Wszyscy wiemy, jak dobra poduszka może wpłynąć na jakość naszego snu, ale dlaczego poduszki żółkną? Jak można się domyślić, zależy to głównie od tego, na co poduszka jest narażona każdej nocy.

Tutaj przyjrzymy się najważniejszym powodom, dla których poduszki żółkną i jak stwierdzić, czy twoja jest nadal zdrowa do spania. Większość należy wymieniać co rok lub dwa, więc jeśli Twój jest starszy i pokryty żółtymi lub brązowymi plamami, czas na zmianę. Nasz przewodnik po najlepszych poduszkach może pomóc Ci znaleźć kolejną specjalność snu (a oferty materacy w Cyberponiedziałek często obejmują akcesoria do spania, więc teraz jest świetny czas na zakupy).

Na razie przejdźmy do sedna tych żółtych plam na poduszkach i zobaczmy, czy można je zmniejszyć lub wyeliminować. Aby uzyskać wskazówki dotyczące czyszczenia, przeczytaj nasz artykuł ekspercki o tym, jak prać poduszkę i jak często.

Dlaczego poduszki żółkną?

Istnieje wiele powodów, ale pot jest najczęstszym powodem, dla którego poduszki żółkną. Większość ludzi poci się do pewnego stopnia podczas snu (chociaż fizycznie nie jesteśmy tego świadomi) iz biegiem czasu nagromadzenie potu przesączającego się przez poszewkę na poduszkę powoduje żółte zabarwienie.

Kobieta śpiąca na boku

(Źródło zdjęcia: Getty/Wavebreakmedia Ltd)

Oprócz potu, inne formy wilgoci mogą również powodować żółknięcie poduszek, w tym naturalne oleje w skórze. Dodaj olejki do twarzy, serum i środki nawilżające – nie wspominając o produktach, które masz we włosach – a żółte plamy na poduszkach są nieuniknione.

Tak samo jest z materacami, więc jeśli twój ma więcej niż siedem lat i jest poplamiony (i wykazuje inne oznaki zużycia), rozważ jego modernizację. Nasz najlepszy przewodnik po materacach może pomóc, a wiele z nich już pojawia się w sprzedaży materacy z okazji Dnia Prezydenta.

Podsumowując, najczęstszymi przyczynami żółknięcia poduszek są:

 • Pocić się
 • naturalne olejki do ciała
 • Bzdurzyć
 • mokre włosy
 • Produkty do włosów
 • Kosmetyki
 • Nawilżacze i serum na bazie oleju

Czy poplamione na żółto poduszki nadają się do spania?

Jeśli Twoja poduszka ma ponad dwa lata i jest pokryta żółtymi i brązowymi plamami, zalecamy zakup nowej. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie myłeś poduszki od czasu jej zakupu i nie używasz ochraniacza na poduszkę.

Możliwe, że na twojej poduszce nagromadziły się rzeczy inne niż pot, oleje i martwa skóra – roztocza mogą się tam ukrywać wraz z innymi alergenami. Wilgoć z potu i oleju może również sprzyjać rozwojowi bakterii. A jeśli Twoja poduszka sprawia Ci ból szyi lub straciła swój kształt, zdecydowanie czas ją wymienić.

Dr Karan Raj zrobił furorę na TikToku, wyjaśniając, dlaczego należy wymieniać poduszkę co najmniej raz na dwa lata i co się dzieje, gdy tego nie robimy. Oto co powiedział...

@dr.karanr (Otwiera się w nowej karcie) ♬ Steven Universe – L.Dre (Otwiera się w nowej karcie)

Jak zapobiec żółknięciu poduszek

Nic nie możesz zrobić, aby uniknąć bezpośredniego pocenia się w łóżku, ale możesz lepiej chronić poduszki przed żółtymi plamami. Najskuteczniejszym sposobem jest nakrycie poduszki ochraniaczem na poduszkę. To niedrogi sposób na dodanie dodatkowej bariery między potem, olejami, wilgocią i poduszką.

Ochraniacze poduszek można prać co tydzień razem z resztą pościeli, co ogranicza konserwację. Zalecamy posiadanie kilku na zmianę, aby zawsze jeden czekał.

Staraj się nie spać na mokrych włosach, bo cała ta woda przesączy się i z czasem pożółknie poduszka. Unikaj także stosowania ciężkich serum i kremów na bazie olejków do spania i zmywaj makijaż przed snem.

Podsumowując:

 • Użyj dobrej jakości ochraniacza na poduszkę.
 • Wysusz włosy przed pójściem spać
 • Staraj się unikać ciężkich produktów na bazie oleju
 • Zdejmij makijaż przed snem

Czy można usunąć żółte plamy z poduszki?

Nie możesz całkowicie usunąć żółtych plam (zwłaszcza starszych plam, które naprawdę się utrwaliły), ale istnieją sposoby na ich zmniejszenie. Teraz, ilekroć mówimy o czyszczeniu pościeli, w tym o czyszczeniu materaca, zawsze zalecamy najpierw przeczytanie instrukcji pielęgnacji.

Plama osoby leczy żółte plamy na białej poduszce.

(Źródło zdjęcia: Getty)

Twoja poduszka powinna mieć małą metkę z tkaniny wystającą z boku; Tutaj znajdziesz wskazówki, jak prać i suszyć poduszki (nigdy nie przykrywaj mokrych poduszek prześcieradłami, ponieważ mogą rozwinąć się na nich pleśń).

Usuń plamy przed praniem poduszki w pralce (jeśli można prać w pralce). Odplamiacze w sprayu i kremy są silne, ale skuteczne, a mieszanie własnej pasty z sody oczyszczonej i wody zapewnia naturalne podejście.

Niektórzy eksperci od czyszczenia zalecają stosowanie mieszanki wybielacza i detergentu do prania, aby usunąć trudne żółte plamy, ale musisz się upewnić, że materiały użyte do wykonania poduszki wytrzymają tak brutalne traktowanie.

Dlaczego poduszki żółkną: podstawy

Większość poduszek żółknie od potu i olejów przesączających się przez prześcieradła na samą poduszkę, ale kosmetyki, produkty do włosów, woda (z wilgotnych włosów) i ślina mogą również powodować żółte plamy na poduszkach.

Najlepszym sposobem na ograniczenie przebarwień jest pokrycie poduszek wodoodpornym, antyalergicznym ochraniaczem na poduszki. Chronią one przed wilgocią i roztoczami oraz pomagają Twojej poduszce w pełni wykorzystać jej żywotność, oszczędzając na dłuższą metę pieniądze. Jeśli chcesz ulepszyć i potrzebujesz regulowanej poduszki, którą można dostosować do swojego stylu spania, przeczytaj naszą recenzję poduszek Layla Kapok.

W związku z tym rozważ zainwestowanie w najlepszy ochraniacz na materac, aby chronić swój materac przed plamami, rozlanymi płynami i alergenami. W zależności od jego głębokości, możesz nawet umieścić go na wierzchu materaca, aby go również chronić.

Dzisiejsze najlepsze ceny na popularne poduszki z dostawą do domu

Udostępnij to