Każdy, kto zwróci uwagę na nowe telewizory Samsunga z 2021 roku, zauważy nową terminologię: Neo QLED.

Tak, na rynku telewizyjnym jest już wystarczająco dużo akronimów i możesz czuć się zirytowany koniecznością ciągłego uczenia się nowych słów i terminów. Jednak Neo QLED oznacza znaczącą zmianę w technologii telewizorów Samsung, a jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi i najlepszymi telewizorami, będziesz chciał zrobić to dobrze.

To nie to samo, co QLED, który od kilku lat jest zaawansowaną technologią telewizyjną Samsunga.

Czym więc jest Neo QLED, co odróżnia go od zwykłych QLED-ów i jakich telewizorów dotyczy? Oto, co musisz wiedzieć.

Co to jest Neo QLED?

Neo QLED to ewolucja istniejącej technologii QLED firmy Samsung, która oznacza „Quantum Dot LED”. Dzieje się tak, ponieważ telewizory QLED wykorzystują filtr „kropek kwantowych”, aby zwiększyć kontrast i intensywność kolorów.

Samsung zapewnia, że ​​wszystkie telewizory z najwyższej półki korzystają z technologii QLED od 2017 r., Kiedy zmienił nazwę swojej linii SUHD (Super UHD), przynajmniej częściowo, aby zachęcić do porównania z telewizorami „OLED”, które teraz dominują na rynku.

Wpływ panelu QLED będzie się różnić w zależności od kilku czynników, w tym między innymi zastosowanego procesora, a także wydajności podświetlenia za panelem.

Samsung q80t

Samsung Q80T to telewizor QLED 2020 z podświetleniem Direct Full Array (Źródło zdjęcia: Samsung)

Telewizory QLED z niższej półki są zadowolone z systemu oświetlenia krawędziowego, który, jak sama nazwa wskazuje, oświetla panel po obu stronach, a nie bezpośrednio z tyłu. Dzięki temu telewizor jest trochę cienki, ale oznacza to, że światło jest rozprowadzane na ekranie nierównomiernie i nie daje najlepszego obrazu.

Wysokiej klasy telewizory QLED będą wykorzystywać podświetlenie Direct Full Array, które podświetla panel od tyłu i zapewnia bardziej precyzyjną kontrolę jasności i spójność (umożliwiając lepszy kontrast między jasnymi i ciemnymi obszarami). Rozmiar ekranu, który ma kluczowe znaczenie dla efektywnych odbić HDR i ogólnej doskonałości obrazu).

Nawet te telewizory różnią się jakością podświetlenia, jednak w zależności od maksymalnej dostępnej jasności (1000 nitów, 2000 nitów itp.) oraz liczby „stref ściemniania” poziom jasności może się różnić. Więcej obszarów oznacza większą kontrolę nad małymi, określonymi obszarami ekranu, dlatego chcesz mieć tyle, ile jest to technicznie możliwe.

Neo QLED trochę coś zmienia. Matrycę bezpośrednią zastąpiono podświetleniem Mini LED, które wykorzystuje dziesiątki tysięcy maleńkich diod LED do znacznie dokładniejszego sterowania jasnością. Nie jest to całkiem na poziomie OLED, z indywidualną kontrolą pikseli, ale z pewnością jest to krok naprzód dla wyświetlaczy LCD.

Jaką to robi różnicę?

Jeśli zostanie skutecznie wdrożone, podświetlenie Mini LED powinno pozwolić panelom LCD znacznie zbliżyć się do poziomów wydajności OLED niż wcześniej. Te teoretyczne zalety są dość przekonujące.

I oczywiście bez problemów związanych z OLED: technologia LED / LCD nigdy nie była tematem przerażających opowieści o zużyciu ekranu, ani nie jest w uścisku możliwego, ale nieuniknionego upadku. „organiczny” element OLED.

Oczywiście sukces Mini LED będzie zależał od sposobu wdrożenia technologii. Istnieje wiele różnic w wydajności od podobnych cenowo, podobnie określonych wyświetlaczy LCD z podświetleniem LED; wystarczy rzucić okiem na nasze liczne recenzje telewizyjne, aby je zobaczyć. A jeśli niektóre telewizory nie radzą sobie z kontrolowaniem kilkudziesięciu obszarów przyciemniania podświetlenia, czy naprawdę możemy oczekiwać, że będą one lepsze w kontrolowaniu tego, co może być tysiącami?

Czytaj więcej: Co to jest Mini LED?

Mini telewizor LED

Telewizor Samsung QN900A Neo QLED 8K (zdjęcie: Samsung)

Czym są telewizory Neo QLED?

2021 będzie pierwszym rokiem wejścia na rynek telewizorów Neo QLED. Wszystkie nowe telewizory 8K firmy Samsung będą wyposażone w Neo QLED, kontynuując tradycję Samsunga polegającą na łączeniu najbardziej zaawansowanych specyfikacji telewizorów na najwyższym poziomie.

Oznacza to, że QN900 8K QLED, QN800 8K QLED i QN700 8K QLED mają podświetlenie Mini LED.

Modele QN95A, QN90A i QN85A to także telewizory Neo QLED 4K; Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia jest, czy nazwa produktu zaczyna się od „QN” zamiast po prostu „Q”, jak w Q80A, który znajduje się tuż pod innymi zestawami 4K.

Ile kosztuje Neo QLED?

Najtańszy Neo QLED, QN85A, zaczyna się od 1,299 EUR (około 900 EUR / 1,650 EUR) za 55-calowy rozmiar, ale większy 85-calowy rozmiar QN900 8K QLED kosztuje 8,999 6,500 EUR (około 11.700 XNUMX EUR) XNUMX). / XNUMX XNUMX EUR). Oto przedział cenowy dla tegorocznych telewizorów Neo QLED.

Jakie są inne mini telewizory LED?

Jednak Samsung nie jest jedynym producentem telewizorów, który stosuje technologię Mini LED. LG wprowadza również linię „QNED”, która wykorzystuje podświetlenie Mini LED, podczas gdy Philips robi to samo w przypadku niektórych swoich wysokiej klasy urządzeń LCD. TCL był również jednym z największych cheerleaderek Mini LED, ale możesz dowiedzieć się więcej o liniach telewizyjnych każdego producenta pod poniższymi linkami.

Dzisiejsze najlepsze oferty na telewizory Samsung

SprzedażTOP. jeden
Samsung Crystal UHD 2020 43TU7095 - 43 'Smart TV, 4K, HDR 10+, procesor 4K, PurColor, dźwięk ...
Samsung Crystal UHD 2020 43TU7095 - 43" Smart TV, 4K, HDR 10+, Procesor 4K, PurColor, Dźwięk ...
Crystal uhd: możliwość odtworzenia ponad miliarda kolorów z większą czystością; Tapview: dotknij telewizora smartfonem i odbij jego ekran, aby zobaczyć go w większym rozmiarze
319,00 EUR
Udostępnij to