Kupowanie nowego telewizora może być oszałamiającym doświadczeniem, ale jeśli jest jedno ważne pytanie, na które musisz odpowiedzieć, jest to: OLED czy 8K?

Czemu? Na pewno nie możesz sobie pozwolić na jedno i drugie. Widzisz, telewizory stają się coraz większe, cieńsze i bardziej szczegółowe. Co roku pojawiają się nowe funkcje: niektóre zyskują na popularności, a inne szybko znikają (pamiętasz telewizory 3D?). Jednak decydując się na zakup nowego telewizora, zwykle nie możesz mieć wszystkiego, zwłaszcza jeśli chcesz obniżyć koszty. Następnie, co to będzie? OLED czy 8K?

Debata OLED vs 8K nie jest prostą walką; jedna to technologia wyświetlania oferująca najlepszą jakość kolorów i obrazu, a druga to najnowsza i najwyższa rozdzielczość. Następnie, Dlaczego nie możesz kupić telewizora OLED o rozdzielczości 8K? Technicznie rzecz biorąc, jest to możliwe, ale koszt jest dla większości z nas wygórowany, jeśli nie dla wszystkich. Praktycznie będziesz musiał podjąć decyzję między tymi dwoma.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o OLED i 8K, aby podjąć właściwą decyzję o zakupie.

Masz około 8 tys

A co z Czarnym Piątkiem?

Jeśli szukasz nowy telewizor OLED lub nowy telewizor 8KKoniecznie sprawdź TechRadar pod kątem największych i najlepszych rabatów przed Czarnym Piątkiem (27 listopada) i Cyberponiedziałkiem (30 listopada). Nigdy nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jaka technologia będzie w sprzedaży, ale jest duża szansa, że ​​niektóre telewizory z wyższej półki doznają znacznych obniżek cen.

Wyjaśnienie OLED vs 8K

Co to jest OLED?

Organiczna dioda elektroluminescencyjna (OLED) jest technologia wyświetlania, która istnieje od dekady i dopiero niedawno dojrzała do użytku w telewizorach wielkoekranowych. To nic innego jak najlepsza technologia oglądania telewizji. Jeśli nie jesteś przekonany, przeczytaj nasz przewodnik OLED vs QLED, aby uzyskać więcej informacji.

Działa dzięki zastosowaniu folii węglowej między dwoma przewodnikami, która emituje własne światło, gdy przepływa prąd elektryczny. Oznacza to, że jest „samoemitujący” i że każdy piksel jest indywidualnie kontrolowany, dzięki czemu dwa piksele obok siebie mogą osobno wytwarzać głęboką czerń i jasną biel. Wynikowy współczynnik kontrastu jest niewiarygodnie wysoki. Kontrolowanie poziomu pikseli oznacza również bardzo wysokie częstotliwości odświeżania, dzięki czemu nie ma rozmycia ruchu.

Istnieją inne zalety; brak podświetlenia zapewniającego oświetlenie, np. w telewizorach LED, oznacza również, że możliwa jest ultracienka konstrukcja.

Mówiąc najprościej, jeśli chcesz mieć najlepszy obraz i najlepszy telewizor, to musi to być OLED.

OLED

(Zdjęcie: LG)

Co to jest 8K?

To najostrzejsza rozdzielczość dostępna w telewizorze, ale nazwa sugeruje, że jest dwa razy ostrzejsza niż telewizor 4K. To nieprawda. W rzeczywistości jest to ostrzejsza wielkość.

Pomocne może być myślenie o rozdzielczości telewizora w megapikselach. Większość telewizorów w sprzedaży oferuje teraz rozdzielczość 4K 3840 x 2160 pikseli, co odpowiada 8-megapikselowemu obrazowi. Niemniej jednak, telewizor 8K ma rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli, tworząc imponujący obraz o rozdzielczości 33 megapikseli. To cztery razy ostrzejsze niż telewizor 4K i 16 razy ostrzejsze niż telewizor, który prawdopodobnie masz teraz.

Jeśli chcesz uzyskać możliwie najostrzejszy obraz, telewizory 8K nie mogą zostać zignorowane.

OLED vs 8K: sprawa organicznych diod LED

Zalety i wady OLED

Korzyści:
Lżejszy i cieńszy (2,57 mm)
Piksele samoemisyjne
Najbardziej fascynujące czarnuchy
Szybsza częstotliwość odświeżania (0,001 ms)
Drganie i brak rozmycia

Wady:
Minimalny rozmiar ekranu 48 cali
Wyciszona jasność (do 1000 nitów)
Kosztowny
Wrażliwy na utrwalenie obrazu

Po obejrzeniu filmu na telewizorze OLED bardzo trudno jest wrócić. Mówimy o żywych, realistycznych kolorach, doskonałej kontroli kontrastu i jasności, z głęboką czernią, za którą można umrzeć, niedrgającymi panoramami i wysokooktanowymi scenami akcji, które wyglądają niesamowicie gładko (z pewnymi różnicami w zależności od używanego procesora) . Ogólnie rzecz biorąc, otrzymujesz bardziej realistyczny obraz w środku wyjątkowo kinowego obrazu. Telewizory OLED mogą wydawać się nieco ciemniejsze niż telewizory LED lub QLED, chociaż nowe czujniki światła poprawiają wydajność OLED w jasnym otoczeniu.

