Nokia poprowadzi duży projekt badawczy 6G

Nokia poprowadzi duży projekt badawczy 6G

Nokia została wyznaczona do kierowania finansowanym przez niemiecki rząd projektem badawczym 6G, we współpracy z 29 innymi partnerami start-upowymi, akademickimi i przemysłowymi w celu stymulowania wysiłków badawczych i standaryzacyjnych.

Chociaż branża mobilna nadal rozwija i wdraża 5G, uwaga skupiła się już na sieciach nowej generacji, które mogą być dostępne na rynku już w 2030 roku.

Sieć 6G jest postrzegana jako „szansa warta bilion dolarów” (otwiera się w nowej karcie) dla branży mobilnej, podczas gdy wiodąca pozycja techniczna staje się coraz większym priorytetem politycznym wielu rządów na całym świecie.

Bezprzewodowa 6G

„6G-ANNA” jest wspierana przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (Bundesministerium für Bildung und Forschung, BMBF) kwotą 38,4 mln euro, a jej celem jest promowanie niemieckich programów i europejskiego rynku 5G przez następne trzy lata. .

Projekt będzie również współdziałał z innymi dużymi projektami 6G w Europie w Stanach Zjednoczonych, aby zapewnić globalną standaryzację. W ramach projektu Nokia skoncentruje się na zaprojektowaniu kompleksowej architektury 6G i będzie pracować nad trzema kluczowymi obszarami technologicznymi: dostępem 6G, siecią sieci, automatyzacją i uproszczeniem.

„Jesteśmy zaszczyceni możliwością kierowania 6G-ANNA, największym flagowym projektem 6G finansowanym przez rząd w Niemczech” – powiedział Peter Merz, szef Nokia Standard. „Chociaż nie oczekuje się, że pierwsze sieci 6G będą dostępne komercyjnie dopiero w 2030 r., już kładziemy podstawy techniczne w zakresie 5G-Advanced, a także długoterminowych innowacji, które będą napędzać rozwój 6G”.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, jaki ostateczny kształt przybierze standard 6G i jakie technologie zostaną uwzględnione, istnieją pewne wiarygodne założenia dotyczące jego możliwości i wyzwań, przed którymi stoją operatorzy, producenci i badacze.

Naturalnie sieci 6G będą oferować ogromne postępy w zakresie szybkości, pojemności i niskich opóźnień, a jednocześnie będą znacznie inteligentniejsze i bardziej niezawodne. Zapewni to doskonałą mobilną łączność szerokopasmową, ale umożliwi również zaawansowane usługi, takie jak prawdziwie wciągająca rozszerzona rzeczywistość (XR), mobilne hologramy o wysokiej wierności i cyfrowe bliźniaki.

Podstawą tych aplikacji będzie zdolność 6G do kompensacji obecnych ograniczeń, takich jak ograniczona moc obliczeniowa urządzeń mobilnych oraz integracja inteligencji z siecią.

Jeśli zostaną osiągnięte najbardziej ambitne cele, 6G zapewni 100-krotnie większą przepustowość niż 5G i będzie w stanie obsłużyć 10 milionów urządzeń na kilometr kwadratowy.

Sygnały sięgałyby 10.000 3 metrów nad powierzchnię, umożliwiając „pokrycie XNUMXD” na niebie, przestrzeni kosmicznej i pod wodą. Wszystkie te możliwości umożliwiłyby inteligentne wykrywanie, pozycjonowanie, przetwarzanie brzegowe i obrazowanie w wysokiej rozdzielczości.

Nokia twierdzi, że tworzenie podsieci, XR i bliźniacze cyfrowe w czasie rzeczywistym będą jednymi z dowodów koncepcji, które planuje zaprezentować w ramach 6G-ANNA.