Co to jest Dolby Vision? Wyjaśnienie formatu HDR wybranego przez Netflix dla telewizji i filmów

Co to jest Dolby Vision? Wyjaśnienie formatu HDR wybranego przez Netflix dla telewizji i filmów Obecnie Dolby Vision można znaleźć w wielu różnych miejscach.. Na konsolach do gier nowej generacji, takich jak XBox Series X (a przynajmniej pojawi się już wkrótce), na odtwarzaczach Blu-ray 4K, smartfonach, w tym iPhone XS, iPhone XS Max i najnowszy Mi Mix Fold Xiaomi, i oczywiście na wielu wysokiej klasy telewizory, takie jak LG, Panasonic, Sony itp. Ale, Co to jest Dolby Vision HDR? Jakie treści zazwyczaj znajdują się w tym formacie i jak wpływa to na Twoje wrażenia z oglądania? Świat HDR może być mylący, dlatego przygotowaliśmy ten szczegółowy przewodnik na temat tego, czym jest Dolby Vision, gdzie jest dostępny i jakie ma zalety w porównaniu z konkurencyjnymi formatami. Chociaż Dolby Vision może być powszechne, jest to rewolucyjny postęp. Ten, którego potrzebowaliśmy w telewizorach przez ostatnią dekadę. 4K mogło dać nam kilka dodatkowych pikseli, ale to HDR naprawdę sprawia, że ​​te piksele świecą jak nigdy dotąd. Nie wszystkie telewizory HDR obsługują ten dynamiczny format HDR; wymagane minimum to najbardziej podstawowy HDR10. Jednak te, które oferują naprawdę ulepszone wrażenia wizualne poza zwykłym materiałem SDR, to znaczy, jeśli wyświetlacz, na który patrzysz, jest w stanie oddać sprawiedliwość. Kinomani będą zachwyceni wiadomością, że Dolby Vision jest formatem, do którego zwracają się studia i wykorzystują jego potencjał do dostarczania kolorowych, dynamicznych i przemyślanych obrazów scena po scenie. Wszystko to zostanie pokazane na Twojej domowej telewizji. Wyposażony w najnowszą technologię Dolby Vision IQ, która poprawia również sposób wyświetlania Dolby Vision na ekranie, wykorzystuje czujniki światła w wysokiej klasy telewizorach do automatycznej kalibracji ustawień obrazu na podstawie poziomu oświetlenia w pomieszczeniu, jest to format, który nadal zapewnia więcej , tym więcej jest na rynku. (Źródło zdjęcia: Dolby) Dolby Vision to wciąż stosunkowo nowy format, ale z tego, czego doświadczyliśmy, właśnie tego potrzebuje Twój system rozrywki domowej, aby przekształcić go w kino domowe. Dobra wiadomość jest taka, że ​​jest ona dostępna dla Ciebie już teraz.

Co to jest Dolby Vision?

Dolby Vision to rodzaj HDR (wysoki zakres dynamiki), prawdopodobnie drugi najpopularniejszy po wszechobecnym standardzie HDR10, który jest zawarty we wszystkich telewizorach i odtwarzaczach HDR. Chociaż opiera większość swojej technologii na podstawowym standardzie HDR (w końcu Dolby odegrał kluczową rolę w jego rozwoju), jest to lepsze rozwiązanie. Głównym ulepszeniem z perspektywy użytkownika końcowego jest umieszczenie dodatkowej warstwy informacji na głównym sygnale wideo HDR10, która zawiera informacje scena po scenie, które telewizory obsługujące Dolby Vision mogą wykorzystać do ulepszenia sposobu prezentacji obrazów . . Oznacza to jaśniejsze i ciemniejsze czernie, dzięki czemu telewizory mogą wyświetlać pełną gamę kolorów w standardzie Rec. 2020. Jeśli HDR Cię teraz zachwyci, poczekaj, aż zobaczysz Dolby Vision. Widzieliśmy już Dolby Vision w Wielkiej Brytanii w kilku strumieniach wideo Netflix i Amazon, a także w VUDU i iTunes w USA. AV to Ultra HD Blu-ray. Dolby Vision jest wymieniony jako opcja w arkuszu specyfikacji UHD BD, a fani AV desperacko chcą przekonać się, jak bardzo system Dolby może zmienić jakość obrazu najlepszego na świecie źródła AV. (Źródło zdjęcia: Lucasfilm) Najnowszy zbiór filmów Dolby Vision Blu-ray, w tym Despicable Me, West World HBO i Star Wars Episode VIII: The Last Jedi, wygląda niesamowicie, o ile masz rzeczy do ich oglądania.

