Apple CarPlay jest z nami od prawie sześciu lat. Wydany z systemem iOS 13 w 2014 r. CarPlay zrewolucjonizował wrażenia z rozrywki w samochodzie, usuwając często przeciętne oprogramowanie tworzone przez samych producentów samochodów i zastępując je interfejsem zarządzanym przez iPhone'a.

CarPlay umożliwia użytkownikom iPhone'a łatwy dostęp do aplikacji, takich jak Telefon, Mapy i Wiadomości, za pośrednictwem ekranu dotykowego samochodu, który działa podobnie jak Android Auto dla użytkowników Androida.

Aplikacje CarPlay firmy Apple i innych programistów zostały przeprojektowane tak, aby były bezpieczne podczas jazdy. Często oznacza to, że interfejsy użytkownika są zoptymalizowane, zawierają mniej tekstu i mniej ikon, które odwracają uwagę od dalszej ścieżki. Zamiast tego wiele aplikacji CarPlay używa Siri, na przykład do odczytywania przychodzących wiadomości iMessage i dyktowania odpowiedzi.

Nie można grać w gry ani oglądać filmów za pomocą CarPlay, nawet gdy jest zaparkowany, ale przez lata system zyskał nowe funkcje, aby lepiej wykorzystać coraz większe ekrany znajdujące się w większości samochodów. I chociaż wybór aplikacji jest bliższy dziesiątkom niż tysiącom, wciąż istnieje wiele aplikacji CarPlay do zainstalowania, które pozwalają na rozrywkę, łączność i edukację podczas jazdy.

Zestawiliśmy niektóre z naszych ulubionych aplikacji CarPlay, obejmujące podstawowe elementy systemu nawigacji, rozrywki i komunikacji. Skorzystaj z poniższych sugestii i ulepsz ekran dotykowy swojego samochodu.

Spotify

Spotify

(Źródło zdjęcia: Spotify Ltd.)

Jeśli nie masz obsesji na punkcie Apple Music, podczas jazdy będziesz chciał uzyskać dostęp do alternatywnej aplikacji muzycznej. Na szczęście CarPlay działa prawie ze wszystkim, w tym z Amazon Music, Google Play Music, Tidal i oczywiście Spotify.

Podobnie jak wszystkie aplikacje CarPlay, Spotify ma przejrzysty i prosty interfejs do przeglądania kolekcji muzyki według listy odtwarzania, wykonawcy, albumu lub utworu. Dostępne są również opcje wyszukiwania nowej muzyki i radia Spotify, które obejmuje muzykę, która według Spotify może Ci się spodobać na podstawie tego, czego zwykle słuchasz.

Dźwięki BBC

Sonidos de la BBC

(Zdjęcie: BBC)

Nadal możesz słuchać radia samochodowego bez CarPlay, ale uważamy, że BBC Sounds to lepsza opcja. Oprócz wszystkich cyfrowych stacji Beeb, możesz używać dźwięków do słuchania podcastów podobnych do Louisa Theroux, wcześniej odtwarzanych programów zapisanych w archiwum i wszystkiego, co już pobrałeś na swój telefon.

Wersja CarPlay BBC Sounds zapewnia również dostęp do sekcji Przeglądaj, aby odkryć nową muzykę, podcasty i inne rekomendacje. Wraz z normalnymi kontrolkami odtwarzania i wstrzymywania, interfejs CarPlay pozwala przeskoczyć o 20 sekund do przodu lub do tyłu, co jest przydatne, jeśli opuściłeś podcast lub chcesz pominąć segment wiadomości z pobranego programu radiowego. .

WhatsApp

WhatsApp

(Zdjęcie: WhatsApp Inc.)

CarPlay ma oczywiście dostęp do własnego systemu iMessage firmy Apple, ale na szczęście dostępny jest również WhatsApp. Powiadomienia trafiają na ekran główny CarPlay, tak jak w przypadku iMessages, pojawiając się na krótko u góry ekranu, aby pokazać, do którego kontaktu lub grupy czatu należą.

