Z dwoma nowe konsole PS5 do wyboru, można by pomyśleć, że czarno-białe maszyny Sony nowej generacji są dokładnie takie same. Istnieją jednak dwie wyraźne różnice: cena i brak napędu na PS5 Digital Edition.

Jeśli chcesz wskoczyć do nowej generacji gier z Sony, czy powinieneś wybrać standardową konsolę PlayStation 5, czy zachować kilka notatek w cyfrowej edycji PlayStation 5?

PS5 pozostaje modną własnością, ponieważ popyt znacznie przewyższa podaż. Zastanawiamy się, gdzie kupić PS5, aby pomóc Ci zlokalizować system nowej generacji Sony podczas uzupełniania zapasów przez sprzedawców.

To trudna, niemal filozoficzna decyzja, która bierze pod uwagę argumenty dotyczące posiadania przez Ciebie mediów rozrywkowych, nie wspominając o tym, na co możesz sobie pozwolić, ponieważ żyjemy w bezprecedensowym globalnym kryzysie finansowym.

Nie martw się jednak, mamy wszystkie szczegóły, których potrzebujesz, aby dokonać właściwego wyboru dla Ciebie i Twojego portfela. Następny, porównujemy PS5 do PS5 Digital Edition we wszystkich obszarach, od ceny do specyfikacji.

PS5 kontra PS5 Digital Edition — cena i daty premiery

Zacznijmy od wyeliminowania twardych liczb. Ile kosztują oba systemy?

Jeśli zdecydujesz się na standardową konsolę PS5, która nadal zjada wspaniałe płyty Blu-ray na śniadanie, zapłacisz 499.99 EUR / 449.99 EUR / 749.95 USD.

PlayStation 5 Digital Edition (z identycznymi specyfikacjami poza wyjęciem dysku) kosztuje 399.99 EUR / 359.99 EUR / 599.95 EUR.

Obie wersje konsoli są dostępne na całym świecie i PS5 wystartuje 12 listopada na wybranych terytoriach i 19 listopada dla reszty świata.

Jeśli wybierzesz trasę całkowicie cyfrową, możesz zaoszczędzić 100 EUR/90 EUR, ale należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Po pierwsze, stracisz konsolę, która konwertuje na odtwarzacz Blu-ray 4K, co jest dodatkowym bonusem dla fanów kina domowego. Biorąc pod uwagę, że samodzielne odtwarzacze Blu-ray 4K kosztują kilkaset dolarów i/lub funtów, to spora oszczędność.

Po drugie, ci, którzy posiadają gramofon, będą mogli skorzystać z możliwości handlu, pożyczania, pożyczania i handlu fizycznymi zestawami płyt ze swoimi przyjaciółmi i sklepami komercyjnymi. W całym okresie eksploatacji konsoli może to przełożyć się na znaczne oszczędności z drugiej ręki. To, co możesz teraz zaoszczędzić na cyfrowej konsoli, może Cię kosztować kilka lat, ponieważ będziesz płacić takie ceny, jakie postanowią ustalić Sony i wydawcy gry. To jest przed rozważeniem prawdziwej radości posiadania czegoś fizycznego.

PS5 kontra PS5 Edycja cyfrowa

(Źródło zdjęcia: Kayane)

 

PS5 kontra PS5 Digital Edition: specyfikacje

Tu są Pełna oficjalna specyfikacja PS5 prosto od Sony, w tym różnice dla dwóch wydań, w których zaznaczono. Oba modele PS5 są identyczne pod względem wydajności, co stanowi dużą różnicę w porównaniu z Xbox Series X i Xbox Series S, które są znacznie bardziej od siebie oddalone pod względem ceny. Jedyna różnica polega na tym, że droższa konsola PS5 będzie miała napęd Blu-ray Ultra HD; w przeciwnym razie używa tego samego niestandardowego procesora i ma ten sam dysk SSD o pojemności 825 GB.

Procesor: x86-64-AMD Ryzen Zen 2, 8 rdzeni / 16 wątków, zmienna częstotliwość, do 3,5 GHz.

GPU: silnik graficzny AMD Radeon™ RDNA 2, przyspieszenie ray tracingu, zmienna częstotliwość, do 2,23 GHz (10,3 TFLOPS).

Pamięć systemowa: przepustowość 6 GB/16 GB/s GDDR448.

Wersja standardowa (baza pojedyncza): Blu-ray Ultra HD (66G / 100G) ~ 10xCAVBD-ROM (25G / 50G) ~ 8xCAVBD-R / RE (25G / 50G) ~ 8xCAVDVD ~ 3.2xCLV.