Co to jest Dolby Vision IQ?

Oczekuje się, że w tym roku Dolby Vision stanie się jeszcze lepszy dzięki nowej funkcji w niektórych wysokiej klasy telewizorach, Dolby Vision IQ, która sprawi, że programy i filmy będą wyglądać świetnie w każdym pomieszczeniu o każdej porze dnia. Nowa funkcja została ogłoszona na targach CES 2020 wraz z nowymi telewizorami Panasonic HZ2000 OLED i LG Gallery Series OLED, dwoma z pierwszych telewizorów wykorzystujących nową technologię. Sposób, w jaki działa Dolby Vision IQ, polega na użyciu zakodowanych dynamicznych metadanych w treści Dolby Vision wraz z czujnikiem światła wbudowanym w telewizor, wykorzystując te informacje do zmiany ustawień obrazu i wyświetlania dokładniejszego obrazu. Zasadniczo Dolby Vision IQ może powiedzieć, że oglądasz telewizję w jasno oświetlonym pokoju, w którym traci się wiele ciemnych szczegółów. Dzięki temu telewizor będzie mógł automatycznie zwiększać jasność bez konieczności wchodzenia w ustawienia obrazu i robienia tego samodzielnie. Dolby Vision IQ umożliwia również zmianę ustawień obrazu w zależności od rodzaju oglądanej zawartości (filmy, sport itp.).

Co musisz oglądać w Dolby Vision

Dla uniknięcia wątpliwości, Dolby Vision to licencjonowana platforma wideo, która wymaga obsługi wszystkich łączy kanałów wideo. Więc kupowanie płyt Blu-ray Despicable Me 4K samo w sobie nie wystarczy; Będziesz także potrzebować telewizora obsługującego Dolby Vision i odtwarzacza Blu-ray 4K obsługującego Dolby Vision. Panasonica TH-65GZ2000 (Źródło zdjęcia: Panasonic) Wszystkie telewizory LG OLED obsługują DV, podobnie jak ich wysokiej jakości telewizory Super UHD LCD. Telewizory Sony z układami X1 Extreme (ZD9, A1 OLED, XE93 i XE94 oraz X900F z 2018 r.) również obsługują DV po aktualizacji oprogramowania układowego, podobnie jak niektóre telewizory VIZIO i TCL w USA. , GZ2019, GZ800 i GZ920) obsługują również Dolby Vision. Wszystkie modele telewizorów OLED firmy Panasonic obsługują Dolby Vision, podobnie jak kilka zestawów LED średniej klasy. Najnowsze dodatki do rodziny Dolby Vision to konsole, w tym Xbox One S i Xbox One X oraz telefony komórkowe, choć te z wyższej półki. Format może być wyświetlany na nowych telefonach iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone X i LG G1000, zapewniając naprawdę żywe obrazy i kolory na ekranach, których prawdopodobnie będziesz najczęściej używać. Oczywiście, jeśli chcesz Dolby Vision z fizycznego dysku, jest tylko kilka odtwarzaczy Blu-ray 1500K, które obecnie obsługują Dolby Vision, takich jak obecnie wycofane Oppo UDP-2000 i Oppo 6, ale więcej modeli. Z LG i Sony powinno pomóc. wypełnić pustkę. Jeśli masz szczęście i masz odpowiedni zestaw, zaufaj nam: będziesz chciał kupić jak najwięcej płyt Dolby Vision Blu-ray. Aby uwierzyć, trzeba zobaczyć wpływ Dolby Vision na oprawę wizualną obu filmów.

