Polaroid kontra Instax: która jest najlepsza marka aparatów błyskawicznych?

Polaroid kontra Instax: która jest najlepsza marka aparatów błyskawicznych? Aparaty natychmiastowe ostatnio ponownie eksplodowały, a nowe modele, takie jak Polaroid Go i Fujifilm Instax Mini XNUMX, pojawiły się ostatnio, aby uzyskać nowe analogowe wrażenia. Ale ponieważ obie marki mają ogromne dziedzictwo w tej dziedzinie, Który zasługuje na wygraną w wielkiej debacie „Polaroid vs Instax”? To dość trudne pytanie, ale jesteśmy w stanie odpowiedzieć na nie po dorastaniu z oryginalnymi aparatami (choć ujawniającymi nasz wiek). Dzisiejsze linie Polaroid, a także Instax nigdy nie były zdrowszeAle aby naprawdę zrozumieć marki, musimy wrócić do ich oryginalnych historii. Film natychmiastowy zapewnia fotografom praktycznie natychmiastowe rezultaty od początku istnienia tego medium w latach 1940. Wykorzystując reakcje chemiczne do samodzielnego odkrywania każdego zdjęcia, błyskawiczne zdjęcia rozwijają się w kilka minut, z pominięciem długich czasów realizacji związanych z drukowaniem i obróbką negatywów na taśmie 35 mm. Wielu fotografów zakochało się również w niemal eterycznej równowadze kolorów i zakresie tonalnym, jakie oferuje film natychmiastowy. Wraz ze wzrostem popularności aparatów cyfrowych na początku XXI wieku zainteresowanie filmem analogowym osłabło, ale od tamtej pory przeżywa prawdziwy renesans. Teraz, Nowe pokolenie fotografów rozumie wartość fizycznego zdjęcia, a nie tylko cyfrowego obrazu na ekranie komputera lub smartfona. Tam, Dwie duże firmy noszące flagę dla filmów błyskawicznych to submarka Polaroid, a także Instax firmy Fujifilm. Obaj mają swoje aparaty, wiele różnych formatów filmów i różne interpretacje tego, co oznacza „natychmiastowy”. Który z nich jest dla Ciebie najlepszy? Dowiedzmy Się.

Polaroid vs Instax: Jak się tu dostaliśmy?

Większość fotografów zna Fujifilm i Polaroid, obie marki rozpoczęły produkcję aparatów fotograficznych pod koniec lat 1930. XX wieku i były powszechnie znane, gdy film analogowy był u szczytu popularności. Odnowiony Polaroid 600 OneStep Polaroid nadal sprzedaje odnowione wersje niektórych swoich tradycyjnych modeli, takich jak Polaroid XNUMX OneStep. (Źródło zdjęcia: Polaroid) To właśnie Polaroid jako pierwszy wypromował film natychmiastowy za pomocą Land Camera Model 95 w 1908 roku.. Wydrukował odbitki w sepii w około minutę; Kolorowy film zajęłoby kolejne 2 dekady, aby dotrzeć. Ostatecznie Polaroid zaoferował najszerszą gamę aparatów do zdjęć natychmiastowych i formatów klisz do tego stopnia, że ​​marka stała się jej imiennikiem. Fakt, że jest właścicielem natychmiastowych patentów na klisze, pomógł zapewnić, że tacy jak Kodak nie mogli konkurować na arenie. Pierwsza wyprawa Fuji w tę chwilę nastąpiła później w latach 1980. z aparatami takimi jak Instax 100., ale dopiero po pomyślnym odparciu potencjalnego pozwu o naruszenie patentów filmowych firmy Polaroid. Patenty te wygasły w 1998 roku, kiedy Fuji wprowadziło swój pierwszy aparat Instax. Zbiegło się to w czasie z pojawieniem się pierwszych aparatów cyfrowych, zmianą branżową, na którą japońska firma była znacznie lepiej przygotowana niż Polaroid. Tylko Fuji przetrwałoby w całości i od tego czasu stało się nowym liderem rynku ze swoją linią aparatów i formatów filmów natychmiastowych. Fujifilm Instax Mini 10 Instax Mini XNUMX był jednym z pierwszych aparatów natychmiastowych Fujifilm. (Źródło zdjęcia: Instax) Polaroid, jaki znamy dzisiaj, zaczął się jako The Impossible Project. Ta grupa pasjonatów fotografii natychmiastowej przejęła ostatnią fabrykę Polaroida i jej zespół produkcyjny od holdingu utworzonego po bankructwie marki w XNUMX roku. Zaczął sprzedawać filmy do istniejących aparatów Polaroid, a następnie zaczął tworzyć własne, ostatecznie zdobywając nazwę Polaroid. Stąd pojawienie się Polaroid Now i Polaroid Go, ich pierwszych nowości pod oryginalną marką.

