Przegląd grupy centrów danych Lenovo

Przegląd grupy centrów danych Lenovo
W 2014 roku Lenovo nabyło gamę serwerów IBM, aw kolejnych latach Lenovo Data Center Group kontynuowała innowacje i inwestycje w nowe technologie. Ostatnio jednostka pracowała nad zaawansowanymi rozwiązaniami IT i IoT budując sprzętowe modele abonamentowe dla biznesu. Aby dowiedzieć się więcej o operacjach centrum danych Lenovo, TechRadar Pro rozmawiał z Perem Overgaardem, dyrektorem generalnym Lenovo Data Center Group, EMEA.

Czy możesz nam opowiedzieć trochę o Twojej roli jako dyrektora generalnego Grupy Data Center firmy Lenovo na region EMEA?

Jako dyrektor generalny Lenovo Data Center Group (DCG) w regionie EMEA kieruję zespołem specjalistów technicznych, architektów i menedżerów produktów, którzy wspierają naszych partnerów, klientów i zespoły sprzedaży. Nasze doświadczenie obejmuje ogólną infrastrukturę centrów danych, a także obliczenia o wysokiej wydajności, sztuczną inteligencję, Internet rzeczy, zaawansowane przetwarzanie danych, pamięć masową, oprogramowanie i sieci oraz dostawców usług zdefiniowanych przez oprogramowanie. Moja rola pozwala mi spędzać dużo czasu z naszymi klientami, aby pogłębić zrozumienie ich codziennych problemów i bolączek. Używamy tych informacji, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Lenovo może dostosować swoje usługi, aby odpowiedzieć na te prośby w spersonalizowany sposób. Aby sprostać wyzwaniom związanym z przechowywaniem danych, zapewniamy technologię, która upraszcza wdrażanie danych i zarządzanie nimi, zapewnia trwałość infrastruktury oraz zapewnia elastyczność i szybkość aplikacji biznesowych.

Twoja firma weszła na rynek centrów danych po przejęciu działu serwerów x86 od IBM w 2014 roku. Jakie postępy poczyniłeś i jakie wyzwania napotkałeś na rynku centrów danych? ?

W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy kompletne portfolio centrów danych opartych na solidnych podstawach sprzętu i usług obliczeniowych, pamięci masowych i sieciowych. Opracowaliśmy również szeroką gamę rozwiązań technicznych przeznaczonych do określonych obciążeń, w tym AI, Blockchain, DevOps i Big Data. Nasza praca stworzyła wydajny łańcuch dostaw, który może działać globalnie. Niektóre z naszych osiągnięć są również wynikiem dużych partnerstw, w tym Intel, Microsoft, AMD, VMware, NetApp, Nutanix i wielu innych, które pomagają zapewnić naszym klientom wybór. Byliśmy również światowymi pierwowzorami, takimi jak nasza energooszczędna technologia chłodzenia cieczą, Neptune, czy nasza oferta modelu subskrypcyjnego opartego na zużyciu, Truscale ™ Infrastructure Services. Bijemy też rekordy świata. Lenovo zajmuje pierwsze miejsce pod względem wydajności serwerów x86 ze 155 globalnymi rekordami obciążenia, a także niezawodnością serwerów x86, które utrzymujemy od wielu lat. Jesteśmy również najwyżej notowaną firmą w Supercomputing Top 500 ze 173 lokalizacjami.

Kobieta korzystająca z laptopa przed serwerami

(Źródło zdjęcia: Christiana Morillo/Pexels)

Jakie są główne różnice między rynkami centrów danych w Wielkiej Brytanii, UE i USA?