SSD: 825 GB, przepustowość odczytu 5,5 GB/s (surowy).

Dysk z grą PS5: Blu-ray Ultra HD, do 100 GB na dysk

Wyjście wideo: port HDMI OUT, kompatybilny z telewizorami 4K 120 Hz, telewizorami 8K, VRR (określone przez HDMI w wersji 2.1).

Dźwięk: Tempest 3D Audio Tech.

Wymiary: PS5: ok. 390mm x 104mm x 260mm (szerokość x wysokość x głębokość) (bez największego występu, bez podstawy).

Wersja cyfrowa PS5: Ok. 390mm x 92mm x 260mm (szerokość x wysokość x głębokość) (bez największego występu, bez podstawy).

Waga: PS5: 4,5 kg.

Wersja cyfrowa PS5: 3,9 kg

Potencia: PS5: 350 W.

Cyfrowa edycja PS5: 340W.

Wejście/wyjście: Port USB typu A (High Speed ​​USB) Port USB typu A (Super Speed ​​USB 10 Gb/s) x2, port USB typu C (Super Speed ​​USB 10 Gb/s).

Czerwony: Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1.

Jak wspomniano, dysk SSD dołączony do obu konsol jest taki sam, zapewniając użytkownikom 825 GB pamięci masowej z surową przepustowością 5.5 GB/s (i do 9 GB/s skompresowanych danych). Dostajesz jednak tylko 667,2 GB użytecznej pamięci, więc miejsce jest na wagę złota. Jest niewielka różnica w wadze i wymiarach między PS5 a jego cyfrową edycją, ale poza tym są one takie same.

PS5 jest napędzany chipsetem AMD Ryzen trzeciej generacji z ośmioma rdzeniami i nową architekturą Zen 2 producenta i grafiką Navi. Wizualnie GPU ma 36 jednostek obliczeniowych działających z częstotliwością 2.23 GHz i oferujących 10.28 TFLOP, podczas gdy PS5 zawiera 16 GB pamięci RAM GDDR6 o przepustowości 448 GB/s. Konsola potrafi wykonywać ray tracing, czyli zaawansowane oświetlenie, które kiedyś było jedynym obszarem drogich kart graficznych PC. Spodziewaj się dziwacznych wydarzeń w grach, które kochasz w wyniku tego dodatku.

Dźwięk 3D to również duża część oferty PS5, bez względu na posiadaną edycję konsolową – wciągający dźwięk 3D jest zasilany przez silnik Tempest Engine, który tłumaczy setki źródeł dźwięku, aby stworzyć realistyczny dźwięk.

PS5 może obsługiwać rozdzielczość do 8K (ale dopiero po pojawieniu się aktualizacji oprogramowania), której wielu graczy nie będzie potrzebować na telewizorach 1080p. To, czy gry będą działać natywnie w 8K, jest raczej znakiem zapytania (zakładamy, że będą to tytuły o niższej grafice), ale oznacza to, że konsola wytrzyma próbę czasu. postanawia w przyszłości kupić lepszy telewizor. Ponadto PS5 obsługuje częstotliwości odświeżania 120 Hz, co pozwala cieszyć się płynniejszą rozgrywką, oferując wyższą liczbę klatek na sekundę, jeśli masz telewizor zgodny ze standardem HDMI 2.1.

Większość gier nie maksymalizuje tych możliwości na krótką metę, w rzeczywistości Spider-Man: Miles Morales oferuje tryb wydajności 60 klatek na sekundę, który odwraca efekty wizualne, aby uzyskać wyższą liczbę klatek na sekundę niż zwykłe 30 klatek na sekundę. z PS4.

Obie konsole są wyposażone w pojedynczy kontroler bezprzewodowy PS5 DualSense z adaptacyjnymi wyzwalaczami i haptycznym sprzężeniem zwrotnym, które pomagają zwiększyć poczucie realizmu w grach.

Obie konsole mogą również grać w gry PS4 (chociaż nie wszystkie fizyczne kopie, które posiadasz, będą działać w cyfrowej wersji PS5), a możesz kupić zewnętrzny dysk twardy, aby uzyskać dodatkowe miejsce do grania w te starsze tytuły. Miejsce na dysku SSD. dla oprogramowania PS5. Jednak nadal nie można przechowywać ani grać w gry PS5 z zewnętrznych dysków twardych lub dysków SSD.

