Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o IR35

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o IR35

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, jesteś osobą samozatrudnioną lub samozatrudnioną, prawdopodobnie słyszałeś o IR35. Jest to prawo, które pozwala HMRC na pobieranie dodatkowych opłat, jeśli kontrahent jest pracownikiem w dowolnym imieniu. Przepisy obowiązują od 2000 roku, podlegają jednak ciągłym zmianom. Najnowsza zmiana miałaby zostać wprowadzona w sektorze prywatnym, co zapowiadano w wiosennym budżecie. Zostało to jednak przełożone na kwiecień 2021 r. ze względu na Covid-19.

Co to jest?

Definicja IR35 „z wyłączeniem płatności realizowanych przez pośrednika”. Weszło w życie w 2000 r., aby uniemożliwić pracownikom przebieranie się za biznesmenów w celu płacenia niższych podatków. Jeżeli usługa świadczona przez wykonawcę przypomina pracę w pełnym wymiarze godzin, wykonawca podlega przepisom IR35 i dlatego musi płacić podatek jako pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Kogo to dotyczy?

Możesz przeprowadzić trzy testy, aby dowiedzieć się, czy IR35 dotyczy Ciebie lub Twoich pracowników. To są: Kontrola – czy klient ma kontrolę nad tym, kiedy i gdzie wykonawca wykonuje pracę? Wymiana: Czy wykonawca musi wykonać pracę samodzielnie, czy może wysłać zastępcę? Obowiązkowa wzajemność: czy klient ma obowiązek zaoferować pracę, a wykonawca ma obowiązek ją przyjąć? Jeżeli wykonawca nie posiada tych swobód, podlega przepisom IR35 i jest „uznawany za pracownika”.

Co to oznacza dla sektora prywatnego?

W obecnym stanie od 6 kwietnia 2021 r. zmieni się sposób stosowania przepisów. Oznacza to, że średnie i duże przedsiębiorstwa z sektora prywatnego będą teraz odpowiedzialne za określenie, czy zatrudniani przez nich kontrahenci muszą płacić podatek w taki sam sposób, jak pracownicy zatrudnieni na stałe (w ramach IR35), czy pracownicy nieopłacani (poza IR35). Wcześniej zależało to od samych przedsiębiorców.

Jak przygotować się na te zmiany?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, ważne jest, aby zachować proaktywność i ocenić, czy mieścisz się w IR35, czy poza nim. Dowiedz się, jaki wpływ będzie to miało na Ciebie i co możesz dalej zrobić. Jeśli uważasz, że możesz podlegać kolejnym etapom legislacyjnym, pamiętaj o skorygowaniu wszelkich zachowań niezgodnych z przepisami i zademonstrowaniu ich klientom. Jeśli jesteś pracodawcą, przeprowadź audyt swoich obecnych kontrahentów, aby zobaczyć, gdzie się znajdują. Kiedy już ustalisz swoje stanowisko, porozmawiaj z nimi otwarcie, aby ich uspokoić i uniknąć nieporozumień. Jasność i przejrzystość zapewni, że wszystkie strony będą na tej samej stronie.

Dlaczego jest kontrowersyjny?

IR35 nie był pozbawiony punktów tarcia. Pracodawcy obawiają się, że nowe przepisy zachęcą ich do nieuczciwego grupowania ich w ramach IR35, co może obniżyć ich wynagrodzenia. Tymczasem część pracodawców jest zaniepokojona dodatkowym obciążeniem administracyjnym wynikającym z IR35 i nie jest dostatecznie przygotowana na te nowe zmiany. Krytykowano także rząd, a eksperci twierdzą, że nowe reformy doprowadzą do zmniejszenia liczby wykonawców. Może to mieć wpływ na gospodarkę, ponieważ brytyjskie firmy mają trudności ze znalezieniem potrzebnych im talentów.

Co oznacza odroczenie?

Niektóre firmy z radością przyjęły to opóźnienie, ponieważ oznacza to, że będą miały więcej czasu na naukę i przygotowanie swoich pracowników na nowe zmiany w IR35. Opóźnienie to oznacza jednak, że prawdopodobnie nie będzie żadnego 12-miesięcznego okresu miękkiego lądowania. Wcześniej oznaczało to, że przez pierwszy rok na przedsiębiorstwa nie byłyby nakładane żadne sankcje, z wyjątkiem przypadków umyślnego nieprzestrzegania przepisów. Oznacza to, że firmy mają rok na naprawienie swoich błędów, w przeciwnym razie grożą im kary. Donna Torres jest dyrektorem ds. MŚP i operacji biznesowych w Xero