Nvidia ogłosiła nową platformę przeznaczoną do badań kwantowych i rozwoju w sztucznej inteligencji, obliczeniach o wysokiej wydajności (HPC), opiece zdrowotnej, finansach i innych dyscyplinach.

Nazwana Nvidia Quantum Optimized Device Architecture, lub w skrócie QODA, Nvidia twierdzi, że jej nowa platforma ma na celu zwiększenie dostępności obliczeń kwantowych poprzez stworzenie spójnego hybrydowego modelu programowania kwantowo-klasycznego.

Najwyraźniej użytkownicy pracujący nad projektami HPC i AI będą mogli wykorzystać tę platformę, aby dodać obliczenia kwantowe do istniejących aplikacji, korzystając zarówno z obecnych procesorów kwantowych, jak i przyszłych symulowanych maszyn kwantowych wykorzystujących systemy NVIDIA DGX oraz obecnie zainstalowaną bazę procesorów graficznych NVIDIA. centra obliczeniowe i chmury publiczne.

Jak działa ta technologia?

Pakiet CuQuantum SDK firmy Nvidia umożliwi programistom symulowanie obwodów kwantowych na procesorach graficznych, w tym integrację z platformami obliczeń kwantowych Cirq, Qiskit i Pennylane.

Jeśli chodzi o konkretne funkcje, QODA będzie zawierać oparty na jądrze model programowania do rozwoju obliczeń kwantowych, w tym obsługę popularnych języków programowania, takich jak C++ i Python.

QODA ma również zawierać kompilator zdolny do obsługi instrukcji klasycznych i kwantowych, zmieszanych w tym samym kodzie źródłowym.

„Przełom naukowy może nastąpić w niedalekiej perspektywie dzięki rozwiązaniom hybrydowym, które łączą obliczenia klasyczne i obliczenia kwantowe” — powiedział Tim Costa, kierownik ds. produktów HPC i obliczeń kwantowych w firmie NVIDIA.

„QODA zrewolucjonizuje obliczenia kwantowe, zapewniając programistom potężny i wydajny model programowania”.

Nie tylko Nvidia stawia sobie za cel wzniosły cel, jakim jest połączenie obliczeń klasycznych i kwantowych.

IBM niedawno opublikował artykuł opisujący potencjalny proces zwany „wykuwaniem splątania”, który, jeśli się powiedzie, „może podwoić” rozmiar dostępnych obliczeń kwantowych.

Arcy-rywal AMD firmy Nvidia może również mieć oko na świat komputerów kwantowych.

Niedawno uruchomiła najpotężniejszy superkomputer w Europie, nazwany „Lumi”, i stwierdziła, że ​​jego ogromne zasoby można wykorzystać do badań w dziedzinie obliczeń kwantowych, a także zmian klimatycznych, medycyny i sztucznej inteligencji.

Udostępnij to