Znaleziono dowody w kodzie kolejnych aktualizacji oprogramowania Apple, w tym iOS na telefony, iPadOS na tabletach, macOS na Mac i oczywiście tvOS na Apple TV 4K, że Apple będzie obsługiwać format wideo. . na Twoich urządzeniach w przyszłości.

AV1 ma jedną wielką zaletę: jest bardziej wydajny niż obecne kodeki wideo („kodek” to algorytm, za pomocą którego wideo jest kodowane do przesyłania strumieniowego, a następnie dekodowane do oglądania). Oznacza to, że zużywasz mniej danych do przesyłania strumieniowego wideo w tej samej jakości lub możesz użyć tej samej ilości danych do przesyłania strumieniowego wideo o wyższej jakości, takiej jak obsługa 8K, bez zużywania dużej ilości danych.

YouTube używa AV1 dla wszystkich swoich filmów 8K, a Netflix wyraził chęć przejścia na AV1 dla wszystkich strumieniowych transmisji w przyszłości, aby zmniejszyć wykorzystanie przepustowości. W tej chwili nie jest kompatybilny z urządzeniami Apple.

Ale jak zauważył Codeworkshop.net (otwiera się w nowej karcie) (za pośrednictwem FlatpanelsHD (otwiera się w nowej karcie)), struktura AVFoundation w oprogramowaniu Apple, która pozwala programistom powiedzieć oprogramowaniu, który kodek ma używać wideo, zawiera teraz AV1 opcja w tvOS/iOS/iPad 16 beta.

To bardzo mocna wskazówka, że ​​Apple będzie wspierać AV1 w przyszłych aktualizacjach, chociaż poprosiliśmy Apple o potwierdzenie i zaktualizujemy, jeśli firma odpowie.

Analiza: czy Apple TV 4K obsługuje 8K?

Podczas gdy obsługa AV1 jest idealna na wszystkich urządzeniach, aby zmniejszyć zużycie danych podczas oglądania filmów w ruchu, w szczególności, lub poprawić jakość przesyłania strumieniowego dla tych, którzy mają słabe połączenie z domem, głównym pytaniem dla nas jest to, czy obecny Apple TV 4K będzie będzie w stanie obsłużyć jego możliwości 8K lub czy dużo mówi się o nowym Apple TV (2022) będzie potrzebny do obsługi 8K.

Wiążą się z tym dwa duże pytania. Pierwszy to port HDMI w obecnym Apple TV 4K. To już port HDMI 2.1, co oznacza, że ​​samo połączenie może obsłużyć 8K z szybkością do 60 klatek na sekundę. Jednak, jak zauważył iMore (otwiera się w nowej karcie), Apple TV 4K nie wykorzystuje w pełni wyższej przepustowości HDMI 2.1, co uniemożliwiłoby 8K. Pomyśl o tym w ten sposób: rura jest wystarczająco duża, aby obsłużyć przepływ 8K, ale pompa nie ma wystarczającej mocy, aby napełnić rurę.

Czy układ wewnątrz Apple TV 4K go powstrzymuje? Coś powstrzymuje ten port HDMI przed osiągnięciem pełnego potencjału… (Źródło zdjęcia: TechRadar)

Czy Apple może zaktualizować pompę? Powyższy artykuł pochodzi z 2021 roku, ale o ile wiemy, Apple do tej pory tego nie zrobił, więc może istnieć ograniczenie sprzętowe inne niż port HDMI, który go powstrzymuje. Po raz kolejny poprosiliśmy Apple o potwierdzenie, czy byłoby to możliwe, i zaktualizujemy, jeśli się z Tobą skontaktujemy.

Drugie pytanie dotyczy układu A12, który zasila Apple TV 4K. W przeszłości chipy Apple nie obsługiwały sprzętowego dekodowania dla AV1, co oznacza, że ​​nie może być superszybkiego, ultrawydajnego dekodowania tego typu wideo w grze dedykowanej temu chipowi. Zamiast tego trzeba będzie to zrobić „w oprogramowaniu”, co oznacza wykorzystanie ogólnej mocy obliczeniowej chipa do dekodowania wideo.

Układ Apple A12 ma prawie cztery lata, więc niepokój budzi to, czy ma wystarczającą moc do dekodowania wideo 8K w czasie rzeczywistym.

Te obawy mogą być zgodne z główną plotką o nowym Apple TV, który pojawi się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego roku: że jego największą wewnętrzną zmianą będzie nowszy procesor A14 z większą ilością pamięci RAM. Może to dać ci moc do dekodowania AV1, a także może to być procesor, który zachował zdolność pełnego wykorzystania portu HDMI 2.1.

Może minąć trochę czasu, zanim to wszystko się spełni, ale jeśli masz jeden z najlepszych telewizorów 8K i liczysz na większe wsparcie, Apple jest co najmniej o krok bliżej, by ci pomóc.

Udostępnij to