Dwuminutowa recenzja

W styczniu 2022 r. Meta zmieniła markę zestawu słuchawkowego Oculus Quest 2 na Meta Quest 2. Sam sprzęt, który tutaj omówiono, pozostaje taki sam.

Oculus Quest 2 to jeden z najlepszych gogli VR dostępnych zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych weteranów VR. W rzeczywistości posunęlibyśmy się nawet do stwierdzenia, że ​​jest to urządzenie, które musisz mieć, jeśli szukasz systemu VR z najwyższej półki, który nie wymaga dodatkowych kabli, dużych wydatków ani dodatkowych kłopotów związanych z systemem opartym na komputerze PC. system. Konfiguracje wirtualnej rzeczywistości, takie jak HTC Vive lub Oculus Rift S, zostały wycofane.

Ponieważ Meta Quest Pro jest teraz tutaj, istnieje duża szansa, że ​​​​zobaczymy solidne zniżki na Quest 2 podczas okresu sprzedaży w Czarny piątek 2022. Meta zawsze była jednak skąpa, jeśli chodzi o oferty i prawdopodobnie podniesie cenę zestaw słuchawkowy w górę. oznacza, że ​​rabaty na niewiele się zdadzą. Mimo to, jeśli szukasz jednego z najlepszych zestawów słuchawkowych VR ze zniżką, będziemy mieć oko na najlepsze oferty, abyś nie musiał.

  • Oculus (Meta) Quest 2 w Meta Quest za 349 € (otwiera się w nowej karcie)

Oculus Quest 2 Wyprzedaż w czarny piątek

Oferty Meta na Oculus Quest 2 w Czarny piątek są najlepsze, jakie widzieliśmy. Możesz kupić gogle VR i dwie świetne gry (Resident Evil 4 VR i Beat Saber) już za 349.99 USD / 349.99 USD (otwiera się w nowej karcie), ale musisz działać szybko.

Ale jak długo pozostanie na szczycie stosu VR? Facebook (obecnie Meta) ogłosił swój najnowszy zestaw słuchawkowy VR, nazwany Project Cambria, podczas imprezy Connect w październiku ubiegłego roku. Firma wyjaśniła wówczas, że to nowe urządzenie będzie zawierało innowacyjną technologię, która ma pomóc w ustaleniu początków ambitnego „metawersum”.

Oczekuje się, że pojawi się w tym roku, ale na razie urządzenie Meta's Quest 2 VR nadal rządzi grzędą.

Na początek samodzielny Quest 2 zapewnia łatwy dostęp do wszystkiego, co sprawia, że ​​VR jest wyjątkowy i wartościowy, zapewniając wysokiej jakości wrażenia VR w uczciwej cenie w Twoim salonie przy minimalnej konfiguracji.

Quest 2 pozwala (prawie dosłownie) wkroczyć do świata gry, a także uzyskać dostęp do treści wideo 360 stopni i aplikacji obejmujących każdy gatunek. To naprawdę wciągające urządzenie, z którym nawet najbardziej nieśmiali członkowie rodziny mogą się bawić, gdy już go opanują (choroba lokomocyjna wywołana VR jest prawdziwa).

Gogle Oculus Quest 2 VR to druga odsłona linii gogli Quest. Jest podobny do oryginalnego Oculus Quest, ponieważ jest niezależnym, zasilanym bateryjnie zestawem słuchawkowym, który pozwala swobodnie poruszać się po fizycznej i cyfrowej przestrzeni gier bez obawy o potknięcie się o przewód.

Ale jest kilka znaczących zmian, na które warto zwrócić uwagę, jeśli posiadasz już oryginalny Quest i rozważasz Quest 2. Nowszy model oferuje ogólnie bardziej responsywne wrażenia dzięki większej pamięci RAM i ulepszonemu chipowi. Ma również ekran o wyższej rozdzielczości, który jest o 50% ostrzejszy niż jego poprzednik. W połączeniu te aktualizacje sprawiają, że korzystanie z Oculus Quest 2 jest jeszcze bardziej płynne i wciągające.

Ponadto, jeśli chodzi o Quest 2, programiści mają teraz możliwość uruchamiania swoich gier z częstotliwością 90 Hz, a nawet 120 Hz (jest to ważne dla wygody i jeszcze większego realizmu podczas grania), a sam zestaw słuchawkowy jest znacznie lżejszy niż wcześniej, z dwukrotnie żywotność baterii kontrolerów.