Polaroid kontra Instax: Aparaty

Obecna linia Polaroida składa się z 3 kamer: podstawowy Polaroid Now, bardziej zaawansowany OneStep+ i kieszonkowy Polaroid Go. Polaroid sprzedaje również oficjalnie odnowione wersje oryginalnego modelu z lat 1980-tych o nazwie Polaroid 600, który wykorzystuje zrobioną na zamówienie folię XNUMX. Polaroid teraz vs Fujifilm Instax SQ1 Polaroid Now przed Fujifilm Instax SQ1 (Źródło zdjęcia: Polaroid/Instax) Now i OneStep + wykorzystują film typu I oraz poprzedni obiektyw z autofokusem przekształca go w bardziej kompaktowy aparat przeznaczony dla nowicjuszy w branży. OneStep + kosztuje nieco więcej, ale zyskuje na łączności Bluetooth i towarzyszącej aplikacji na smartfony, która odblokowuje bardziej kreatywne tryby fotografowania. Z kolei Polaroid Go jest najmniejszym modelem w ofercie. Daje odbitki o połowę mniejsze niż tradycyjny film I-Type, zachowując jednocześnie zaawansowane funkcje, takie jak samowyzwalacz i doskonały tryb podwójnej ekspozycji. Polaroid Go vs Fujifilm Instax Mini 11 Polaroid Go (po lewej) przed naszym obecnym aparatem natychmiastowym numer jeden, Fujifilm Instax Mini jedenaście (po prawej). (Źródło zdjęcia: Polaroid / Instax) Fuji oferuje znacznie szerszą gamę aparatów, podzielonych na formaty Instax Mini, Instax Square, a także Instax Wide. Linia Instax Mini obejmuje najbardziej przystępne cenowo i wydajne modele dla początkujących, w tym Fujifilm Instax Mini 40, który obecnie znajduje się na szczycie naszego przewodnika po najlepszych aparatach natychmiastowych. Posiada system automatycznej ekspozycji, który pomaga walczyć z nadmierną czułością filmu natychmiastowego podczas fotografowania na zewnątrz. Fujifilm Instax Mini XNUMX to zasadniczo ten sam aparat, ale z ładniejszym korpusem za nieco więcej pieniędzy. Polaroid OneStep 2 vs Fujifilm Instax Wide 300 Polaroid OneStep dwa (po lewej) przed Fujifilm Instax Wide 1 (po prawej). (Źródło zdjęcia: Polaroid/Instax) Aparaty Fujifilm Instax SQ6 i Fujifilm Instax SQ20 kręcą kliszę formatu kwadratowego i są bardziej zaawansowane niż linia Mini, z wieloma trybami fotografowania i lepszą konstrukcją. Są też fizycznie większe i droższe. Jest też hybrydowy aparat natychmiastowy SQ2010, który robi zarówno zdjęcia cyfrowe, jak i migawki, ale jego zdjęcia cyfrowe są porównywalne tylko ze smartfonami z początku 300 r. Wreszcie, Instax Wide XNUMX (powyżej) jest tak samo wysoki jak modele Instax. Ma regulowaną ostrość, zatrzaskowe mocowanie do zbliżeń i robi zdjęcia z niesamowitą wyrazistością, ale pakiety filmów są nieco droższe i brakuje im bardziej zaawansowanych funkcji, których mogliby oczekiwać zaawansowani fotografowie.

Polaroid kontra Instax Film: jak to się różni?

