Plazma vs OLED: Jak poprawiły się telewizory?

Plazma vs OLED: Jak poprawiły się telewizory? Co to jest telewizor plazmowy? A raczej co to było? Kiedy na przełomie XIX i XX wieku rewolucja telewizorów płaskoekranowych miała dobry początek, to technologia plazmowa wprowadziła ładunek do domu, spełniając marzenie o płaskim ekranie. Podobnie jak w przypadku większości nowych technologii elektroniki użytkowej, pierwsze rodzinne telewizory plazmowe były naprawdę drogie, a ich wydajność była zagrożona na wiele sposobów. Ale żeby być uczciwym, kiedy klienci zobaczyli telewizor plazmowy Fujitsu, Panasonic lub Pioneer obok swojego dużego, starego telewizora CRT, chęć zmiany była nieunikniona. Technologia oparta jest na ogniwach karłowatych wypełnionych zjonizowanymi gazami; gdy komórka jest poddawana działaniu ładunku elektrycznego, gazy przekształcają się w plazmę. Proces ten powoduje wyładowanie światła (i ciepła), dzięki czemu 3 ogniwa, które mają luminofory o różnych kolorach (jeden czerwony, jeden zielony i jeden niebieski) mogą być użyte do stworzenia piksela ekranu. Plazma od kilku lat jest martwą technologią, a dzisiejsze telewizory OLED są postrzegane jako swego rodzaju duchowy następca., chociaż ukryte technologie są zupełnie inne. Plus, Czym się różnią i dlaczego OLED działał lepiej niż jego poprzednik?

OLED kontra plazma: przegląd

Przede wszystkim trochę historii. Dziś OLED to kwintesencja technologii telewizyjnej. Wykorzystuje organiczne diody przepuszczające światło do tworzenia obrazów, podobnie jak w przypadku telewizorów plazmowych, technologia ta ma swoje wady i zalety. Jednak użytkownicy muszą tylko przyjrzeć się bardzo eleganckim i smukłym profilom telewizorów OLED, aby znaleźć je głęboko pożądane. W końcu, jeśli chcesz telewizor z płaskim ekranem, Czy nie chciałbyś mieć najbardziej płaskiego na rynku? W najprostszej formie ekran OLED składa się z warstwy cząsteczek organicznych (które mogą generować światło) umieszczone pomiędzy warstwami przewodów napięciowych. Ze swojej strony są one umieszczone pomiędzy złączem szklanym lub plastikowym. Wyślij ładunek elektryczny przez przewodniki, a materia organiczna wygeneruje światło. Tak więc, dodając warstwę filtra koloru, poszczególne cząsteczki można nazwać czerwonymi, zielonymi lub niebieskimi, maszerując jak piksele na ekranie. Telewizor plazmowy Panasonic Co zmieniły ekrany plazmowe? (Źródło zdjęcia: Panasonic) Plazma działa nieco inaczej, ale ma te same zalety, co tradycyjne ekrany LCD (lub CRT). Ponieważ plazma zasila swoje piksele indywidualnie, możliwe jest całkowite wyłączenie piksela, co oznacza, że ​​wyświetlacze plazmowe mogą wyświetlać prawdziwą czerń w obszarach ekranu, które powinny być, tak jak OLED. Połącz to z częściowo wysoką maksymalną jasnością, a wyświetlacze plazmowe są w stanie zarządzać dużymi kontrastami. Ponadto, ponieważ telewizory plazmowe mają wysoką częstotliwość odświeżania, ruch na ekranie jest na ogół płynny i wciągający. Istnieją jednak pewne wady. Technologia plazmowa jest relatywnie nieefektywna. Boli na 2 sposoby. Po pierwsze, tak jak stara lampa, wytwarza się dużo ciepła, a także światła; Telewizory plazmowe nagrzewają się zauważalnie, gdy działają przez jakiś czas, co nie jest zbyt uspokajające dla klientów usług. I z powodu tej nieefektywności zużywają sporo energii. Chociaż nie ma różnicy między zużyciem energii przez telewizor plazmowy a jego odpowiednik OLED w dzień iw nocy, można to zrobić na 2 sposoby: Plazma wymaga większej mocy niż inne technologie telewizyjne i dlatego jest droższa w użyciu. Wymagania technologii plazmowej oznaczają, że ekrany są również ciężkie. Wymagają metalowego tyłu i szkła z przodu, więc możesz pożegnać się z zawieszeniem ogromnego ekranu plazmowego na przegrodzie. Na dodatek do tego, ten szklany ekran oznacza, że ​​telewizory plazmowe mogą być naprawdę odblaskowe; nie mienią się, aby zobaczyć je w błyszczących warunkach.