Ręczne śledzenie, które pojawiło się w oryginalnym Quest poprzez aktualizację oprogramowania układowego, ale jest wbudowane w Quest 2 od samego początku, jest również bardzo imponujące, chociaż czasami może wydawać się, że jest to praca w toku. .

Istnieją setki gier Oculus Quest sprzedawanych osobno, a niektóre także darmowe, dostępne do grania z zestawem słuchawkowym, w tym wszystko, od strzelanek, gier logicznych, tytułów fitness po aplikacje do medytacji. Naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie, chociaż poziom jakości i komfortu może się różnić w zależności od tego, co oglądasz i w co grasz.

Oculus Quest 2 oferuje również wrażenia społecznościowe. Chociaż niektórzy wzdrygają się z powodu wymogu posiadania konta na Facebooku (więcej na ten temat poniżej), Oculus Quest 2 jest świetny podczas gry ze znajomymi. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się to zrobić za pośrednictwem awatarów online, czy w tym samym fizycznym pokoju z opcją Google Cast, wszystko zobaczysz na słuchawkach na pobliskim telewizorze.

(* 2 *)

(Zdjęcie: przyszłość)

A jednak, chociaż Quest 2 jest najbardziej dostępnym i bogatym w funkcje zestawem słuchawkowym VR, jaki do tej pory przetestowaliśmy, wciąż napotyka na te same pułapki, na które cierpi VR jako całość. W zależności od konfiguracji nadal możesz odczuwać chorobę lokomocyjną, co jest nieuniknione w przypadku większości zestawów słuchawkowych, nawet tych, które twierdzą, że rozwiązały te problemy, i może wymagać stopniowego rozpoczęcia korzystania z VR, aby uniknąć znaków ostrzegawczych choroby lokomocyjnej.

Ponadto dobre dopasowanie, aby zapewnić, że ekran wygląda tak wyraźnie, jak to możliwe, może być klaustrofobiczne i nieco niewygodne. Te podstawowe problemy pozostają nierozwiązane; w przypadku sprzętu nowej generacji wolelibyśmy również zobaczyć szerszą gamę nowego oprogramowania, które będzie z nim współpracować.

Biorąc to pod uwagę, spodziewamy się coraz większej liczby aktualizacji Quest 2, które mogą nie rozwiązać wszystkich problemów, ale nadal poprawią wrażenia z VR. Na przykład dodanie gier 120 Hz do niektórych tytułów nie tylko poprawiło działanie gier, ale może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej wywołanej przez VR.

Tak więc Oculus Quest 2 nie jest doskonały, ale jest tak bliski ideału, jak do tej pory pojawiła się VR, i jest wart twojego czasu, pieniędzy i energii, jeśli szukasz pretekstu do wymiany rzeczywistości na VR. Dopóki nie zobaczymy Quest 3, to jest zestaw słuchawkowy VR, którego chcesz.

Oculus Quest 2: cena i dostępność

Po pewnych zmianach cen, Oculus Quest 2 jest teraz dostępny w dwóch wariantach: model z 128 GB pamięci w cenie 400 EUR / 400 GBP / 630 USD oraz wersja 256 GB za 500 EUR / 500 USD / 790 EUR.

Chociaż jest tańszy niż oryginalny model podstawowy wprowadzony na rynek przez Oculus Quest, jest droższy niż Quest 2, który pojawił się przed nim. Zanim Meta podniosła ceny (spowodowane inflacją i rosnącymi kosztami produkcji), model 128 GB kosztował 299 USD / 299 GBP / 479 AUD, a wersja 256 GB była sprzedawana za 399 USD / 399 EUR / 639 AUD.

Jednak wraz z wyższą ceną Oculus Quest 2 pojawia się nowa korzyść, otrzymasz bezpłatną kopię jednej z najlepszych gier Oculus Quest 2: Beat Sabre. Kup nową grę Quest 2 przed końcem 2022 roku, a otrzymasz kopię gry bez żadnych kosztów.