Innym powodem, dla którego warto zainwestować w telewizor OLED, jest to, że jakość jest dość spójna, głównie dlatego, że tylko LG produkuje panele OLED. Mimo to są używane przez marki innych firm, takie jak Sony, Panasonic i Philips, które zwykle produkują najlepsze telewizory OLED, chociaż Xiaomi, Vizio i Sharp ostatnio przyjęły technologię OLED.

Płacisz jednak za ten przywilej: technologia OLED jest dostępna tylko w telewizorach z wyższej półki, ale staje się bardziej przystępna cenowo, zwłaszcza że jest dostępna na mniejszych telewizorach. Na przykład LG CX OLED i Sony A9G 2019 mają nowy rozmiar 48 cali, co powinno sprawić, że technologia będzie bardziej dostępna. W przyszłości można spodziewać się mniejszych rozmiarów telewizorów OLED.

Samsung Q800T QLED .

(Zdjęcie: Samsung)

Samsung Q800T QLED to podstawowy telewizor 8K

OLED vs 8K: przypadek rozdzielczości 8K

Plusy i minusy QLED

Korzyści:
Więcej szczegółów
4x gęstość pikseli telewizora 4K
33-megapikselowe zdjęcia
Wysokiej klasy 4K do 8K
„Prawdziwe” kino domowe

Wady:
Bardzo mało natywnych treści 8K
Aby zobaczyć szczegóły, potrzebny jest duży telewizor
Bardzo drogie

Ponieważ telewizory 4K wciąż są na pokładzie, wydaje się dziwne, że producenci telewizorów inwestują w rozdzielczość 8K nowej generacji. Jednak czterokrotnie większa liczba pikseli w telewizorach 4K szybko stała się flagową technologią w liniach niektórych producentów telewizorów.

Było to możliwe dzięki przełomowi w mocy obliczeniowej, stojącemu za skalowaniem 4K do 8K i przetwarzaniem obrazu AI. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ prawie nie ma materiału źródłowego 8K, a na pewno Netflix i Amazon ich nie przesyłają strumieniowo, ale obrazy HD lub 4K nadal można oglądać jako 8K, a obsługa HDMI 2.1 to umożliwiła. Przepustka 8K z konsol do gier.

Główną zaletą posiadania super ostrej rozdzielczości wideo jest to, że możesz usiąść bliżej telewizora 8K niż telewizor 4K bez oglądania siatki pikseli, chociaż telewizor 8K jest przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy chcą utrwalić swoje ustawienia telewizyjne.

Jest dziwny OLED 8K, ale większość telewizorów 8K korzysta z technologii LCD, a telewizory LG Nano97 i Nano99 8K rzucają wyzwanie Samsungowi, który jest obecnie wiodącą marką telewizorów 8K. Jej obecne telewizory 8K obejmują telewizory Q950TS, Q900TS i Q800TS QLED.

OLED kontra 8K: czy potrafisz je połączyć?

OLED i 8K nie są konkurencyjnymi technologiami, ale konkurują o Twój portfel. To powiedziawszy, niektóre telewizory łączą ekran OLED i rozdzielczość 8K. Uprawy są rzadkie (na więcej niż jeden sposób) i drogie; Sprawdź najlepsze telewizory 8K, a znajdziesz tylko serię LG Signature ZX.

Przyszłość technologii OLED i 8K

Technologia telewizorów OLED jest bardziej dojrzała niż technologia telewizorów 8K. Ten pierwszy stopniowo się rozrósł, stał się bardziej umiejętny, a ostatnio stał się dostępny w znacznie większej liczbie rozmiarów. Telewizory OLED wydają się być na krawędzi czegoś naprawdę dużego. OLED, który jest obecnie ugruntowaną technologią telewizyjną wybieraną przez wymagających widzów, wydaje się prawdopodobne, że w ciągu kilku lat OLED wejdzie do popularnych salonów, chociaż mając tylko jednego producenta, OLED potrzebuje czasu, aby stać się przystępnym cenowo. .

Technologia 8K jest znacznie mniej dojrzała. Na razie twoi odbiorcy to wyłącznie pierwsi użytkownicy, którzy mają pieniądze do wydania. W końcu w 8K jest bardzo mało materiału źródłowego, chociaż skalowanie z 4K do 8K, jakość wideo i przetwarzanie obrazu AI działają bez zarzutu. Jednak nieuniknione jest, że wprowadzenie telewizorów 8K za kilka lat będzie znacznie bardziej udane i że pojawi się natywne wideo 8K.

Telewizor OLED a telewizor 8K: który kupić?

Nie potrzebujesz telewizora 8K. Rozdzielczość 8K jest wciąż bardzo wczesna, a jedynym powodem do inwestowania teraz jest bycie w pierwszej fali pionierskich użytkowników. Jeśli to twoja sprawa, zrób to, ale telewizor 4K też zrobi na tobie ogromne wrażenie. Chociaż jest to zdecydowanie rozpieszczający zakup, telewizor OLED jest bardziej realnym zakupem.

Telewizor OLED 4K jest prawdopodobnie najlepszym miejscem dla każdego, kto szuka najlepszej jakości obrazu, ale telewizory 8K mogą być trudniejsze do uniknięcia. Czy telewizory OLED i 8K są na kursie kolizyjnym? Na pewno są, a zwycięzca będzie tylko jeden: my.

 

Najlepsze laptopy studenckie 2019 Top 10

 

Udostępnij to