Telewizor OLED a telewizor 8K: którą technologię paneli premium wybrać?

Telewizor OLED a telewizor 8K: którą technologię paneli premium wybrać? Kupowanie nowego telewizora może być oszałamiającym doświadczeniem, ale jeśli jest jedno ważne pytanie, na które musisz odpowiedzieć, to jest ono następujące: Czy jesteś w 8K? Ponieważ? Z pewnością nie możesz sobie pozwolić na posiadanie obu. Widzisz, telewizory stają się coraz większe, cieńsze i bardziej szczegółowe. Co roku pojawiają się nowe funkcje: niektóre zyskują na popularności, a inne szybko znikają (pamiętasz telewizory 3D?). Decydując się jednak na zakup nowego telewizora, zazwyczaj nie można mieć wszystkiego, zwłaszcza jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów. Więc, co to będzie? OLED czy 8K? Debata OLED vs 8K nie jest prostą walką; jedna to technologia wyświetlania, która oferuje najlepszą jakość kolorów i obrazu, a druga odnosi się do najnowszej i najwyższej rozdzielczości. Więc, dlaczego nie możesz dostać telewizora OLED o rozdzielczości 8K? Technicznie rzecz biorąc, jest to możliwe, ale koszt jest zaporowy dla większości z nas, jeśli nie dla wszystkich. Będziesz musiał dokonać wyboru między tymi dwoma. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o OLED i 8K, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję o zakupie.

A co z Czarnym Piątkiem?

Jeśli szukasz nowy telewizor OLED lub nowy telewizor 8KKoniecznie sprawdź TechRadar, aby znaleźć największe i najlepsze rabaty przed Czarnym Piątkiem (27 listopada) i Cyberponiedziałkiem (30 listopada). Nigdy nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jaka technologia będzie w sprzedaży, ale istnieje duża szansa, że ​​niektóre telewizory z wyższej półki odnotują znaczne obniżki cen.

Wyjaśnienie OLED kontra 8K

Co to jest OLED?

Organiczna dioda elektroluminescencyjna (OLED) to a technologia wyświetlania, która istnieje od dekady i dopiero niedawno dojrzała do użytku w telewizorach z dużym ekranem. To nic innego jak najlepsza dostępna technologia oglądania telewizji. Jeśli nie jesteś przekonany, przeczytaj nasz przewodnik OLED vs QLED, aby uzyskać więcej informacji. Działa poprzez zastosowanie folii węglowej między dwoma przewodnikami, która emituje własne światło, gdy przepływa przez nią prąd elektryczny. Oznacza to, że jest „samoemisyjny” i że każdy piksel jest kontrolowany indywidualnie, dzięki czemu dwa piksele obok siebie mogą niezależnie generować głęboką czerń i jasną biel. Wynikowy współczynnik kontrastu jest niewiarygodnie wysoki. Kontrola poziomu pikseli oznacza również bardzo wysokie częstotliwości odświeżania, więc nie ma rozmycia ruchu. Istnieją inne zalety; brak podświetlenia zapewniającego oświetlenie, na przykład w telewizorach LED, oznacza to również, że możliwa jest ultracienka konstrukcja. Mówiąc najprościej, jeśli chcesz mieć najlepszy obraz i najlepszy telewizor, musi to być OLED. (Zdjęcie: LG)

Co to jest 8K?

To najostrzejsza rozdzielczość dostępna w telewizorze, ale nazwa sugeruje, że jest dwa razy ostrzejsza niż telewizor 4K. To nie jest prawda. W rzeczywistości jest o wiele ostrzejszy. Pomocne może być myślenie o rozdzielczości telewizora w megapikselach. Większość telewizorów na rynku oferuje obecnie rozdzielczość 4K 3840 x 2160 pikseli, co odpowiada 8-megapikselowemu obrazowi. Jednakże, telewizor 8K ma rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli, co tworzy imponujący 33-megapikselowy obraz. To cztery razy ostrzejsze niż telewizor 4K i 16 razy ostrzejsze niż telewizor, który prawdopodobnie masz teraz. Jeśli zależy Ci na możliwie najostrzejszym obrazie, telewizory 8K nie mogą być ignorowane.

OLED vs 8K: przypadek organicznych diod LED

Zalety i wady OLED

Zalety: Lżejszy i cieńszy (2,57 mm) Samoemisyjne piksele Bardziej przekonująca czerń Szybsza częstotliwość odświeżania (0,001 ms) Drgania i brak rozmycia Wady: Minimalny rozmiar ekranu 48 cali Wyciszona jasność (do 1000 nitów) Drogi Wrażliwy na Retencja obrazu Po obejrzałem film na telewizorze OLED, bardzo trudno jest wrócić. Mówimy o żywych, realistycznych kolorach, doskonałej kontroli kontrastu i jasności, z głęboką czernią, za którą można umrzeć, płynnym przesuwaniem kamery i wysokooktanowymi scenami akcji, które wyglądają niewiarygodnie płynnie (z pewnymi odchyleniami w zależności od używanego procesora) . Ogólnie rzecz biorąc, otrzymujesz bardziej realistyczny obraz pośród wyjątkowo kinowego obrazu. Telewizory OLED mogą wydawać się nieco ciemniejsze niż telewizory LED lub QLED, chociaż nowe czujniki światła poprawiają wydajność OLED w jasnym otoczeniu. Innym powodem do zainwestowania w telewizor OLED jest to, że jakość jest dość spójna, głównie dlatego, że tylko LG produkuje panele OLED. Mimo to są używane przez marki zewnętrzne, takie jak Sony, Panasonic i Philips, które zwykle produkują najlepsze telewizory OLED, chociaż Xiaomi, Vizio i Sharp również ostatnio przyjęły technologię OLED. Jednak płacisz za ten przywilej: technologia OLED jest dostępna tylko w telewizorach z wyższej półki, ale staje się coraz bardziej przystępna cenowo, między innymi dlatego, że jest dostępna w mniejszych telewizorach. Na przykład LG CX OLED i Sony A9G 2019 mają nowy 48-calowy rozmiar, co powinno uczynić tę technologię bardziej dostępną. W przyszłości można spodziewać się mniejszych rozmiarów telewizorów OLED. (Źródło zdjęcia: Samsung) Samsung Q800T QLED to podstawowy telewizor 8K

