QLED vs Neo QLED: Co zmieniło się w telewizorach Samsung w tym roku?

QLED vs Neo QLED: Co zmieniło się w telewizorach Samsung w tym roku? Każdy, kto zwróci uwagę na nowe telewizory Samsunga z 2021 roku, zauważy nową terminologię: Neo QLED. Tak, na rynku telewizyjnym jest już wystarczająco dużo akronimów i możesz być zirytowany ciągłą nauką nowych słów i terminów. Jednak Neo QLED oznacza znaczącą zmianę w technologii telewizorów Samsung, a jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi i najlepszymi telewizorami, będziesz chciał zrobić to dobrze. To nie to samo, co QLED, która od kilku lat jest wysokiej klasy technologią telewizyjną Samsunga. Czym więc jest Neo QLED, co odróżnia go od zwykłych QLED i do jakich telewizorów ma zastosowanie? Oto, co musisz wiedzieć.

Co to jest Neo QLED?

Neo QLED to ewolucja istniejącej technologii QLED firmy Samsung, która oznacza „Quantum Dot LED”. Dzieje się tak, ponieważ telewizory QLED wykorzystują filtr „kropek kwantowych” w celu zwiększenia kontrastu i intensywności kolorów. Samsung zadbał o to, aby wszystkie jego wysokiej klasy telewizory korzystały z technologii QLED od 2017 roku, kiedy to zmienił nazwę swojej linii SUHD (Super UHD), przynajmniej częściowo, aby zachęcić do porównania z telewizorami „OLED”. . Wpływ panelu QLED będzie się różnić w zależności od kilku czynników, w tym między innymi zastosowanego procesora, a także wydajności podświetlenia za panelem. Samsung q80t Samsung Q80T to telewizor QLED z podświetleniem Direct Full Array z 2020 r. . Dzięki temu telewizor jest nieco cienki, ale oznacza to, że światło jest rozprowadzane nierównomiernie na ekranie i nie zapewnia najlepszego obrazu. Telewizory QLED z wyższej półki będą wykorzystywać podświetlenie Direct Full Array, które oświetla panel od tyłu i zapewnia bardziej precyzyjną kontrolę i spójność jasności (pozwalając na lepszy kontrast między jasnymi i ciemnymi obszarami). Rozmiar ekranu, który ma kluczowe znaczenie dla skutecznych odbić HDR i ogólnej doskonałości obrazu). Nawet te telewizory różnią się jakością podświetlenia, jednak w zależności od maksymalnej dostępnej jasności (1000 nitów, 2000 nitów itp.) oraz liczby „stref ściemniania” poziom jasności może się różnić. Więcej obszarów oznacza większą kontrolę nad małymi, określonymi obszarami ekranu, więc chcesz jak najwięcej, na ile jest to technicznie możliwe. Neo QLED nieco zmienia sytuację. Bezpośredni układ został zastąpiony podświetleniem Mini LED, które wykorzystuje dziesiątki tysięcy maleńkich diod LED do znacznie bardziej precyzyjnej kontroli jasności. Nie jest na poziomie OLED, z indywidualną kontrolą pikseli, ale z pewnością jest krokiem naprzód w stosunku do ekranów LCD.

Jaką to robi różnicę?

Skutecznie wdrożone podświetlenie Mini LED powinno pozwolić panelom LCD znacznie zbliżyć się do poziomów wydajności OLED niż wcześniej. Te teoretyczne zalety są dość przekonujące. I, oczywiście, bez postrzeganych problemów OLED: technologia LED/LCD nigdy nie była tematem przerażających opowieści o zużyciu ekranu, ani nie jest w uścisku możliwego, ale nieuniknionego upadku. „organiczny” element OLED. Oczywiście sukces Mini LED będzie zależał od tego, jak technologia zostanie wdrożona. Istnieje wiele odmian wydajności wyświetlaczy LCD z podświetleniem LED o podobnej cenie i podobnej specyfikacji; wystarczy rzucić okiem na nasze liczne recenzje telewizorów, aby je zobaczyć. A jeśli niektóre telewizory zawodzą, jeśli chodzi o kontrolowanie kilkudziesięciu obszarów przyciemniania podświetlenia, czy naprawdę możemy oczekiwać, że będą lepsze w kontrolowaniu tego, co może być tysiące? Czytaj więcej: Co to jest Mini LED? Mini telewizor LED Telewizor Samsung QN900A Neo QLED 8K (zdjęcie: Samsung)

Czym są telewizory Neo QLED?

Rok 2021 będzie pierwszym rokiem, w którym na rynku pojawią się telewizory Neo QLED. Wszystkie nowe telewizory Samsung 8K będą wyposażone w technologię Neo QLED, kontynuując tradycję Samsunga polegającą na wprowadzaniu najbardziej zaawansowanych specyfikacji telewizorów na szczyt swojej linii. Oznacza to, że QN900 8K QLED, QN800 8K QLED i QN700 8K QLED mają podświetlenie Mini LED. Modele QN95A, QN90A i QN85A to także telewizory Neo QLED 4K; najłatwiejszym sposobem sprawdzenia jest to, czy nazwa produktu zaczyna się od „QN”, a nie tylko od „Q”, jak w przypadku Q80A, który znajduje się tuż pod innymi zestawami 4K.

Ile kosztuje Neo QLED?

Najtańszy Neo QLED, QN85A, zaczyna się od 1,299 EUR (około 900 EUR / 1,650 EUR) za 55-calowy rozmiar, ale większy 85-calowy rozmiar QN900 8K QLED kosztuje 8,999 6,500 EUR (około 11.700 XNUMX EUR) XNUMX). / XNUMX XNUMX EUR). Oto przedział cenowy dla tegorocznych telewizorów Neo QLED.

Jakie są inne mini telewizory LED?

Jednak Samsung nie jest jedynym producentem telewizorów wykorzystującym technologię Mini LED. LG wprowadza również linię ``QNED'', która wykorzystuje podświetlenie Mini LED, podczas gdy Philips robi to samo z niektórymi wysokiej klasy sprzętem LCD. TCL była również jedną z największych cheerleaderek Mini LED, ale możesz dowiedzieć się więcej o programach telewizyjnych każdego producenta, korzystając z poniższych linków. Dzisiejsze najlepsze oferty na telewizory Samsung