Nvidia ogłosiła nową platformę przeznaczoną do badań kwantowych i rozwoju w sztucznej inteligencji, obliczeniach o wysokiej wydajności (HPC), opiece zdrowotnej, finansach i innych dyscyplinach.
Nazwana Nvidia Quantum Optimized Device Architecture, lub w skrócie QODA, Nvidia twierdzi, że jej nowa platforma ma na celu zwiększenie dostępności obliczeń kwantowych poprzez stworzenie spójnego hybrydowego modelu programowania kwantowo-klasycznego.
Najwyraźniej użytkownicy pracujący nad projektami HPC i AI będą mogli wykorzystać tę platformę, aby dodać obliczenia kwantowe do istniejących aplikacji, korzystając zarówno z obecnych procesorów kwantowych, jak i przyszłych symulowanych maszyn kwantowych wykorzystujących systemy NVIDIA DGX oraz obecnie zainstalowaną bazę procesorów graficznych NVIDIA. centra obliczeniowe i chmury publiczne.
Jak działa ta technologia?
Pakiet CuQuantum SDK firmy Nvidia umożliwi programistom symulowanie obwodów kwantowych na procesorach graficznych, w tym integrację z platformami obliczeń kwantowych Cirq, Qiskit i Pennylane.
Jeśli chodzi o konkretne funkcje, QODA będzie zawierać oparty na jądrze model programowania do rozwoju obliczeń kwantowych, w tym obsługę popularnych języków programowania, takich jak C++ i Python.
QODA ma również zawierać kompilator zdolny do obsługi instrukcji klasycznych i kwantowych, zmieszanych w tym samym kodzie źródłowym.
„Przełom naukowy może nastąpić w niedalekiej perspektywie dzięki rozwiązaniom hybrydowym, które łączą obliczenia klasyczne i obliczenia kwantowe” — powiedział Tim Costa, kierownik ds. produktów HPC i obliczeń kwantowych w firmie NVIDIA.
„QODA zrewolucjonizuje obliczenia kwantowe, zapewniając programistom potężny i wydajny model programowania”.
Nie tylko Nvidia stawia sobie za cel wzniosły cel, jakim jest połączenie obliczeń klasycznych i kwantowych.
IBM niedawno opublikował artykuł opisujący potencjalny proces zwany „wykuwaniem splątania”, który, jeśli się powiedzie, „może podwoić” rozmiar dostępnych obliczeń kwantowych.
Arcy-rywal AMD firmy Nvidia może również mieć oko na świat komputerów kwantowych.
Niedawno uruchomiła najpotężniejszy superkomputer w Europie, nazwany „Lumi”, i stwierdziła, że jego ogromne zasoby można wykorzystać do badań w dziedzinie obliczeń kwantowych, a także zmian klimatycznych, medycyny i sztucznej inteligencji.