Microsoft Office to sposób, w jaki miliardy ludzi na całym świecie dostają się do pracy i szkoły, niezależnie od tego, czy są z domu, biura, klasy lub ich kombinacji. Ten zestaw narzędzi zwiększających produktywność jest używany przez osoby pracujące w 106 językach w prawie każdym kraju na świecie i jest dostępny w wersjach do użytku osobistego, małych firm, biznesu i edukacji.

Istnieje jednak więcej niż jeden sposób na zakup pakietu Office, a raczej na zakup licencji, aby z niego korzystać. Istnieje „bezterminowa” wersja pakietu Office, którą można kupić jednorazowo; najnowsza wersja to biuro 2021. Jest też wersja subskrypcyjna, która żyje w chmurze i za którą płacisz miesięczną lub roczną opłatę. Kiedy ta wersja została wprowadzona w 2011 roku, Microsoft nazwał ją Office 365zmiana nazwy później microsoft 365 w przypadku subskrypcji osobistych i dla małych firm. Na poziomie przedsiębiorstwa dostępne są plany Office 365 i Microsoft 365. W tej historii będziemy używać nazwy „Microsoft 365” jako skrótu dla wszystkich subskrypcji „365”, chyba że mamy na myśli konkretny plan.

Po co kupować go w taki, a nie inny sposób? Odpowiedź może być myląca, zwłaszcza że każdy zestaw narzędzi zawiera mniej więcej te same aplikacje.

Microsoft jasno określił swoje preferencje: firma wierzy, że „chmura będzie napędzać pracę przyszłości” i chciałaby, aby wszyscy kupili platformę Microsoft 365. Istnieje wiele zachęt, aby to zrobić. Ale masz opcje.

Tutaj znajdziesz pomoc w wyborze odpowiedniej wersji dla Ciebie lub Twojej firmy.

Microsoft Office: możliwości

Jak Biuro płaci

Duża różnica między opcjami „2021” i „365” polega na tym, jak za nie płacisz. Jeśli kupisz „licencję wieczystą” (na przykład Office Home and Business 2021 lub Office LTSC 2021), płacisz więcej niż w przypadku planów subskrypcji Microsoft 365 lub Office 365, ale nie płacisz tylko raz. Po zarejestrowaniu się w jednym z planów Microsoft 365 lub Office 365 płacisz rocznie lub miesięcznie.

Office 2021: licencja wieczysta

Niezależnie od tego, czy kupujesz pojedynczą kopię pakietu Office 2021 w sprzedaży detalicznej, czy pobierasz setki stanowisk w ramach licencjonowania zbiorowego, Microsoft nazywa to „zakupem jednorazowym”, ponieważ płacisz tylko raz, a nie za wszystkie sumy. (Etykiety jako „perpetuo”, que Computerworld ha utilizado ampliamente, técnicamente señalan el tipo de licencia en lugar del método de pago, pero en este caso el tipo de licencia está vinculado a si se compró lub po prostu se „alquiló”).

Firma Microsoft definiuje termin, gdy „... płacisz jednorazowy koszt z góry, aby uzyskać aplikacje pakietu Office na komputer”. Kluczowym przymiotnikiem jest tutaj „z góry”. Musisz zapłacić pełną cenę zakupu przed uzyskaniem oprogramowania.

Ten zakup licencji na legalne uruchamianie oprogramowania uprawnia do bezterminowego korzystania z tej wersji pakietu Office 2021. Innymi słowy, licencja nie ma daty wygaśnięcia, a użytkownicy mogą korzystać z pakietu tak długo, jak chcą. Płacić za Office 2021 w tym roku i używać go przez kolejne siedem lat? Dobrze. Wykorzystać go do obsługi portalu kosmicznego w 2050 roku? Nic cię nie powstrzyma. (Z wyjątkiem kompatybilności sprzętowej. Chociaż prawdopodobnie możesz znaleźć stary, odnowiony komputer i przeciągnąć go w kosmos.)

