego panelu i ulepszonego przetwarzania, dostępny wyłącznie w serii G1. Technologia OLED evo to kolejny krok w ewolucji LG OLED, który oferuje zwiększoną jasność, wyższą jasność i zachwycające obrazy z niesamowitą wyrazistością, szczegółowością i realizmem.

Sam panel jest ulepszony w stosunku do klasycznych LG OLED dzięki dodatkowej warstwie silniejszego materiału emisyjnego, który poprawia długość fali światła, zwiększając w ten sposób wydajność i poprawiając jasność przy tej samej ilości światła wejściowego. Zmieniono również materiały użyte do oświetlenia OLED, aby poprawić i wzmocnić intensywność światła. i to jest rezultat jaśniejsze, ostrzejsze obrazy.

Mówią nam również, że panel evo OLED został specjalnie zaprojektowany do „zoptymalizowanego przetwarzania wewnątrz procesora Alpha 9 Gen 4”, co oznacza, że ​​niekoniecznie uzyskasz takie same wyniki z a7 (Alpha 7), najtańszym używanym w LG B1. oraz LG A1.

Procesor LG Alpha 7

Najtańszy procesor LG Alpha 7 w najbliższym czasie nie będzie działał z OLED evo (Źródło zdjęcia: LG)

Jaka jest rzeczywista jasność OLED evo?

OLED evo zwiększyłby maksymalną jasność o 20%, co jest znaczącym wzrostem, biorąc pod uwagę zwykłą jasność ekranów OLED, co jest dalekie od 1,000 nitów, które dominowały w treści HDR (wysokiego zakresu dynamicznego).

OLED evo obecnie nie ma możliwości osiągnięcia 1000 nitów, ale z pewnością jest blisko. W naszej recenzji LG G1 zarejestrowaliśmy maksymalny odczyt jasności „nieco ponad 870 nitów” zamiast „754 nitów z zeszłorocznej serii GX”.

Zauważamy, że „szczytowa jasność spada o około 100 nitów po przełączeniu z ustawień obrazu Live (przestarzałego) na standardowy”, co oznacza, że ​​wzrost ten nie jest w pełni odczuwalny w najpopularniejszych trybach obrazu. Jednak zakres poprawy jasności G1 w stosunku do GX wynosi od 10% do 20% we wszystkich ustawieniach obrazu.

Różnica nie jest sejsmiczna, ale LG G1 jest prawdopodobnie najlepszym przyjacielem obrazowania o wysokim zakresie dynamiki niż jakikolwiek wcześniejszy LG OLED.

Czy inne telewizory LG OLED będą wyposażone w panele OLED evo?

LG nie byłby przyciągnięty planami wdrożenia OLED evo w innych swoich liniach telewizyjnych, takich jak seria C, seria B czy seria A., informując nas, że „LG nie może komentować dalszego rozwoju produktów w zakresie zwiększonej jasności w przyszłych modelach”.

Możemy jednak przewidzieć prawdopodobną implementację OLED evo na podstawie rozszerzenia rozmiarów 48-calowych telewizorów OLED wprowadzonych na rynek w zeszłym roku.

Najpierw, LG CX był jedynym telewizorem OLED na rynku, który oferował rozmiar 48 cali, a niedługo potem Sony A9S i Philips OLED+ 935. W 2021 r. jest nieco bardziej powszechny, zarówno w LG C1 i A1 klasy podstawowej, z opcjami dla modelu z wyższej półki i modelu z niższej półki. niedrogie.

Spodziewamy się, że OLED evo powróci do modelu Gallery Series w przyszłym roku, prawdopodobnie nazywany „G2”, chociaż nadal może pojawić się w serii C, a nawet w telewizorach OLED 8K (seria Z) dla kupujących.

Salon LG Gallery G1 OLED naścienny z fotelem i sofą

Obecnie LG G1 OLED jest jedynym modelem OLED evo (Źródło zdjęcia: LG)

Czy inne marki telewizorów używają OLED evo?

Jak dotąd OLED evo otrzymasz tylko z LG Electronics, co ma sens, biorąc pod uwagę jego bliską współpracę z dostawcą paneli OLED LG Display.. Spodziewamy się, że zmieni się to dość szybko, choćby po to, by LG Display mógł rozpocząć produkcję OLED evo na większą (i bardziej opłacalną) skalę.

Niedawno informowaliśmy, że naukowcy z University of Michigan opracowali nową elektrodę, która może „uwalniać” więcej światła z samoemitujących się paneli OLED, jednocześnie zwiększając efektywność energetyczną i wydłużając żywotność paneli OLED. Bateria przenośnych wyświetlaczy OLED (smartfony i sympatie).

Nowa konstrukcja zastępuje ogólnie przezroczysty moduł warstwą srebra o grubości 5 nm (na podstawie miedzi), która lepiej ukierunkowuje światło i zapewnia mniejszą utratę światła podczas przejścia między diodami panelu a powierzchnią panelu. Autorzy badania twierdzą, że zauważyli 20% wzrost jasności, ale przewidują, że 40% wzrost będzie możliwy również dla producentów.

To ten 40% wzrost, który naprawdę pomógłby telewizorom OLED konkurować z jasnością ekranów QLED. I chociaż jasność to nie wszystko: kontrast, poziomy czerni, dokładność kolorów i przetwarzanie odgrywają dużą rolę w określaniu jakości obrazu. Podobnie należy zauważyć że wyświetlacze Mini LED i Micro LED wchodzą na rynek.

Najlepsze oferty LG OLED evo w tej chwili

 

 

Udostępnij to