Czy czterodniowy tydzień pracy naprawdę może działać?

Czy czterodniowy tydzień pracy naprawdę może działać?

Nie jestem osobą na czterodniowy tydzień pracy. Mój typowy tydzień to około 50 godzin rozłożonych na sześć dni w tygodniu. Ale jestem pracoholikiem, a to nie jest dobre.

Większość ludzi w Stanach Zjednoczonych, według United States Bureau of Labor Statistics (BLS), pracowała średnio 34,7 godziny w 2021 roku. Można więc w pewnym sensie powiedzieć, że jesteśmy już w okresie czterech dni . tydzień pracy

Oczywiście nie jest to takie proste. Dane BLS obejmują również pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Obecnie, według firmy analitycznej Zippia zajmującej się analizą karier, około 36% siły roboczej w USA pracowało w 2020 r.

Praca jest skomplikowana.

Mimo to pomysł pracy w cztery dni w tygodniu jest atrakcyjny.

Teraz, w ramach projektu pilotażowego w Wielkiej Brytanii, tysiące pracowników pracuje cztery dni w tygodniu bez żadnych cięć płac. To najważniejsze tego typu doświadczenie zawodowe. Obejmuje 3.300 pracowników w 70 firmach, od sprzedawcy części samochodowych po studio animacji, agencję marketingową i sklep z rybami i frytkami.

Sprawdź, czy zasada „100-80-100” może działać w realnym świecie. Ten tajemniczy termin oznacza, że ​​pracownicy otrzymują 100% wynagrodzenia przez 80% czasu pracy, oczekując 100% wydajności.

Nie tylko Brytyjczycy bawią się tym pomysłem.

Ustawa kalifornijska wymagałaby od firm zatrudniających ponad 500 pracowników płacenia pracownikom takiej samej kwoty za 32 godziny, jak za 40. Ustawa nie posunęła się naprzód, ale wygląda na to, że jeszcze nie umarła i może jeszcze pojawić się w legislatywa.

Dlaczego firmy i rządy pracują nad tym pomysłem? Cóż, jeśli nie zauważyłeś, wypalenie zawodowe stało się prawdziwym problemem dla firm. W ostatnich latach problem pogłębiła pandemia COVID-19, obawy gospodarcze, niepokoje polityczne i napięcia na świecie. Ostatnie lata nie były dla nikogo łatwe.

Niektóre firmy doświadczyły większego wypalenia niż inne.

Każdy pracownik służby zdrowia wie, że wypalenie przybrało rozmiary epidemii. Wypalenie spowodowane przez zbyt wielu niegrzecznych klientów jest jednym z głównych powodów, dla których pracownicy pierwszej linii rezygnują z pracy.

To wszystko się składa: zawsze dostępna, niesprawiedliwe traktowanie, duże obciążenie pracą, mała autonomia, słabe zarobki i brak wsparcia społecznego. To nie jest przepis na sukces.

Zastanawiające jest, dlaczego więcej ludzi nie przyłącza się do The Great Relinquishment. I, aby dodać obrazę do szkody, im więcej ludzi rezygnuje, tym większy ciężar spoczywa na barkach tych, którzy pozostają w pracy.

Więc może, tylko może, jeśli damy ludziom więcej wolnego czasu, staną się bardziej produktywni.

to może zadziałać. Widziałem firmy, które dają ludziom „wolne” dni, powiedzmy jeden piątek w miesiącu, odnoszą sukcesy. Twoi pracownicy są szczęśliwsi i, co ważne w dzisiejszych czasach, mają większe szanse na pozostanie w pracy.

Mogą też być bardziej produktywne. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazało, że przepracowani pracownicy, powszechni w Dolinie Krzemowej, są w rzeczywistości mniej wydajni niż pracownicy, którzy pracują w normalny tydzień pracy.

Więcej godzin nie oznacza większej produktywności. To nigdy nie było prawdą. i nigdy tego nie zrobię

Myślę też, że jednym z powodów, dla których praca zdalna jest tak wydajna, jest to, że pracownicy nie marnują już czasu na długie dojazdy.

Mogą zrobić miejsce w swoim dniu, aby zająć się maluchami i zabrać psa do weterynarza - którego masz -. Jednak nie marnują czasu. Oprócz tego, że są bardziej produktywni, po prostu pracują dłużej.

To dziwne, ale to wszystko; W głębi duszy ludzie lubią być produktywni.

Czy ludzie mogą wykonywać swoją pracę w ciągu 32 godzin tygodniowo zamiast 40? W przypadku niektórych zadań jestem pewien, że mogą.

Mamy te wszystkie nowe i produktywne programy, czy nie nadszedł czas, aby udowodniły swoją wartość?

Na przykład wielu z nas spotyka się teraz przez Zoom i nie marnuje już czasu na spotkania w sypialni, przy filiżance kawy czy zabawie z naszymi zeszytami. Zamiast tego bum! Oto jesteśmy. A kiedy spotkanie dobiegnie końca, nadal siedzimy przy naszych biurkach.

Oczywiście nie będzie to działać w przypadku wszystkich zadań.

Na przykład ten sklep z rybami i frytkami zawsze będzie potrzebował pracowników pierwszej linii, szefów kuchni i innych pracowników administracyjnych. Mimo to można to naprawić, po prostu zatrudniając kilku dodatkowych pracowników i dostosowując zmiany.

Nawet prace na linii produkcyjnej, takie jak produkcja, mogą osiągać lepsze wyniki, zatrudniając więcej pracowników linii montażowej niż pracując tych, których mają, dopóki nie upadną.

Widziałem też, że chociaż teoretycznie ludzie „pracują” w piątki, często tak nie jest.

Wyszli wcześnie; sprawdzali psychicznie, nieważne. Przestałem próbować załatwiać sprawy w piątek. Ale jeśli mamy ludzi pracujących na czterodniowe zmiany, myślę, że moglibyśmy zaobserwować wyższą produktywność w ciągu tygodnia.

To będzie działać? Czekać na dalsze informacje. Wkrótce się dowiemy. A jeśli tak, to może zostać przyjęte szybciej niż myślisz. Na przykład Ford i GM uważnie śledzą badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.