OLED vs 8K: argument za rozdzielczością 8K

Plusy i minusy QLED

Plusy: Więcej szczegółów 4-krotna gęstość pikseli telewizora 4K 33-megapikselowe obrazy Wysokiej klasy „prawdziwe” kino domowe od 4K do 8K Wady: Bardzo mało treści natywnych 8K Wymaga dużego telewizora, aby zobaczyć szczegóły Niezwykle drogie Z Gdy telewizory 4K wciąż włączone wydaje się dziwne, że producenci telewizorów inwestują w rozdzielczość 8K nowej generacji. Jednak czterokrotnie większa liczba pikseli niż telewizory 4K szybko stała się flagową technologią niektórych producentów telewizorów. Stało się to możliwe dzięki przełomowi w mocy obliczeniowej za skalowaniem z 4K do 8K i przetwarzaniem obrazu AI. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ prawie nie ma materiału źródłowego 8K iz pewnością Netflix i Amazon nie przesyłają żadnych strumieniowo, ale obrazy HD lub 4K nadal można oglądać jako 8K, podczas gdy obsługa HDMI 2.1 umożliwiła to. Przepustka 8K z konsol do gier. Główną zaletą superostrej rozdzielczości wideo jest to, że możesz usiąść bliżej telewizora 8K niż telewizora 4K bez oglądania siatki pikseli, chociaż telewizor 8K jest skierowany przede wszystkim do tych, którzy chcą utrwalić swoje ustawienia telewizyjne. Jest dziwny 8K OLED, ale większość telewizorów 8K korzysta z technologii LCD, a telewizory LG Nano97 i Nano99 8K rzucają wyzwanie Samsungowi, który jest obecnie wiodącą marką telewizorów 8K. Obecne telewizory 8K obejmują telewizory Q950TS, Q900TS i Q800TS QLED.

OLED vs 8K: czy możesz je zmostkować?

OLED i 8K nie są konkurencyjnymi technologiami, ale konkurują o Twój portfel. To powiedziawszy, niektóre telewizory łączą wyświetlacz OLED i rozdzielczość 8K. Zbiory są słabe (pod wieloma względami) i drogie; spójrz na najlepsze telewizory 8K, a znajdziesz tylko serię LG Signature ZX.

Przyszłość technologii OLED i 8K

Technologia telewizorów OLED jest bardziej dojrzała niż technologia telewizorów 8K. Ten pierwszy stopniowo urósł, stał się bardziej zręczny, a ostatnio stał się dostępny w znacznie większej liczbie rozmiarów. Telewizory OLED wydają się być u progu czegoś naprawdę dużego. OLED, który ma już ugruntowaną pozycję jako technologia telewizyjna wybierana przez wymagających widzów, prawdopodobnie wejdzie do głównych salonów w ciągu kilku lat, chociaż z tylko jednym producentem OLED potrzebuje czasu, aby stać się przystępny cenowo. . Technologia 8K jest znacznie mniej dojrzała. Na razie jego publiczność to wyłącznie wcześni użytkownicy, którzy mają pieniądze do wydania. W końcu dostępnych jest bardzo mało materiałów źródłowych w 8K, chociaż skalowanie z 4K do 8K, jakość wideo i przetwarzanie obrazu AI działają bez żadnych problemów. Jednak nieuniknione jest, że premiera telewizorów 8K za kilka lat będzie dużo bardziej udana i pojawi się natywne wideo 8K.

Telewizor OLED vs telewizor 8K: który kupić?

Nie potrzebujesz telewizora 8K. Rozdzielczość 8K jest wciąż bardzo wczesna, a jedynym powodem do inwestowania teraz jest bycie w pierwszej fali wczesnych użytkowników. Jeśli to twoja sprawa, idź na to, ale telewizor 4K również zrobi na tobie ogromne wrażenie. Chociaż jest to zdecydowanie zakup rozpieszczający, telewizor OLED jest bardziej realnym zakupem. Telewizor OLED 4K to prawdopodobnie najlepsze miejsce dla każdego, kto szuka najlepszej jakości obrazu, ale telewizory 8K mogą być trudniejsze do uniknięcia. Czy telewizory OLED i 8K są na kursie kolizyjnym? Z pewnością tak, a zwycięzca będzie tylko jeden: my.