Mozilla ogłosiła dzisiaj nowego klienta poczty e-mail dla urządzeń z systemem Android o nazwie K-9 Mail.Nowa aplikacja mobilna jest wprowadzana jako część rodziny Mozilla Thunderbird aplikacji do czatowania i przesyłania wiadomości o otwartym kodzie źródłowym.

Fundacja Mozilla poinformowała, że ​​obecnie ocenia również rozwój klienta poczty e-mail K-9 dla urządzeń z systemem iOS.

Mozilla powiedziała, że ​​K-9 Mail zawiera ulepszoną konfigurację konta dzięki automatycznej konfiguracji konta Thunderbirda, ulepszone zarządzanie folderami, obsługę filtrów wiadomości i synchronizację między komputerową i mobilną wersją Thunderbirda. (Poczta K-9 jest dostępna do pobrania z różnych witryn.)

„Ostatecznie K-9 Mail przekształci się w Thunderbirda na Androidzie, gdy zostaną osiągnięte pewne etapy rozwoju, które ściśle dostosują go do zestawu funkcji i wyglądu Thunderbirda” – powiedział na blogu Christian Ketterer, kierownik projektu K. -9 Mail. Poczta. (Ketterer jest lepiej znany w społeczności programistów open source Mozilli jako cketti.)

Thunderbird to darmowy i otwarty klient poczty e-mail, kalendarza, kanału informacyjnego i czatu z ponad 20 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie w systemach Windows, macOS i Linux.

Podobnie jak Thunderbird, projekt K-9 Mail jest w pełni finansowany przez społeczność programistów open source Mozilla Foundation.

Użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android mają teraz do dyspozycji kilka opcji poczty e-mail i czatu, w tym Gmail, Microsoft Outloo, k i ProtonMail, kompleksowo szyfrowaną usługę poczty e-mail.

Ryan Lee Sipes, menedżer produktu w Thunderbird, powiedział, że współpraca z zespołem wiadomości Thunderbird w celu opracowania nowego klienta mobilnego ma więcej sensu niż tworzenie klienta mobilnego od zera. „Dołączenie do rodziny Thunderbird pozwala K-9 stać się bardziej zrównoważonym i daje nam zasoby do wdrażania funkcji i poprawek, o które od dawna prosili nasi użytkownicy” – powiedział Sipes. Innymi słowy, K-9 Mail osiągnie większe wyżyny z pomocą Thunderbirda.

Mozilla planuje zaoferować Firefox Sync jako opcję umożliwiającą użytkownikom bezpieczną synchronizację kont między Thunderbirdem i K-9. Oczekuje się, że funkcja zostanie wprowadzona latem 2023 roku.

K-9 będzie wyglądać podobnie do obecnej aplikacji komputerowej Thunderbird, z wyjątkiem kilku funkcji.

Thunderbird dla Androida początkowo nie obsługuje kalendarzy, zadań, kanałów ani czatu, tak jak aplikacja komputerowa, napisał cketti w Q&A zawartym w swoim poście na blogu. Ketterer powiedział, że zespół programistów najpierw pracował nad „niesamowitą obsługą przesyłania wiadomości” i zastanawiał się, jak najlepiej wprowadzić inne funkcje Thunderbirda do Androida. „Ale obecnie [my] wciąż debatujemy, jaki jest najlepszy sposób, aby to osiągnąć.

Na przykład, napisał, jedną z metod korzystania z zestawu funkcji poczty e-mail Thunderbirda na komputerze jest po prostu synchronizacja kalendarzy, a następnie użytkownicy mogą korzystać z ulubionej aplikacji kalendarza na swoim urządzeniu.

„Musimy jednak omówić to w zespole i społecznościach Thunderbirda i K-9, a następnie zdecydować, jakie jest najlepsze podejście” – napisał Ketterer.

Thunderbird jest obsługiwany przez MZLA Technologies. który jest podmiotem stowarzyszonym Fundacji Mozilla.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to