Implementacja procesora graficznego Arc Intela była mylącym i rozłożonym procesem, nękanym wszędzie opóźnieniami i wyciekami. Jednak samodzielna karta Arc A380 do komputerów stacjonarnych w końcu niedługo trafi na rynek amerykański, zaczynając od 129 USD, a nowe informacje sugerują, że może nie być najpopularniejszym procesorem graficznym do komputerów stacjonarnych, jaki Intel ma na rynku.

Alexey Nikolaychuk, twórca odpowiedzialny za MSI Afterburner, opublikował zdjęcie niezapowiedzianego obecnie procesora graficznego Intel Arc A3, który będzie korzystał z jednego gniazda I/O i pobierał energię bezpośrednio ze złącza PCIe płyty głównej, co oznacza, że ​​nie ma takiej potrzeby. dodatkowe przewody zasilające. To wydaje się stawiać go wprost w konkurencji z Radeonem RX 6400 firmy AMD, którego cena detaliczna wynosi 159 euro.

Nienazwany jeszcze procesor graficzny Arc (prawdopodobnie A320 lub A310) jest obecnie szacowany na około 300 euro i nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądać: wersja sfotografowana przez Nikolaychuka ma 3D na rynku wtórnym. drukowana chłodnica. jest przywiązany, ale możemy założyć, że będzie to „niskoprofilowy” procesor graficzny, który z łatwością zmieści się w małych obudowach PC.

Nienazwany GPU Arc jest znacznie mniejszy niż karty RTX obecnej generacji. (Źródło zdjęcia: Ilya Korneyychuk/Twitter)

Analiza: czy firma Intel może podbić rynek budżetowych układów GPU?

Nie wiemy jednak, czy ten procesor graficzny rzeczywiście trafi na główny rynek; może być dostępny tylko dla producentów OEM dla gotowych, kompaktowych komputerów PC. Mimo to, nawet to może dobrze wróżyć Intelowi, zwłaszcza po wszystkich trudnościach z wydaniem Arc.

Układy GPU Lovelace firmy Nvidia wyglądają na absolutnie zdominowane na rynku kart graficznych do gier z najwyższej półki, więc Intel może wykonać sprytny ruch, aby przeciwdziałać budżetowym procesorom graficznym AMD. Chociaż nie mamy pojęcia, jak ten procesor graficzny Arc A3 będzie działał, uważa się, że jest on zasilany przez procesor graficzny Intel ACM-G11, który ma lepsze możliwości wyświetlania i przetwarzania multimediów w porównaniu z architekturą Navi 24, która napędza Intel RX 6400. AMD.

Oczywiście nie będzie to dotyczyło gier nowej generacji, ale ten nowy procesor graficzny może być dobrodziejstwem dla kompaktowych systemów centrum multimedialnego (takich jak komputery kina domowego) i podobnych komputerów o niskim poborze mocy. Może również służyć jako realna aktualizacja dla komputerów OEM bez oddzielnej karty graficznej, ponieważ nie wymaga dodatkowego kabla zasilającego PCIe.

Jeśli jest znacznie tańszy niż RX 6400, Intel może wkroczyć i bardzo szybko zapewnić super tanią przestrzeń. Nvidia nie ma w tej chwili żadnych prawdziwych koni w tym wyścigu; nieszczęsny GTX 1630 był martwy, kiedy się pojawił, i nie wygląda na to, żeby seria RTX 4000 była poważną ofertą budżetową, więc jeśli linia Arc A3 Intela okaże się opłacalna, Intel może zepchnąć AMD z dna. koniec – cios w głównego konkurenta.

Udostępnij to