Jednak, podobnie jak we wszystkich wersjach aplikacji do przesyłania wiadomości CarPlay, wiadomości przychodzących nie można odczytać z ekranu. Zamiast tego Siri może je przeczytać jednym dotknięciem ekranu lub możesz je zapisać na później, jeśli nie chcesz, aby pasażerowie słyszeli najnowsze informacje z tego czatu grupowego, którego zapomniałeś wyłączyć. . Siri może być również używany do dyktowania odpowiedzi, podobnie jak w przypadku iMessage.

Mapy Google

Mapas de Google

(Źródło zdjęcia: Google LLC)

Mapy Apple są domyślnie dostępne za pośrednictwem CarPlay, ale jeśli Twoje preferencje nawigacji znajdują się po drugiej stronie ogrodzenia, Mapy Google są tutaj, aby Ci pomóc.

Zoptymalizowane i uporządkowane Mapy Google dla CarPlay pozostają znanym i lubianym systemem nawigacyjnym z bieżącym ruchem, automatycznym przekierowywaniem w celu uniknięcia dużego natężenia ruchu i cichymi dźwiękami Asystenta Google, które podpowiadają, gdzie się udać.

Mapy Google dla CarPlay zostały również zaktualizowane, aby pojawiały się w nowym widoku pulpitu nawigacyjnego CarPlay, pokazując jednocześnie nawigację oraz sterowanie muzyką (i nie tylko, jeśli samochód ma większy ekran).

Waze

Waze

(Źródło zdjęcia: Waze Inc.)

Jeśli wolisz, aby wyznaczanie tras było oparte na współpracy, zechcesz zainstalować Waze. Będąc własnością Google od 2013 roku, Waze to aplikacja nawigacyjna, ale w dużym stopniu opiera się na informacjach z tłumów, aby ostrzegać Cię o incydentach i korkach oraz zapewniać dogodne alternatywne trasy.

Choć usprawniony dla CarPlay, Waze zachowuje swój charakterystyczny interfejs, z ikonami pokazującymi, gdzie inni użytkownicy zgłosili ruch i inne problemy na swojej trasie.

Niestety, chociaż Mapy Google pojawiają się teraz na ekranie deski rozdzielczej, Waze nie ma w chwili pisania tego tekstu, więc na razie można je wyświetlać tylko na pełnym ekranie w CarPlay, a nie obok niego. elementów sterujących odtwarzaniem muzyki. Mam nadzieję, że zostanie to wkrótce naprawione.

Nawigacja TomTom GO

Navegación TomTom GO

(Źródło zdjęcia: TomTom)

Kupowanie dedykowanych systemów nawigacyjnych od TomTom może już nie jest rzeczą, ale gigant routingu wciąż trwa. Aplikacja Go Navigation firmy na iOS obsługuje CarPlay, ze szczegółowymi mapami offline zapisanymi w telefonie, ruchem na żywo i lokalizacjami fotoradarów.

Mapy TomTom można dostosować, pokazując tylko potrzebne informacje, i są aktualizowane co tydzień, aby pomóc uwzględnić zmiany tras spowodowane robotami drogowymi i nowymi ograniczeniami prędkości. Podobnie jak Waze, nawigacja TomTom GO nadal nie działa na stronie deski rozdzielczej CarPlay, ale skoro teraz działają Mapy Google, to prawdopodobnie tylko kwestia czasu, zanim inni podążą za nimi.

Chociaż aplikacja jest bezpłatna, TomTom działa w ramach subskrypcji, aby aktualizować mapy. Cena zaczyna się od 1.99 € / 1.99 € / 2.99 AU za jeden miesiąc lub 12.99 € / 12.99 € / 19.49 AU za rok.

Słyszalny

Audible

(Źródło zdjęcia: Audible, Inc.)