Rynki centrów danych w Wielkiej Brytanii, UE i USA różnią się pod względem unikalnych klientów, którzy mają specyficzne potrzeby regionalne. Charakteryzuje się to tym, że niektóre branże są bardziej rozpowszechnione na swoich rynkach. Na przykład przemysł naftowy i gazowy jest największym sektorem w Norwegii, odpowiadając za 16% PKB kraju. Pewne inne branże zajmują ważne miejsce na różnych rynkach. Na przykład sektor motoryzacyjny jest główną cechą niemieckiej gospodarki, podobnie jak sektor bankowy w Wielkiej Brytanii. Europejski rynek centrów danych szybko się rozwija, ale region ten boryka się z wyjątkowymi wyzwaniami, które nie istnieją w Stanach Zjednoczonych. Wiele różnych języków i walut w całej Europie może prowadzić do komplikacji biznesowych, jeśli chodzi o umowy i ceny produktów międzynarodowych. Niezliczone granice istniejące w Europie stwarzają również nowe trudności w zakresie suwerenności danych między krajami. Jednak wprowadzenie RODO umożliwiło UE ujednolicenie przepisów dotyczących ochrony danych i wyjaśnienie granic. Ponadto Europa ma mniej miejsca niż Stany Zjednoczone. Oznacza to, że dostawcy centrów danych muszą być bardziej kreatywni i elastyczni w zakresie układów centrów danych, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Jednak niektóre kraje europejskie oferują naturalne korzyści, jeśli chodzi o budowę infrastruktury data center. W miejscach położonych blisko koła podbiegunowego, w tym w Szwecji, powstało kilka nowych centrów danych. W rzeczywistości jego stabilne położenie geograficzne jest idealne dla infrastruktury centrum danych ze względu na wyjątkowo niskie ryzyko trzęsień ziemi. Zimna pogoda oznacza również oszczędzanie energii, gdy robi się zimno.

Na początku tego roku Lenovo uruchomiło usługi infrastrukturalne TruScale. Jak Wasi klienci zareagowali na możliwość zakupu infrastruktury jako usługi i jakie są Wasze plany dotyczące tego biznesu na przyszłość?

Jestem pewien, że wszyscy klienci będą płacić za technologię w modelu opartym na zużyciu. Moim zdaniem koncepcja „wszystko jako usługa” jest prawdziwa. W przyszłości klienci będą subskrybować infrastrukturę zamiast ją kupować. Pytanie tylko, jak i kiedy to nastąpi. Badania IDC pokazują, że 63% nabywców IT twierdzi, że przy wyborze dostawcy infrastruktury IT bardzo ważna jest dla nich dostępność elastycznych opcji płatności lub płatności za wykorzystanie 39 . Więc spróbowaliśmy rozwiązać ten problem za pomocą TruScale. Jest to oferta subskrypcji oparta na zużyciu, która umożliwia klientom korzystanie i płacenie za sprzęt i usługi centrum danych, na miejscu lub w lokalizacji preferowanej przez klienta, bez konieczności zakupu sprzętu. Oznacza to, że klienci nigdy nie wykorzystują sprzętu ani innych zasobów informatycznych i płacą za to, z czego korzystają, co miesiąc w ramach swoich wydatków operacyjnych, bez wymaganego zobowiązania dotyczącego minimalnej pojemności. . Co więcej, pojemność tę można skalować w górę lub w dół w celu spełnienia potrzeb biznesowych, zapewniając w ten sposób elastyczność i skalowalność infrastruktury IT przez cały czas. Nasi klienci chętnie dowiadują się, czym Lenovo TruScale różni się od innych dostawców na rynku. Jest to rozmowa, którą musimy z nimi przeprowadzić, aby pomóc im zrozumieć, w jaki sposób szacujemy ryzyko, jak świadczymy usługi i jak działają nasze środki. Wtedy możemy razem pracować, aby położyć podwaliny pod wspólny sukces.

W jaki sposób Lenovo planuje zintegrować IT nowej generacji z przestrzenią telekomunikacyjną?

Na początku tego roku Lenovo wprowadziło ThinkSystem SE350, kompaktowy serwer brzegowy, który jest nieco większy niż jeden z naszych laptopów ThinkPad. Jest to mikroserwer zaprojektowany do pracy w dowolnym miejscu, takim jak szafa, ściana, a nawet półka, i może wytrzymać temperaturę 0-55oC, wstrząsy 30G i wibracje 3G. Ma również konfigurację bezdotykową, pełne zdalne zarządzanie, ulepszone funkcje bezpieczeństwa, takie jak wykrywanie sabotażu i ochrona zaszyfrowanych danych, a nawet łączność przewodową, Wi-Fi lub LTE. Jeśli chodzi o sposób, w jaki to sprzedajemy, mamy dedykowany zespół specjalistów, który rozumie potrzeby i wyzwania naszych klientów. Wierzymy, że dla klientów telekomunikacyjnych, a nawet innych klientów, SE350 pomoże im wprowadzać innowacje. Jesteśmy przekonani, że dzięki opcjom łączności bezprzewodowej i 4/5G mamy platformę z SE350, na której klienci mogą uruchamiać aplikacje biznesowe w środowiskach, w których umiejętności informatyczne nie są potrzebne; jest obecny. Ilustruje to nasz wspólny cel, jakim jest zapewnienie wszystkim inteligentniejszej technologii poprzez zapewnienie łączności organizacjom nieposiadającym łączności. Gartner przewiduje, że do 2022 roku 75% danych generowanych przez przedsiębiorstwo będzie tworzone i przetwarzane poza tradycyjnym scentralizowanym centrum danych lub chmurą. To z kolei zwiększy obawy klientów dotyczące prywatności danych, bezpieczeństwa i przepisów związanych z opóźnieniami, przepustowością, łącznością i wyzwaniami związanymi z przestojami. Dzięki naszemu serwerowi brzegowemu spełniamy potrzeby klientów, a także możemy pomóc im skrócić czas wdrożenia, tak jak w przypadku rozwiązania Scale Computing dla Delhaize, holenderskiego sprzedawcy żywności.