Oculus Quest 2: projekt

  • Samodzielny zestaw słuchawkowy VR
  • Ulepszona rozdzielczość ekranu i procesor
  • Kontrolery mają podwójną żywotność baterii i gniazda pod kciuk

Oculus Quest 2 nosi się na głowie jak maskę do nurkowania. Tam, gdzie byłoby okienko maski do nurkowania, zamiast tego ma wyściełaną wnękę, w której znajduje się para soczewek przypominających gogle, które znajdują się przed ekranem, dając stereoskopowe obrazy 3D. W połączeniu z czujnikami ruchu i akcelerometrami w zestawie słuchawkowym możesz poruszać głową i widzieć odzwierciedlenie swoich ruchów w czasie rzeczywistym na cyfrowym ekranie przed sobą, tak jakbyś obserwował i poruszał się w prawdziwym świecie.

Jest tak lekki, jak pierwszy Oculus Quest (teraz dostępny w białym plastiku zamiast czarnego pokrytego pyłoszczelną tkaniną) z zewnętrzną obudową zawierającą zewnętrzne kamery, które pomagają śledzić jego pozycjonowanie i dostarczanie kontrolerów.

Kask zapina się za pomocą lekko rozciągliwego paska z tkaniny na rzep, co jest zmianą (niekoniecznie na lepsze) w stosunku do bardziej strukturalnego gumowego oryginału.

Auricular Oculus Quest 2, visto desde el interior

(Zdjęcie: przyszłość)

Wewnętrzne ulepszenia między Quest 2 a oryginalnym zestawem słuchawkowym Quest są znaczące. W porównaniu z oryginalnym Questem, Quest 2 oferuje 6 GB pamięci RAM w porównaniu do 4 GB, a program obsługuje znacznie szybszy chipset Qualcomm Snapdragon XR2. Pozwala to na większą wierność doznaniom przedstawionym w Quest 2, a także lepsze rozdzielczości i częstotliwości odświeżania.

Pierwszy Oculus Quest wykorzystywał dwa ekrany OLED o rozdzielczości 1440 x 1600 (po jednym dla każdego oka), ale Quest 2 wybiera pojedynczy panel LCD, podzielony w celu wyświetlania rozdzielczości 1832 x 1920 pikseli na oko. Jest o około 50 procent ostrzejszy niż oryginał i chociaż generalnie wolimy bogactwo ekranu OLED, tutaj prawie go nie brakuje. Ekran LCD oferuje również programistom ulepszoną częstotliwość odświeżania 90 Hz, w porównaniu z 72 Hz w oryginalnym Quest, z eksperymentalną funkcją podnoszącą ją do 120 Hz. Tam, gdzie jest obsługiwana, będzie to znacznie płynniejsze doświadczenie.

Zwróć jednak uwagę, że w zadaniu 2 nastąpiła zmiana suwaka rozstawu między źrenicami (IPD, odległość między źrenicami). Wcześniej można było dokonywać drobnych korekt za pomocą suwaka na dole oryginalnego zadania. Teraz musisz fizycznie przesunąć okulary o trzy predefiniowane odległości, 58 mm, 63 mm i 68 mm. Podczas gdy większość nie zauważy żadnej różnicy (wszystkie trzy ustawienia obejmują najczęstsze zakresy IPD), szkoda, że ​​utracono bardziej precyzyjną kontrolę.

Quest 2 robi to wszystko, oferując taki sam 2-3-godzinny czas pracy na baterii jak pierwszy Quest, w zależności od używanej aplikacji. Może to nie wydawać się dużo, ale dłuższe sesje grania prawdopodobnie i tak nie będą wygodne.

Oculus osiągnął to dzięki znacznym ulepszeniom swoich algorytmów śledzenia, które obejmują również kontrolery, i oferuje teraz dwukrotnie dłuższą żywotność baterii (mówimy o tygodniach ciągłej rozgrywki) w porównaniu do swoich poprzedników.

Rastreadores de movimiento Oculus Quest 2

(Zdjęcie: przyszłość)

Same kontrolery ruchu również doczekały się drobnych usprawnień. Teraz dostępne w kolorze białym, oferują więcej miejsca na kciuk podczas grania, co ułatwia ich trzymanie podczas dłuższych sesji. Każdy ma uchwyt podobny do kija, w tym wyzwalacze i uchwyty na palec wskazujący, a także przyciski twarzy i drążki. Pasek zapobiega swobodnemu wysuwaniu się kontrolerów z dłoni, a plastikowy pierścień…

Udostępnij to