Nikon Z5 to oficjalnie nowy „podstawowy” pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy od giganta aparatów, siedzącego poniżej nieco już podstarzałych Nikona Z6 i Z7 z 2018 roku.

Ale Gdzie dokładnie nowy Z5 obniżył kąt, aby przyciągnąć nowicjuszy na pełnoklatkowe? W końcu na papierze ma wiele wspólnego z Nikonem Z6.

Obie kamery mają ten sam system stabilizacji obrazu w ciele (IBIS), elektroniczny wizjer o rozdzielczości 3,69 miliona punktów i 273-punktowy hybrydowy system AF, nie wspominając o niemal identycznych konstrukcjach nadwozia.

Jednak przyjrzyj się bliżej ich arkuszom danych, a znajdziesz małe, ale ważne różnice między kamerami, które ujawniają ich różnych docelowych odbiorców. Jak zobaczymy, Nikon Z5 wydaje się być bardziej przystępnym cenowo aparatem przeznaczonym głównie dla fotografów, a nie prawdziwą „hybrydą” zdjęć/wideo, jak jego rodzeństwo Z6.

1. Czujnik

Na pierwszy rzut oka można założyć, że Nikon Z5 i Z6 mają ten sam czujnik; w końcu oba oferują rozdzielczość około 24 MP.

Pero ich czujniki nieznacznie się różnią. Nikon Z6 jest wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24.5 MP BSI (podświetlaną od tyłu), której zawsze byliśmy wielkimi fanami. Ma doskonały zakres dynamiki i działa dobrze w całym natywnym zakresie czułości ISO 100-5,200.

nikon z5 kontra z6

(Zdjęcie: Nikon)

Tymczasem matryca Nikona Z5 jest bardziej nieznana, ponieważ to nowy chip. Główna różnica polega na tym, że nie jest podświetlany, co zazwyczaj jest większym problemem w przypadku mniejszych czujników, ale jesteśmy podekscytowani, widząc, jak wpływa to na wydajność w świecie rzeczywistym. Ma również natywny zakres ISO 100-51,200 XNUMX i jest sparowany z tym samym Procesor przyspieszy 6 niż Z6.

2 Design

Custaw Nikona Z5 i Z6 obok siebie i na początku trudno odróżnić. Oba aparaty są bardziej kompaktowe niż ich kuzyni DSLR i powinny wygodnie mieścić się w dłoni dzięki dużym uchwytom.

Nikon Z5 kontra Z6

(Zdjęcie: Nikon)

Są również odporne na warunki atmosferyczne i mają solidną konstrukcję ze stopu magnezu. Główną różnicą między dwoma aparatami jest to, że Nikon Z5 nie ma górnego ekranu LCD Z6 do sprawdzenia i zmień ustawienia ekspozycji. Biorąc pod uwagę, że Z5 jest skierowany do mniej profesjonalnych fotografów, większość potencjalnych nabywców nie powinna tego przegapić.

Kolejny obszar, w którym Nikon Z5 ma ścięte rogi to jego tylny ekran LCD, który ma rozdzielczość 1.1 miliona punktów, w porównaniu do rozdzielczość 2.1 miliona punktów monitora Z6. . Fakt, że aparat Z5 ma ten sam wizjer EVF o rozdzielczości 3.69 miliona punktów, co jego rodzeństwo, potęguje wrażenie, że jest on bardziej skierowany do fotografów, a nie do fotografów. Podejście „hybrydowe” Z6.

3. Strzelanie seryjne

Jedną z wyraźnych różnic między Z5 i Z6 jest ich względna siła strzelania seryjnego., funkcja szczególnie przydatna w przypadku sportu i dzikiej przyrody.

Nikon Z6 waży imponującą maksymalną prędkość zdjęć seryjnych 12 kl./s, co jest nadal konkurencyjną stawką pomimo stosunkowo skromnego wąskiego gardła w buforze. Ale Nikon Z5 może strzelać tylko z prędkością 4.5 kl./s, liczba, która byłaby rozczarowująca pięć lat temu.

Ważne jest, aby wyjaśnić, że szybkość zdjęć seryjnych to nie wszystko, jeśli chodzi o fotografowanie, autofokus może być równie ważny, jeśli chodzi o robienie zdjęć poruszających się obiektów, a lNikon Z5 ma ten sam hybrydowy system AF (z autofokusem z detekcją oka i autofokusem z detekcją zwierząt) co model Z6. Jest to jednak specyfikacja, o której warto pamiętać, jeśli Twój tryb fotografowania jest mocno skoncentrowany na akcji lub dzikiej przyrodzie.

4. Umiejętności wideo

Wystrzelony w bok, to kolejny duży obszar, w którym Nikon Z6 przebija nowy Z5 (przynajmniej na papierze). W porównaniu ze swoim starszym bratem (i wieloma jego rywalami bez lustra)Nikon Z5 ma różne ograniczenia, jeśli chodzi o nagrywanie filmów.

Na początek jego tryb wideo 4K ma dość mocne przycięcie 1.7x. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz nagrywać lub nagrywać wideo aparatem, ponieważ może to utrudnić dopasowanie obiektów do kadru.

Porównanie rozmiarów Nikon Z5 i Nikon Z6

Nikon Z5 nie ma żadnego trybu wideo w zwolnionym tempie 120p ani możliwości zewnętrznego nagrywania 10-bitowego wideo przez wyjście HDMI., co czyni go mniej atrakcyjnym dla tych, którzy lubią zmieniać kolor i wygląd swoich urządzeń wideo w postprodukcji.