Ale jeśli chcesz nowych funkcji, które pojawią się w następnej aktualizacji, będziesz musiał ponownie zapłacić pełną cenę, bez względu na wszystko, kiedy pojawi się następna wersja, jeśli w ogóle. W przypadku pakietów z licencją wieczystą nie ma opcji aktualizacji.

Microsoft 365: Office jako usługa

Microsoft 365, preferowana przez Microsoft metoda zakupu, to usługa subskrypcji, w której płacisz gigantowi oprogramowania co miesiąc lub rok. Czasami istnieje kusząca zniżka za wybranie rocznego planu płatności zamiast miesięcznego. (Wszystkie plany Enterprise od Enterprise E1 do E5 wymagają rocznego zobowiązania). A firma zawsze osładza tę pulę, oferując więcej aplikacji niż w przypadku produktów z licencją wieczystą i ciągłym dostarczaniem nowych funkcji.

Jak każda subskrypcja, Microsoft 365 zapewnia usługę, w tym przypadku prawo do uruchamiania aplikacji pakietu i dostępu do powiązanych usług, tylko tak długo, jak płatności są kontynuowane. Przestań płacić, a prawa do uruchamiania aplikacji wygasają. Dzieje się to stopniowo, dając Ci czas na pobranie danych lub uaktualnienie planu płatności, w zależności od tego, co wybierzesz.

Przez 30 dni po braku płatności Twój plan wygaśnie. Zawsze będziesz mieć dostęp do wszystkich swoich aplikacji i plików. Jeśli nie włączysz go ponownie, gdy jest na etapie wygaśnięcia, przełączy się na „Wyłączone”, gdzie pozostanie przez 90 dni. Nie będziesz mieć dostępu do swoich aplikacji ani danych, dopóki nie zapłacisz. Jeśli nadal nie zapłacisz za przesyłkę, zostanie ona „usunięta”. W tym momencie już go nie ma.

Dlatego licencja Microsoft 365 jest uzależniona od stałych płatności. Zatrzymaj go, a licencja zostanie cofnięta. Zrestartuj płatności, ale nie czekaj zbyt długo z przywróceniem licencji.

Jak utrzymywana jest każda wersja pakietu Office

Podczas gdy płatności definiują różnicę między Office 2021 a Microsoft 365, tempo rozwoju i wydania Microsoftu ostatecznie ma większe znaczenie dla użytkowników i wspierających ich specjalistów IT.

Pomyśl o pakiecie Office 2021 jak o tradycyjnym oprogramowaniu: zestawie narzędzi, które zazwyczaj nie zmieniają się zbytnio do następnej głównej wersji. Dotyczy to również konserwacji. Firma Microsoft wydaje comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń i jakości dla wersji pakietu Office z licencją wieczystą. (Możesz sprawdzić dostępność aktualizacji w dowolnej aplikacji pakietu Office. Z, powiedzmy, dokumentu programu Word, przejdź do Plik > Konto i poszukaj informacji o produkcie. Następnie wybierz Opcje aktualizacji i Aktualizuj teraz.)

Ale pakiet Office 2021 nie otrzymuje stale aktualizowanych funkcji i funkcji platformy Microsoft 365. To, co otrzymujesz, kupując pakiet, pod względem funkcji, jest właśnie takie. Jeśli chcesz mieć aktualizacje, w pewnym momencie w przyszłości będziesz musiał kupić wersję sprzedawaną przez firmę Microsoft jako licencję wieczystą.

(Firma mówi o wydaniu Office LTSC 2021: „Chociaż nie jest to nasza ostatnia wieczysta wersja, nadal dokonujemy inwestycji, które jeszcze bardziej ułatwiają klientom przyjmowanie produktów Microsoft 365 Office, firma mówi: „Z przyjemnością potwierdzamy nasze zobowiązanie do innej wersji wieczystej wersji pakietu Office w przyszłości, wykraczającej poza to wydanie”).