Superkomputer MareNostrum4

(Zdjęcie: superkomputer w Barcelonie)

Czy możesz nam opowiedzieć o pracy Twojej firmy w zakresie superkomputerów i obliczeń o dużej wydajności?

Ciężko pracowaliśmy, aby zostać czołowym dostawcą na liście Top 500 Supercomputers. Osiągnęliśmy to, współpracując z takimi instytucjami, jak Leibniz Supercomputing Center (LRZ) nad ich superkomputerem SuperMUC Phase 2. Ich badacze mogą teraz przeprowadzać większe symulacje i szybciej uzyskiwać wyniki, co z kolei pomaga rozwiązywać niektóre z największych wyzwań nauki. , takich jak ulepszanie metod leczenia raka i przewidywanie trzęsień ziemi. Nasza technologia pomaga im również zaoszczędzić 40% kosztów operacyjnych dzięki naszej technologii chłodzenia wodą. Współpracowaliśmy również z firmą Barcelona Supercomputer (BSC) nad jej superkomputerem MareNostrum4, który dzięki najnowszej technologii Lenovo był w stanie przesunąć granice ludzkiej wiedzy, analizując tysiące ludzkich genów i pojedyncze mutacje w białaczce limfatycznej. przewlekły do ​​zaledwie czterech genów. Wiemy, że mamy oprogramowanie i platformy sprzętowe, które zapewniają wyjątkową jakość i wydajność, ale naszym największym atutem są nasi ludzie. Nasi eksperci HPC w Lenovo zapewniają ciężką pracę i poświęcenie stojące za technologią.

Czy w obliczu ciągłego wzrostu popularności Internetu Rzeczy myślisz, że producenci sprzętu są gotowi, aby poważniej podejść do bezpieczeństwa urządzeń podłączonych do Internetu?

Wszyscy producenci sprzętu muszą bardzo poważnie traktować bezpieczeństwo podłączonych urządzeń. Bez zabezpieczeń producenci narażają swoje urządzenia na utratę połączeń z ich centrami danych. Jeśli urządzenia są zablokowane w centrach danych, tracimy możliwości, jakie dają dane IoT. IDC szacuje, że do 41,6 roku będzie 79,4 miliarda podłączonych urządzeń IoT generujących 2025 GB danych. To ogromna eksplozja danych i urządzeń, a bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną. Dlatego w SE350 dołączyliśmy funkcje bezpieczeństwa fizycznego i cyberbezpieczeństwa, więc jeśli ktoś spróbuje otworzyć lub manipulować przy nim, szyfrowanie kluczy zostanie wyłączone i nikt nie będzie mógł uzyskać dostępu do danych bez pozwolenia.

(Zdjęcie: Shutterstock)

Gdzie według Ciebie będzie ewoluował rynek centrów danych w ciągu najbliższych pięciu lat i czy są jakieś nowe technologie, które szczególnie Cię interesują?

Obecnie największe szanse dla data center stanowią zaawansowane technologie IT, 5G i AI. 5G pozwoli niektórym regionom, które obecnie mają słabą łączność z powodu braku infrastruktury, naprawdę wyróżnić się w przyszłości. 5G stworzy przewagę na innych rynkach i będzie innowacyjne w przypadku urządzeń IoT, ponieważ przepustowość, którą będziemy w stanie zapewnić, będzie 5-10 razy większa niż 4G. Komputery brzegowe umożliwią ponadto łączność i korzystanie z przetwarzania w chmurze, co z kolei doprowadzi do większego wykorzystania sztucznej inteligencji, a także lepszego gromadzenia i analizy danych. Pozwoli to klientom stymulować innowacje poprzez zwiększoną wydajność.