Dolby Vision: nowy świat kolorów

Weźmy na przykład kolor dzięki naszej kombinacji Oppo 203 i LG OLED55C7, Filmy Dolby Vision Despicable pokazują mi niespotykaną gamę odcieni i subtelności tonalnych. Wszystko, od animowanych odcieni skóry po ściany i rozmieszczenie tła, zawiera subtelne różnice i dokładność kolorów, których po prostu nie można uzyskać w HDR10 – porównanie zweryfikowane przez odtworzenie „głównego” wideo. Płyty HDR10 za pośrednictwem odtwarzacza Panasonic UB900 Ultra HD Blu-ray w OLED55C7. Dzięki temu obrazy wydają się natychmiast bardziej szczegółowe i wyrafinowane, mimo że Dolby Vision nie może dodać więcej pikseli do obrazów źródłowych 4K. Przejście Dolby Vision nie tylko prezentuje bardziej subtelne kolory niż przejście HDR10. Niektóre kolory mają również nieco inny odcień i ton; i niezmiennie odnosiliśmy wrażenie, że wersje DV były wersjami ostatecznymi i dokładnymi. Najnowsze odtwarzacze Blu-ray 4K firmy Panasonic obsługują Dolby Vision. Dominacja światła Dolby Vision jest również zaskakująco jasna. Tak czy inaczej, technologia wydaje się oferować czystsze, jaśniejsze odbicia niż widzieliśmy w LG OLED, jednocześnie dostarczając ciemne sceny z większym bogactwem i wyraźnymi szczegółami. W rzeczywistości wydaje się, że subtelne różnice w świetle w każdej części obrazu Dolby Vision są bardziej wyraźne, dzięki czemu wydaje się on bardziej stabilny, bogaty, głęboki i solidny, że wydaje się prawie trójwymiarowy w porównaniu z obrazem. dokładny obraz HDR10. Jakby to wszystko nie było wystarczająco niesamowite, konfiguracja Dolby zaprojektowana dla OLED55C7 wydaje się obsługiwać ruch czystszy i wydajniejszy niż przetwarzanie LG HDR10. Dodaj do tego wszystkie zalety Dolby Vision/Despicable Me, a otrzymasz obraz, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy w ogólnokrajowej telewizji, mimo że mówimy tylko o kilku starych animowanych tytułach. Po niedawnym obejrzeniu kinowej wersji Dolby Vision w pracy nad Guardians Of The Galaxy Vol. 2 możemy sobie tylko wyobrazić, jak spektakularny może być Dolby Vision at Home przy bardziej wyrafinowanych wizualnie tytułach niż Despicable Me i Despicable Me 2.Baby Groot ze Guardian of the Galaxy 2 zasługuje na docenienie w Dolby Vision. Baby Groot ze Guardian of the Galaxy 2 zasługuje na docenienie w Dolby Vision.

Technologie, które rywalizują z Dolby Vision

Należy w tym miejscu przypomnieć, że Znaki towarowe AV niezarejestrowane w Dolby dla Dolby Vision, w szczególności Samsung, zwykle sugerują, że mogą zapewnić wyniki równoważne DV, po prostu stosując własną moc obliczeniową do HDR10. Po odtworzeniu płyt Despicable Me w HDR10 na wzorcowym urządzeniu Samsung UE65KS9500, podczas gdy ten zestaw zapewnia jaśniejsze piki światła niż obraz Dolby Vision na LG OLED, nie mógł dorównać Dolby Vision pod względem złożoności światła i koloru. Samsung ogłosił w 2017 roku, że będzie współpracować z Amazon Prime Video w celu opracowania nowego formatu HDR o nazwie `` HDR10 + '', który nakłada również warstwę `` dynamicznych metadanych '' (instrukcje scena po scenie) do strumienia HDR10. . Zasadniczo jest to bezpłatna alternatywa dla Dolby Vision, będącej częścią linii premium telewizorów QLED firmy Samsung. Panasonic i 21st Century Fox postawili na HDR10+, sprzedając go jako bardziej demokratyczny format HDR typu open source. Jednak firma Panasonic niedawno zmieniła zdanie w tej sprawie i teraz możesz uzyskać Dolby Vision na wielu odtwarzaczach Panasonic 4K Blu-ray i telewizorach Panasonic.Wszystkie najnowsze telewizory LG OLED, w tym LG E8 OLED, obsługują DV. Wszystkie najnowsze telewizory LG OLED, w tym LG E8 OLED, obsługują DV. Niekoniecznie mówimy tutaj, że Twój następny telewizor 4K i odtwarzacz Blu-ray powinien być absolutnie zgodny z Dolby Vision. W końcu format musi zawsze działać w granicach jasności i koloru każdego telewizora, do którego jest stosowany. Istnieją telewizory inne niż Dolby Vision, które (w szczególności w przypadku Samsunga) są w stanie zapewnić poziomy kolorów i jasności wykraczające poza te, które są możliwe w przypadku dowolnego obecnego telewizora Dolby Vision. Ale nie ma jeszcze wielu dostępnych Blu-ray Dolby Vision Ultra HD, pomimo „oficjalnego” wydania formatu. To, co z pewnością nie wydaje się wątpliwe po obejrzeniu Dolby Vision w akcji z Blu-ray 4K, to to, że wykonuje niesamowitą robotę, wykorzystując w pełni każdy ekran, z którym się styka. A przy technologii tak zagmatwanej i pełnej błędów, jak dzisiejszy HDR, jest to duży problem.