Zgodnie z najnowszą prognozą firmy badawczej Gartner, globalne wydatki na IT wzrosną w XNUMX roku do XNUMX bln USD, co oznacza wzrost o XNUMX% w stosunku do XNUMX roku. To mniej niż szacowano wzrost o XNUMX% z poprzedniego kwartału, głównie ze względu na wolniejsze niż oczekiwano odbicie w sprzedaży sprzętu.

Oczekuje się, że wydatki przedsiębiorstw na oprogramowanie i usługi IT wzrosną odpowiednio o XNUMX% i XNUMX% w XNUMX r. Jednak zgodnie z trendem z poprzednich prognoz oczekuje się, że wydatki na sprzęt spadną w tym roku o XNUMX%, a użytkownicy i firmy będą rozszerzać aktualizacje urządzeń. cykle

W przeciwnym razie oczekuje się, że wydatki biznesowe na systemy centrów danych i usługi komunikacyjne nieznacznie wzrosną, odpowiednio o XNUMX% i XNUMX%.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w gospodarce nie było większych niespodzianek, a banki centralne i przedsiębiorstwa zareagowały w dużej mierze zgodnie z oczekiwaniami na obecny inflacyjny klimat gospodarczy, powiedział John-David Lovelock, wiceprezes i analityk firmy Gartner. Jednak chociaż powiedział, że Gartner spodziewał się spowolnienia wydatków na urządzenia ze względu na wpływ inflacji na siłę nabywczą użytkowników, cykl aktualizacji był nawet dłuższy niż oczekiwano.

„Ludzie uczą się, że mogą trzymać urządzenie dłużej i nadal być usatysfakcjonowani” – powiedział Lovelock, zauważając, że trend ten ma się utrzymać do XNUMX i XNUMX r., kiedy Gartner spodziewa się częściowej akumulacji zakupów.

Ostrzega jednak, że jeśli urządzenia, zwłaszcza telefony, nie będą postrzegane jako oferujące nowe poziomy funkcjonalności lub prawdziwy powód do aktualizacji, sprzedaż urządzeń może pozostać na niezmienionym poziomie przez jakiś czas.

Wydatki na chmurę korporacyjną są zablokowane

Chociaż inflacja mocno dotknęła użytkowników, Lovelock powiedział, że wiele wydatków po stronie przedsiębiorstwa jest zablokowanych i powtarzalnych, zwłaszcza w usługach zarządzanych, chmurze, oprogramowaniu jako usłudze, PaaS i telekomunikacji.

„Każda z tych rzeczy jest zamknięta w długoterminowym kontrakcie” – powiedział. „Nawet serwery, sprzęt sieciowy lub pamięci masowej: zamówione w zeszłym roku z dostawą w tym roku”.

I chociaż Gartner nie podaje podziału wydatków na bezpieczeństwo w swojej prognozie wydatków na IT, Lovelock uważa również, że wydatki na bezpieczeństwo będą nadal rosły, ponieważ firmy ponownie przemyślą swoje podejście do zabezpieczania swoich środowisk.

Rynek usług IT również przeżywa okres rozwoju, ponieważ firmy poszukują zewnętrznych pracowników IT do wdrożeń i wsparcia. Na przykład Gartner prognozuje, że wydatki na doradztwo osiągną XNUMX mln USD w XNUMX r., co oznacza wzrost o XNUMX% w stosunku do XNUMX r.

Pomimo ciągłych i powszechnych zwolnień, jakich doświadczają dziś firmy technologiczne, wiele zwolnień dotyczyło personelu nietechnicznego. Ponadto, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Skillsoft w listopadzie 3 r., około XNUMX/XNUMX decydentów IT na całym świecie stwierdziło, że napotykają krytyczne luki w umiejętnościach w działach IT.

Lovelock powiedział, że CIO przegrywają walkę o talenty, co oznacza, że ​​w każdej branży wydatki na usługi IT rosną szybciej niż na usługi wewnętrzne. W rezultacie wykwalifikowani specjaliści IT migrują z firmy do dostawców technologii i usług, którzy są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom płacowym, możliwościom rozwoju i perspektywom kariery.

Ponieważ burzliwa gospodarka zmieniła krajobraz podejmowania decyzji biznesowych i spowodowała, że ​​CIO są bardziej niezdecydowani, opóźniają decyzje lub zmieniają priorytety, Lovelock powiedział, że wydatki na IT wydają się być odporne na inflację.

Prawa autorskie © dwa tysiące dwadzieścia trzy IDG Communications, Inc.

Udostępnij to