Audiobook go-to hangout, należący do Amazon Audible, ma aplikację CarPlay. Podobnie jak wszystkie inne aplikacje audio, które tutaj umieściliśmy, interfejs Audible jest niezwykle prosty. Twoja biblioteka książek jest pokazywana, a następnie po prostu dotknij jednej, aby kontynuować słuchanie od miejsca, w którym skończyłeś.

Elementy sterujące odtwarzaniem zajmują cały ekran, ułatwiając grę bez odrywania uwagi od drogi. Warto również zauważyć, że wszystkie elementy sterujące odtwarzaniem dźwięku w aplikacjach CarPlay wyglądają podobnie, co jest kolejną próbą uproszczenia całego doświadczenia.

iHeart: radio, muzyka, podcasty

iHeart: radio, música, podcasts

(Źródło zdjęcia: iHeartMedia Management Services, Inc.)

Kompleksowa aplikacja audio iHeart to usługa subskrypcji, która obejmuje ogromną bibliotekę muzyczną, tysiące lokalnych i krajowych stacji radiowych na żywo oraz dostęp do wszystkich popularnych podcastów.

Prostota to znowu nazwa gry, jeśli chodzi o doświadczenie CarPlay. Aplikacja zawiera strony radia, listy odtwarzania i ostatnie podcasty. Stacje radiowe są filtrowane według gatunku, dzięki czemu ulubione są łatwe do znalezienia, a ostatnio odtwarzana sekcja umożliwia powrót do najnowszych podcastów jednym dotknięciem.

Usługa medialna zorientowana na USA, IHeart, jest bezpłatna z reklamami lub dostępna jako subskrypcja bez reklam od 5.99 EUR / AU 8.49 EUR miesięcznie (bez aplikacji w Wielkiej Brytanii w momencie pisania tego artykułu).

Podcasty Apple

Podcasts de Apple

(Zdjęcie: Apple)

W tym artykule skupiamy się głównie na aplikacjach innych firm, ale jako wyjątek chcieliśmy uwzględnić podcasty Apple. Dla milionów użytkowników iPhone'a będzie to prawdopodobnie ich ulubiona aplikacja do podcastów, więc na szczęście Apple sprawił, że działa dobrze z CarPlay.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych aplikacji multimedialnych, interfejs CarPlay zawiera ikony menu u góry, proste listy treści oraz pełnoekranową stronę sterowania multimediami z dużymi przyciskami odtwarzania/wstrzymywania i przeskakiwania do przodu. Dostępna jest również sekcja nawigacji, która pomoże Ci odkrywać nowe podcasty w podróży.

Plastry kieszonkowe

Yesos de bolsillo

(Źródło zdjęcia: Podcast Media LLC)

Powszechnie uważana za jedną z najlepszych aplikacji do podcastów na rynku, Pocket Casts to aplikacja do podcastów piosenek i tańca na iPhone'a. Posiada zaawansowane sterowanie odtwarzaniem, automatyczne pobieranie nowych odcinków, interfejs dla iPada i kompatybilność z AirPlay, Chromecast i Sonos.

Ale, podobnie jak w przypadku wszystkich wymienionych tutaj aplikacji, sprawy są znacznie uproszczone, jeśli chodzi o CarPlay. Oczywiście nie jest to zła rzecz, ale oznacza to, że menu i interfejs są prawie takie same jak w pozostałych aplikacjach multimedialnych. To jest problem z CarPlay; Apple daje programistom dostęp tylko do kilku bardzo przyjaznych dla użytkownika projektów interfejsów, pozostawiając zawartość w aplikacji, aby pomóc im się wyróżnić.

Pocket Casts jest dostępny za darmo, a jego subskrypcja Plus kosztuje 0.99 € / 0.99 € / 1.49 € miesięcznie lub 9.99 € / 9.99 € / 12.49 € za rok.

Udostępnij to