Prezydent Rosji Władimir Putin obiecał zakazać płatności w kryptowalutach za pomocą nowego prawa, które zabroniłoby płacenia aktywami cyfrowymi w kraju.

Długo oczekiwany ruch jest wynikiem wieloletnich dyskusji między rosyjskim bankiem centralnym a rządem tego kraju nad tym, czy zezwolić na kryptowaluty, takie jak Bitcoin.

Jednak ruch ten może być złą wiadomością dla wielu rosyjskich firm, które mają wykorzystać kryptowaluty do złagodzenia niektórych sankcji nałożonych na kraj po inwazji na Ukrainę na początku tego roku.

Rosja zakazuje kryptowalut

Tłumaczenie prawa zamieszczone na rządowej stronie internetowej przez Decrypt (otwiera się w nowej karcie) brzmi:

«Zabronione jest przekazywanie lub przyjmowanie cyfrowych aktywów finansowych w zamian za przekazane towary, wykonane prace, świadczone usługi, jak również w jakikolwiek inny sposób przyjmowanie zapłaty za towary (dzieła, usługi) przez cyfrową instytucję finansową aktywów, z wyjątkiem że wskazuje inaczej. wymagane przez prawo federalne.

Pojawiło się kilka propozycji dotyczących nieuregulowanych walut i podobnie jak przepisy zaproponowane po raz pierwszy przez Departament Finansów w lutym 2022 r., sobotnie prawo zabrania używania kryptowalut do kupowania lub sprzedawania rzeczy.

Całkowity zakaz handlu kryptowalutami nie został uchwalony, a obywatele Rosji nadal mogą inwestować w kryptowaluty.

W innych miejscach na świecie Tesla, supergigant pojazdów elektrycznych, obecnie akceptuje płatności Dogecoin za kwalifikujące się produkty za pomocą zewnętrznego „portfela Dogecoin”, podczas gdy firma również wyraziła zaufanie do Bitcoina.

Pomimo wiadomości, prezydent Putin wcześniej wyrażał zainteresowanie kryptowalutami, gdzie ogłosił, że Rosja ma „pewne przewagi konkurencyjne”, w tym „nadwyżkę energii elektrycznej”, według Decrypt, dając krajowi potężny przyczółek w Europie, kontynencie, na którym wielu kraje są uzależnione od dostaw gazu.

Niektóre z głównych platform handlu kryptowalutami, takie jak Binance i Coinbase, również oświadczyły, że będą przestrzegać przepisów USA i UE, jeśli chodzi o handel w Rosji.

Udostępnij to