Do niedawna Polaroid sprzedawał tylko jeden podstawowy typ filmu: I-Type, który produkuje zdjęcia w formacie kwadratowym. Pakiet zawiera 8 migawek, każda o wymiarach 10 x 7,8 cm (4,2 x 3,4 cala). Rzeczywisty obszar zdjęcia jest mniejszy i wynosi 7,9 x 7,7 cala (3,1 x 3,0 cm), więcej wciąż znacznie większy niż większość formatów Fuji Instax (w tym Square). Polaroid I-Type przed Instax Square Polaroid I-Type Film vs Instax Square (Źródło zdjęcia: Polaroid) Dostępne są kolorowe i czarno-białe wersje filmu, z możliwością wyboru różnych kolorów obramowania. Produkuje również fizycznie identyczny film 600, który jest przeznaczony do użytku w oryginalnych aparatach Polaroid, ale jest również kompatybilny z nowoczesną linią. Nowy film „Go” jest dostępny wyłącznie w Polaroid Go i jest fizycznie znacznie mniejszy. Przy wymiarach 6,6 x 5,4 cm (2,6 x 2,1 cala) i powierzchni zdjęcia 4,7 x 4,6 cm (1,9 x 1,8 cala) każde zdjęcie jest jeszcze bardziej kompaktowe niż konkurent Fuji Instax Mini. Obecnie dostępny jest tylko kolorowy film i sprzedawany jest w zestawach po 2 zestawy po 8 ujęć. Film Polaroid vs Instax Nowy format Polaroid Go to Twoja odpowiedź na Instax Mini. (Źródło zdjęcia: Polaroid / Instax) Filmów Fuji Instax Mini, Square i Wide nie można mieszać ani mieszać: Każdy został opracowany dla określonej serii kamer Instax. Instax Mini wielkości karty kredytowej jest najpopularniejszym i najbardziej przystępnym cenowo, z bezpłatnymi pakietami w większości sprzedawców. Każde opakowanie zawiera 10 zdjęć o wymiarach 5,4 x 8,6 cm (2,1 x 3,4 cala), które mają obszar obrazu 4,6 x 6,2 cm (1,8 x 2,4 cala). Film dla początkujących świetnie nadaje się do zabawy, a także do zuchwałych ujęć i selfie z przyjaciółmi. Instax Square to, jak sama nazwa wskazuje, film w formacie kwadratu o wymiarach 8,6 x 7,2 cm (3,4 x 2,8 cala), jest o około jedną trzecią większy niż zdjęcie Instax Mini. Każde ujęcie ma obszar obrazu 7,2 x 7,2 cm (2.4 x 2.4 cala) i można je kupić w różnych kolorach i wzorach obramowania, ale nie tak wielu, jak Instax Mini. Filmy kolorowe i monochromatyczne są bezpłatne, a większy rozmiar obrazu jest bardziej odpowiedni do portretów i bardziej szczegółowych scen. Fujifilm Instax Wide Film Film Instax Wide jest kilka razy szerszy niż format Instax Mini. (Źródło zdjęcia: Fujifilm) Wreszcie, zestawy szerokich filmów Instax wykorzystują zdjęcia o wymiarach 8,6 x 10,8 cm (3,4 x 4,2 cala) z obszarem obrazu 6,2 x 9,9 cm (2,4 x 3,9 cala), co czyni je dokładnie kilka razy szerszymi niż wydruk Instax Mini. Dostępne są zarówno klasy filmów monochromatycznych, jak i kolorowych, ale jedyną opcją koloru obramowania jest biel. Mając na uwadze jego ograniczone wsparcie, Instax Wide jest bardzo atrakcyjny dla entuzjastów fotografii natychmiastowej, którzy mają wiele aparatów.

Polaroid kontra Instax: co jest lepsze?

Cóż, nadszedł czas, aby odpowiedzieć na wielkie pytanie: Jaka jest najlepsza marka aparatu błyskawicznego, Polaroida czy Instaxa? Ze względu na swój rozmiar, Polaroid I-Type ma przewagę nad 2 z 3 gatunków filmów Fuji i pomimo różnych proporcji, jest również bardzo zbliżony do Instax Wide. Aparaty, które to akceptują, mają zazwyczaj dobrą optykę, co zapewnia wyraźny, szczegółowy obraz. Z drugiej strony nie ma zbyt wielu opcji, a pakiety są nadal drogie do nabycia. Za cenę jednego pakietu 8 kolorowych ujęć I-Type można otrzymać 2 pakiety po 10 filmów Instax Mini. Polaroid Now vs Fujifilm Instax Mini 40 (Źródło zdjęcia: Polaroid / Instax) Dzięki wielu rozmiarom do wyboru, a także szerokiej gamie kompatybilnych aparatów, zarówno od samego Fuji, jak i od mniejszych producentów zewnętrznych, Instax jest po prostu najbardziej elastyczną opcją. Fotografowie, którzy są zaznajomieni ze szczególnymi funkcjami chwili, docenią Instax Square, który jest zwykle używany przez bardziej zaawansowane aparaty, ale początkujący powinni wybrać Instax Mini. Pakiety filmów są szczególnie przystępne cenowo, a aparaty, które je akceptują, są zwykle łatwe i obrotowe. To może się zmienić, zanim Polaroid Go będzie kompatybilny z portfelem, ale na razie Instax jest wielkim zwycięzcą w naszej książce.