OLED vs plazma: co lepiej robi organiczne diody LED?

Telewizor LG C1 OLED Telewizor LG C1 OLED (dwa tysiące dwadzieścia jeden) (zdjęcie: LG) Jednym z najpotężniejszych atutów technologii OLED jest grubość ekranów. Dopóki ignorujesz część telewizora, w której znajduje się cała precyzyjna elektronika, telewizory OLED są prawie nienaturalnie cienkie, a w salonie ma to duże znaczenie. jak plazma, OLED kontroluje obraz piksel po pikselu. Tak więc w momencie, gdy piksel nie jest włączony, jest wyłączony, a zatem czarny. W związku z tym, OLED oferuje głęboką czerń i wysoki kontrast dzięki stosunkowo wysokim maksymalnym poziomom jasności. Jednak w przeciwieństwie do telewizorów plazmowych, nie zużywa dużo energii do oświetlania swoich pikseli, ani nie wytwarza zauważalnego ciepła podczas pracy. OLED również nie wymaga szklanego ekranu. Oznacza to, że jest lżejszy od plazmy, mniej odblaskowy i oferuje znacznie szersze kąty widzenia. W związku z tym osoby, które nie mają tyle szczęścia, aby siedzieć bezpośrednio przed ekranem, nadal będą miały przyzwoity wzrok. To „lub” (organiczna) część OLED tworzy postrzegane wady tej technologii. od wykorzystuje materiały organiczne, wydajność wyświetlaczy OLED może z czasem ulec pogorszeniu; najbardziej fatalistyczne szacunki szacują, że telewizor OLED jest dobry tylko przez „tylko” około 35 godzin. Pamiętaj, że minęło kolejne dziesięć lat, jeśli spojrzysz na to 10 godzin dziennie. W ten sam sposób wypalanie ekranu, gdy telewizor wyświetla sugerowany obraz na ekranie, mimo że nie jest wyświetlany, nie jest ostatecznym czynnikiem, o którym niektórzy ludzie chcą skłonić do myślenia. Tak, jeśli zostawisz telewizor OLED przełączony na kanał sportowy, statyczna część obrazu (z pewnością identyfikator kanału) może „wypalić się” na ekranie. Ale praktycznie wszystkie telewizory OLED mają wbudowane oprogramowanie, które temu zapobiega, nawet jeśli oznacza to tylko przewijanie obrazu o kilka pikseli na raz.

OLED jest lepszy niż plazma?

Telewizor OLED Panasonic JZ2000 Telewizory OLED firmy Panasonic pokazują, że firma miała rację, porzucając plazmę (Źródło zdjęcia: Panasonic). Krótka odpowiedź brzmi: tak”. ALBOLED zużywa mniej energii i zapewnia jaśniejszy obraz z szerszym kątem widzenia. Obecnie stała się nawet tańsza niż technologia plazmowa do tego stopnia, że ​​w XNUMX roku stała się realną alternatywą dla użytkowników. Niemniej jednak, Oczywiste jest, że technologia plazmowa zdemokratyzowała telewizory z płaskim ekranem do tego stopnia, że ​​każdy dom ma taki telewizor, za co jesteśmy wdzięczni plazmie nawet pod jej nieobecność. Widocznie, Dzisiejsza „rada” to jutrzejsza „przestarzała” rada. Zachęcamy do zapoznania się z opcjami OLED, ale koniecznie zapoznaj się z naszymi przewodnikami po Mini LED i Micro LED. Kto wie? Za kilka lat moglibyśmy dyskutować o wszystkich sposobach, w jakie te nowe technologie szturmem podbiły OLED jako główny nurt. Dzisiejsze najlepsze oferty 45-calowych telewizorów OLED