Nieważne, DDR5 Quantum RAM może być rzeczą dzięki

Ci, którzy pracują w dziedzinie obliczeń kwantowych, oczywiście od dawna pracują nad rozwojem procesorów kwantowych, ale perspektywa kwantowej pamięci RAM właśnie pojawiła się na scenie dzięki nowym badaniom nad sobą. kryształy czasu.

Jak podkreśla Tom's Hardware (otwiera się w nowej karcie), idea kryształów czasu nie jest nowa, a Frank Wilczek, fizyk teoretyczny, który zdobył Nagrodę Nobla, po raz pierwszy teoretyzował na ich temat dekadę temu.

Następnie, w 2016 roku, dwie grupy naukowców twierdziły, że stworzyły kryształy po raz pierwszy, a teraz, w nowym artykule opublikowanym przez Nature (otwiera się w nowej karcie), naukowcy z Uniwersytetu Aalto w Finlandii z powodzeniem eksperymentowali z parą kryształów sprzężone w czasie. , a to może utorować drogę do stworzenia kwantowej pamięci RAM, jak wspomniano.

Czym właściwie jest kryształ czasu? Jest to układ kwantowy z cząstkami we wzorcu okresowego ruchu, który jest powtarzany i utrzymywany w nieskończoność, bez spalania lub wytwarzania energii.

Innymi słowy, jest to układ, który osiąga stan stabilnego ruchu bez energii, przestrzegając praw termodynamiki. W systemie nie jest wykonywana żadna praca ani energia, którą można z niego wydobyć.

Naukowcy stworzyli swój system dwóch sprzężonych kryształów czasu w helu-3 w stanie nadciekłym (osiągniętym przez schłodzenie do niewielkiej ilości powyżej zera bezwzględnego), używając lasera do wytworzenia kryształów czasu (poprzez pompowanie energii).

Analiza: główne konsekwencje w przyszłości?

W tym eksperymencie ruch kryształu czasu trwał nie w nieskończoność, ale przez prawie 17 minut, chociaż jest to tak naprawdę absolutna era komputerów kwantowych (gdzie czasy koherencji są mierzone w milisekundach, a nawet sekundach, nie mówiąc już o sekundach). w minutach).

To wystarczy, aby pobudzić spekulacje, że kryształy czasu mogą być kluczem do odblokowania kwantowego ekwiwalentu pamięci RAM, działającego jako system o trwałym potencjale przechowywania, do którego może uzyskać dostęp procesor kwantowy. Ponadto naukowcy postawili hipotezę, że ten sprzężony system kryształów czasowych może działać w temperaturze pokojowej (zamiast schładzania bardzo bliskiego zera bezwzględnego, jak ma to miejsce w tym eksperymencie, co oczywiście nie jest zbyt praktyczne).) .

Krótko mówiąc, wygląda na to, że pomysł kwantowej pamięci RAM zbudowanej z kryształów czasu może w końcu ujrzeć światło dzienne; chociaż tak naprawdę jest jeszcze długa droga do przebycia (i to oczywiście dotyczy szerszego świata komputerów kwantowych).

Udostępnij to