Co to jest telewizor plazmowy? A raczej co to było? Kiedy na przełomie XIX i XX wieku rewolucja telewizorów płaskoekranowych miała dobry początek, to technologia plazmowa wprowadziła ładunek do domu, spełniając marzenie o płaskim ekranie.

Podobnie jak w przypadku większości powstających technologii elektroniki użytkowej, pierwsze rodzinne telewizory plazmowe były naprawdę drogie, a ich wydajność była zagrożona na wiele sposobów. Ale szczerze mówiąc, w momencie, gdy klienci serwisowi zobaczyli telewizor plazmowy Fujitsu, Panasonic lub Pioneer obok swojego dużego, starego telewizora CRT, chęć modernizacji była nieunikniona.

Technologia oparta jest na komórkach karłowatych wypełnionych zjonizowanymi gazami; kiedy komórka jest poddawana ładunkowi elektrycznemu, gazy przekształcają się w plazmę. Proces ten powoduje wyładowanie światła (i ciepła), dzięki czemu 3 ogniwa, które mają luminofory o różnych kolorach (jeden czerwony, jeden zielony i jeden niebieski) mogą być użyte do stworzenia piksela ekranu.

Plazma od kilku lat jest martwą technologią, a dzisiejsze telewizory OLED są postrzegane jako swego rodzaju duchowy następca., chociaż ukryte technologie są zupełnie inne. Plus, Czym się różnią i dlaczego OLED działał lepiej niż jego poprzednik?

OLED kontra plazma: przegląd

Przede wszystkim trochę historii. Dziś OLED to kwintesencja technologii telewizyjnej. Wykorzystuje organiczne diody przepuszczające światło do tworzenia obrazów, podobnie jak w przypadku telewizorów plazmowych, technologia ta ma swoje wady i zalety. Jednak użytkownicy muszą tylko przyjrzeć się bardzo eleganckim i smukłym profilom telewizorów OLED, aby znaleźć je głęboko pożądane. W końcu, jeśli chcesz telewizor z płaskim ekranem, Czy nie chciałbyś mieć najbardziej płaskiego na rynku?

W najprostszej formie ekran OLED składa się z warstwy cząsteczek organicznych (które mogą generować światło) umieszczone pomiędzy warstwami przewodów napięciowych. Ze swojej strony są one umieszczone pomiędzy złączem szklanym lub plastikowym. Wyślij ładunek elektryczny przez przewodniki, a materia organiczna wygeneruje światło. Tak więc, dodając warstwę filtra koloru, poszczególne cząsteczki można nazwać czerwonymi, zielonymi lub niebieskimi, maszerując jak piksele na ekranie.

Telewizor plazmowy Panasonic

Co zmieniły ekrany plazmowe? (Źródło zdjęcia: Panasonic)

Plazma działa nieco inaczej, ale ma te same zalety, co tradycyjne ekrany LCD (lub CRT). Ponieważ plazma zasila poszczególne piksele, możliwe jest całkowite wyłączenie piksela, co oznacza, że ​​ekrany plazmowe mogą wyświetlać prawdziwą czerń w obszarach ekranu, które muszą być, podobnie jak OLED. Połącz to z częściowo wysoką jasnością maksymalną, a ekrany plazmowe są w stanie zarządzać dużymi kontrastami. Ponadto, ponieważ telewizory plazmowe mają wysoką częstotliwość odświeżania, ruch na ekranie jest ogólnie płynny i wciągający.

Istnieją jednak pewne wady. Technologia plazmowa jest relatywnie nieefektywna. Boli na 2 sposoby. Po pierwsze, tak jak stara lampa, wytwarza się dużo ciepła, a także światła; Telewizory plazmowe nagrzewają się zauważalnie, gdy działają przez jakiś czas, co nie jest zbyt uspokajające dla klientów usług. I z powodu tej nieefektywności zużywają sporo energii. Chociaż nie ma różnicy między zużyciem energii przez telewizor plazmowy a jego odpowiednik OLED w dzień iw nocy, można to zrobić na 2 sposoby: Plazma wymaga większej mocy niż inne technologie telewizyjne i dlatego jest droższa w użyciu.