Być może ostatni gwóźdź do trumny Poświadczenia wideo Z5 to brak w pełni przegubowego ekranu, opcja, którą znajdziesz w tańsze aparaty pełnoklatkowe, takie jak Canon EOS RP i że jest idealny dla solowych filmowców, którzy chcą sprawdzić swoje kadrowanie podczas kręcenia kamerą.

5. Gniazda na karty

Oto interesująca różnica między tymi dwoma aparatami z serii ZUwaga: aparat, który ma być mniej profesjonalny i zorientowany na amatorów (Z5) ma dwa gniazda na karty, podczas gdy model pro (Z6) ma dwa gniazda na karty. Tylko jedno gniazdo na kartę.

Nikon

(Zdjęcie: Nikon)

Oczywiście, To nie jest takie proste, jak „więcej znaczy lepiej”. Z6 ma tylko jedno gniazdo kart XQDNikon zwraca uwagę, że szanse na awarię jednej z tych nowych kart są znacznie mniejsze niż w przypadku kart SD, co uzasadnia brak opcji zapisu.

Mimo to, dwa gniazda kart SD UHS-II w Nikon Z5 są z pewnością plusem, biorąc pod uwagę podejście Nikon do Z6 i Z7, oraz dać mu przewagę nad Canon EOS RP i EOS R (mają tylko jedno miejsce na kartę).

6. Bateria

Niewielka, ale zauważalna różnica między Nikonem Z5 a Z6 polega na tym, że ten pierwszy korzysta z nowej baterii o nazwie EN-EL 15C.

Dzięki temu Z5 może być zasilany przez USB, gdy nadal go używasz, co jest przydatne, jeśli chcesz nagrywać filmy poklatkowe lub robić dłuższe ujęcia. Nadal możesz używać akumulatorów EN-EL 15B w Z5, po prostu nie dostaniesz funkcji ładowania przez USB.

Dla tych, którzy chcą mieć pod ręką dwie dodatkowe baterie, Z5 jest również kompatybilny z istniejącym uchwytem na baterie MB-N10.

7. Cel zestawu

Jedną z najbardziej odkrywczych cech Nikona Z5 nie jest sam aparat, ale jego nowy zestaw obiektywów.. Jest on dostępny w zestawie z nowym obiektywem Nikkor Z 24-50 mm f/4-6.3, który według Nikon jest „najkrótszym i najlżejszym pełnoklatkowym obiektywem zmiennoogniskowym na rynku”.

Nikon Z5 kontra Z6d

(Zdjęcie: Nikon)

Ten zestaw soczewek został zaprojektowany jako idealna opcja chodzenia dla tych, którzy nie chcą szczególnie ciężaru lub kłopotów z noszeniem dużych soczewek. W międzyczasie, Nikon Z6 będzie nadal sprzedawany z obiektywem 24-70mm f/4, obiektywem, który waży prawie tyle samo, co sam Z6 przy 500g.

Szczególnie wymowne jest to, że w momencie premiery nie będzie można kupić samego korpusu Nikon Z5 ani kupić samego obiektywu Nikkor Z 24-50mm f/4-6.3. Zostały zaprojektowane jako zestaw, co może być dobrą lub złą wiadomością w zależności od tego, czy jest to Twój typ obiektywu. Nikon zapowiedział jednak, że Z5 w korpusie pojawi się w sprzedaży dopiero w przyszłości, ale nie wiemy jeszcze, kiedy to nastąpi.

8. cena

Ponieważ Nikon Z5 jest obecnie dostępny w sprzedaży tylko jako pojedynczy zestaw, wraz z nowym obiektywem Z 24-50mm f/4-6.3 wspomnianym powyżej, trochę trudno jest bezpośrednio porównać cenę lub wartość. Ten zestaw obiektywów z zestawu Z5 kosztuje 1,719 euro (około 2,175 euro / 3,100 AU), kiedy trafi do sprzedaży późnym latem 2020 roku (około sierpnia/września w Australii i Nowej Zelandii).

Wydaje się to trochę drogie, biorąc pod uwagę, że można kupić Nikona Z6 tylko w korpusie za około 1,799 USD / 1,595 EUR / 2,999 USD. Oczywiście, dodanie obiektywu znacznie przewyższa cenę Nikona Z5, ale ciekawie będzie zobaczyć, jaka jest cena korpusu tylko Z5, gdy w końcu będzie dostępny w tej formie. Miejmy nadzieję, że może się to skończyć dorównaniem lub nawet przewyższeniem doskonałej wartości oferowanej przez Canon EOS RP.

SprzedażTOP. jeden
Nikon Z5 + 24-50 F/46.3 - Aparat bezlusterkowy z 3-calowym ekranem, czarny
Nikon Z5 + 24-50 F/46.3 - Aparat bezlusterkowy z 3-calowym ekranem, czarny
Rozmiar ekranu: 3; Rozdzielczość czujnika optycznego: 24.3 megapiksela; Typ obiektywu: Zoom
1.512,15 EUR

 

TOP. jeden
Nikon Z6 — aparat bezlusterkowy 24.5 MP (ekran LCD 3.2 cala, matryca CMOS, rozdzielczość 4K/UHD,...
Nikon Z6 — aparat bezlusterkowy 24.5 MP (ekran LCD 3.2 cala, matryca CMOS, rozdzielczość 4K/UHD,...
Pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 24.5 megapiksela z funkcją AF; Zintegrowana pięcioosiowa optyczna stabilizacja VR
3.004,83 EUR
Udostępnij to