Jednak firma Microsoft okresowo wydaje aktualizacje funkcji i zabezpieczeń dla aplikacji Microsoft 365. I publikuje je na bieżąco. W miarę gromadzenia nowych funkcji i funkcji oraz rozwoju aplikacji na platformie Microsoft 365 firma Microsoft zdecyduje, że nadszedł czas na nową wersję pakietu Office. Następnie będzie zawierać niektóre z tych funkcji w rozszerzonym pakiecie dla klientów, którzy nadal dokonują pierwszych jednorazowych zakupów. To, jak długo będą to robić, prawdopodobnie zależy od tego, jak długo trwa zapotrzebowanie na te „ograniczone w czasie” wydania.

Kolejna ważna uwaga: Office 2021 i Office LTSC 2021 będą obsługiwać aktualizacje zabezpieczeń tylko do 13 października 2026 r. To tylko pięć lat wsparcia, w porównaniu do siedmiu lat w przypadku pakietu Office 2019 i 10 lat w przypadku poprzednich wersji. Natomiast w przypadku subskrypcji Microsoft 365 wsparcie nigdy się nie kończy — oczywiście o ile nadal płacisz.

Jak Office łączy się z usługami w chmurze

Jednym z powodów wyboru pakietu Office 2021 zamiast platformy Microsoft 365 jest dostęp do Internetu. Jeśli nie masz niezawodnego dostępu do chmury, nie możesz połączyć się z Internetem ze względów bezpieczeństwa lub z jakiegoś powodu możesz mieszkać na szczycie odległej góry, Twój komputer często nie działa. oprogramowania, którego potrzebujesz.

W rzeczywistości dostęp do Internetu jest jednym z głównych powodów, dla których Microsoft nie może zmusić nas do zarejestrowania się w usłudze Microsoft 365. Microsoft 365 działa na aplikacjach pobranych na komputer, telefon lub tablet, ale aplikacje te wymagają niemal stałego dostępu do Internetu. , zwłaszcza jeśli używasz OneDrive i przechowujesz wszystkie swoje pliki w chmurze.

W standardowym użytkowaniu platforma Microsoft 365 przestaje działać, jeśli nie możesz połączyć się z Internetem przez 30 dni. W niektórych przypadkach jest to przełom. Firma pracuje jednak nad przezwyciężeniem tego sprzeciwu wobec produktów platformy Microsoft 365. W zeszłym roku Microsoft udostępnił funkcje dla użytkowników biznesowych, które umożliwiają płynną pracę platformy Microsoft 365, nawet jeśli jesteś offline przez długi czas. Administrator IT musi to skonfigurować, ale po tym czasie użytkownik może kontynuować pracę w trybie offline do 180 dni.

Z drugiej strony pakiet Office 2021 nie polega tak bardzo na połączeniu internetowym, aby automatycznie uruchamiać, zapisywać pliki i aktualizować. Możesz go podłączyć, gdy masz do niego dostęp, i pracować w trybie offline, gdy go nie masz. To, wraz z kosztami i chęcią trzymania się przestarzałych modeli dystrybucji oprogramowania, jest prawdopodobnie najbardziej przekonującym powodem, aby nalegać na jeden z produktów z licencją wieczystą.

Bez względu na to, którą licencję ostatecznie wybierzesz, otrzymasz wiele takich samych narzędzi. A powody wyboru jednego lub drugiego mają mniej wspólnego z ceną i funkcjami niż ze sposobem pracy Ciebie lub Twoich użytkowników, potrzebami w zakresie pomocy technicznej i bezpieczeństwa, niezawodnym dostępem do Internetu, pamięcią masową online i potrzebami współpracy oraz tym, jak bardzo jesteś podekscytowany (lub znudzony) są o Twoi użytkownicy prawdopodobnie będą zainteresowani nowymi funkcjami, które pojawiają się w ramach darmowego prezentu w oprogramowaniu.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w lipcu 2017 r., a ostatnia aktualizacja miała miejsce w czerwcu 2022 r.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to