5

(Zdjęcie: Sony Interactive Entertainment)

 

Gry na PS5 i PS5 w wersji cyfrowej: będą takie same

Na szczęście to najłatwiejsza część. Pomijając fakt, że jeden będzie grać w gry z płyt, a drugi wyłącznie z wewnętrznego systemu pamięci konsoli, PS5 i PS5 Digital Edition grają dokładnie tak samo, dokładnie to samo, gry na PS5. droga.

Dzięki identycznym specyfikacjom wewnętrznym będziesz mógł cieszyć się rozgrywką w rozdzielczości 4K przy wysokich częstotliwościach odświeżania zarówno na PS5, jak i na jego cyfrowym odpowiedniku, i nie spodziewasz się żadnych różnic w rozgrywce między nimi.

Sony ma już kilka świetnych, ekskluzywnych tytułów do grania na obu maszynach, w tym Horizon: Zakazany Zachód, God of War: Ragnarok, Final Fantasy 16, remake Demon's Souls i ulepszony przez Milesa Moralesa Spider-Man na PS5. Dzieje się tak przed uwzględnieniem tytułów stron trzecich, takich jak Cyberpunk 2077, Assassin's Creed: Valhalla i Resident Evil 8: Village.

Tam, gdzie sprawy stają się nieco bardziej rozmyte, znajduje się front kompatybilności wstecznej. Tak, cyfrowa edycja na konsolę będzie odtwarzać tytuły PS4, ale oczywiście nie będzie można odtworzyć istniejącej kolekcji na dysku.

Zamiast tego prawdopodobnie będziesz musiał je ponownie kupić, cyfrowo. Sony nieco odsuwa żądło, wprowadzając korzyści PlayStation Plus Collection dla subskrybentów PS Plus. W przyszłości koszt subskrypcji posiadaczy PS5 będzie również obejmował dostęp do bezpłatnych pobrań 20 najlepszych gier na PS4, w tym między innymi God of War, Uncharted 4 i Bloodborne. To fajny bonus i natychmiastowa biblioteka gier PS5 dla nowicjuszy w rodzinie konsol. Ale to niewiele znaczy, jeśli chodzi o setki tytułów PS4 dostępnych na płytach dla posiadaczy PS5 Digital Edition.

6

(Zdjęcie: Sony)

Veredicto

Trudno jest zadzwonić w sprawach finansowych – jeśli jesteś zapalonym graczem bez gotówki, aby przejść na PS5 z najwyższej półki, zdecydowanie wybierz tę cyfrową konsolę. Gry nowej generacji również będą zabawne na tym podstawowym modelu i wspaniale, że wydajność jest spójna w obu przypadkach.

Ale nasz instynkt podpowiada, że ​​jeśli możesz sobie na to pozwolić, idź na to. standardowa konsola PS5 typu disc. Zapewni to dostęp do radości oglądania Blu-ray 4K (szczerze mówiąc, wyglądają lepiej niż strumienie 4K Netflixa!), nie wspominając o potencjalnych pieniądzach, które zaoszczędzisz przez lata, wymieniając gry na dysku ze znajomymi i w sklepy wymiany.

Jeszcze jedną rzeczą do rozważenia jest również szara strefa własności cyfrowej, czy to muzyka, filmy, czy nawet gry. Chociaż nie widzieliśmy jeszcze drobnego druku na PS5 w tym zakresie, często zdarza się, że jeśli chodzi o media cyfrowe, tak naprawdę nie masz tytułu na zawsze. Jeśli w 2035 lub w innym dniu Sony zdecydowało się dezaktywować cyfrową dystrybucję sklepu PS5… gdzie w takim razie zamierzasz ponownie pobrać swoje gry?

Tak, elementy online nowoczesnych gier oznaczają, że poprawki są częste i czasami mogą być konieczne, zanim gra będzie działać. Ale jeśli serwery Sony zostaną wycofane z powodu nieprzewidywalnych okoliczności, posiadanie kolekcji gier tylko w wersji cyfrowej nie jest tak pocieszające w porównaniu z kolekcją fizyczną.

A w rzadkim przypadku, gdy twoje płyty przestaną działać: przynajmniej masz ładne pudełko z grafiką do zapamiętania ...

Najlepsze oferty w tej chwili na bezprzewodowy kontroler Sony PlayStation 5 DualSense

Sony – PlayStation 5 –

TOP. jeden
PS5 Consola Sony Playstation 5 (versión de Disco) + FIFA 23 Compatible para Sony PS5 Playstation 5...
PS5 Consola Sony Playstation 5 (versión de Disco) + FIFA 23 Compatible para Sony PS5 Playstation 5...
FIFA 23 + PS5 Consola Sony Playstation 5 (versión de Disco)
1.020,00 EUR

 

 

Udostępnij to