Wymagania technologii plazmowej oznaczają, że ekrany są również ciężkie. Wymagają metalowego tyłu i szkła z przodu, więc możesz pożegnać się z zawieszeniem ogromnego ekranu plazmowego na przegrodzie. Na dodatek do tego, ten szklany ekran oznacza, że ​​telewizory plazmowe mogą być naprawdę odblaskowe; nie mienią się, aby zobaczyć je w błyszczących warunkach.

OLED vs plazma: co lepiej robi organiczne diody LED?

Telewizor LG C1 OLED

Telewizor LG C1 OLED (dwa tysiące dwadzieścia jeden) (zdjęcie: LG)

Jednym z najpotężniejszych atutów technologii OLED jest grubość ekranów. Dopóki ignorujesz jedną część telewizora, w której znajdują się wszystkie precyzyjne elementy elektroniczne, telewizory OLED są prawie nadnaturalnie cienkie, a w salonie ma to duże znaczenie.

jak plazma, OLED kontroluje obraz piksel po pikselu. Tak więc w momencie, gdy piksel nie jest włączony, jest wyłączony, a zatem czarny. W związku z tym, OLED oferuje głęboką czerń i wysoki kontrast dzięki stosunkowo wysokim maksymalnym poziomom jasności. Jednak w przeciwieństwie do telewizorów plazmowych, nie zużywa dużo energii do oświetlania swoich pikseli, ani nie wytwarza zauważalnego ciepła podczas pracy.

OLED również nie wymaga szklanego ekranu. Oznacza to, że jest lżejszy od plazmy, mniej odblaskowy i oferuje znacznie szersze kąty widzenia. W związku z tym ludzie, którzy nie mają szczęścia, aby siedzieć bezpośrednio przed ekranem, nadal będą mieli przyzwoity widok.

To właśnie „Or” (organiczna) część OLED tworzy postrzegane niepowodzenia dla tej technologii. odkąd wykorzystuje materiały organiczne, wydajność ekranów OLED może z czasem ulec pogorszeniu; najbardziej fatalistyczne szacunki szacują, że telewizor OLED działa tylko „tylko” przez około 35 godzin. Słuchaj, minęło około 10 lat, jeśli spojrzeć na to XNUMX godzin dziennie.

Z tego samego powodu wypalenie ekranu, gdy telewizor wyświetla sugerowany obraz na ekranie, nawet gdy nie jest wyświetlany, nie jest ostatecznym czynnikiem, który niektórzy ludzie chcą, abyś się nad tym zastanawiał. Tak, jeśli zostawisz telewizor OLED przełączony na kanał sportowy, statyczna część obrazu (z pewnością identyfikator kanału) może „wypalić się” na ekranie. Ale praktycznie wszystkie telewizory OLED mają wbudowane oprogramowanie, aby temu zapobiec, nawet jeśli oznacza to tylko przesunięcie obrazu o kilka pikseli na raz.

OLED jest lepszy niż plazma?

Telewizor OLED Panasonic JZ2000

Telewizory Panasonic OLED pokazują, że firma miała rację, zostawiając plazmę (zdjęcie: Panasonic)

Krótka odpowiedź brzmi: tak. ZARÓWNOLED zużywa mniej energii i zapewnia jaśniejszy obraz z szerszym kątem widzenia. Obecnie stała się nawet tańsza niż technologia plazmowa do tego stopnia, że ​​w XNUMX roku stała się realną alternatywą dla użytkowników.

Jednakże, Oczywiste jest, że technologia plazmowa zdemokratyzowała telewizory z płaskim ekranem do tego stopnia, że ​​każdy dom ma taki telewizor, za co jesteśmy wdzięczni plazmie nawet pod jej nieobecność.

Widocznie, dzisiejsza „rada” jest jutrzejszą „nieświeżą” radą. Zapraszam do zapoznania się z opcjami OLED, ale pamiętaj, aby zapoznać się z naszymi przewodnikami Mini led i Micro led, gdy jesteś przy tym. Kto wie? Za kilka lat będziemy mogli dyskutować na każdy sposób, w jaki te nowe technologie podbiły OLED jako preferowaną technologię.

Najlepsze dziś oferty 45-calowych telewizorów OLED

 

 

Udostępnij to