GEEKOM to globalna firma z siedzibą na Tajwanie. Założona przez człowieka o imieniu Kom de Olde, od prawie dwudziestu lat produkuje szeroką gamę produktów komputerowych.

Jednym ze szczególnie aktywnych rynków GEEKOM jest sektor Mini PC. Obecnie produkuje cztery modele, w tym Mini IT11, Mini IT8, Mini IT8 SE i MiniAir 11, które dzisiaj recenzujemy.

Są to ekskluzywne projekty Intela, zawierające krzem 3. i 5. generacji z procesorami Celeron, Core i7, iXNUMX oraz iXNUMX.

El GEEKOM MiniAir 11 (se abre en una nueva pestaña), como su nombre indica, utiliza un procesador Celeron de 11.ª generación y actualmente es el diseño NUC más económico que ofrece esta marca.

Co warto rozważyć na wyjątkowo konkurencyjnym rynku MiniAir 11?

Minikomputer Beelink U59 .

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

  • Mini PC Geekom MiniAir 11 en eBay por € 180 (se abre en una nueva pestaña)

(*11*)Precio y disponibilidad

Actualmente, GEEKOM solo vende el MiniAir 11 en un solo SKU con 8 GB de RAM y. SSD de 256 GB directamente desde su sitio web (se abre en una nueva pestaña). El costo es de € 229 (€ 199), y eso incluye el impuesto a las ventas en los EE. UU. y el Reino Unido.

Se puede encontrar en Amazon.com por € 235.99 (se abre en una nueva pestaña) para aquellos que prefieren esa fuente

Istnieją tańsze systemy wielkości NUC, ale ten jest konkurencyjny cenowo.

Hasta el 5 de diciembre, el MiniAir se venderá al por menor por €189,99, un 32 % de descuento sobre su precio minorista habitual.

Minikomputer GEEKOM MiniAir 11

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Konstrukcja

Biorąc pod uwagę wąskie definicje, które Intel stworzył dla komputerów NUC, wszystkie one podążają za przewidywalnym wzorcem, a MiniAir 11 nie jest wyjątkiem.

Chociaż obudowa jest w większości formowana z plastiku, waga tego urządzenia sprawia, że ​​jest bardziej solidna niż inne, które testowaliśmy. Poza nadużyciami ten zestaw powinien ci służyć przez kilka lat.

Ponieważ nie jest to projekt aktywnie chłodzony, przepływ powietrza był priorytetem dla jego projektantów. Po obu stronach znajdują się perforowane metalowe sekcje umożliwiające wlot powietrza, az tyłu znajduje się większy szczelinowy wylot.

Liczba i lokalizacja portów jest zwykle dobrym wskaźnikiem tego, w jaki sposób projektanci zamierzali korzystać z maszyny. Wszystkie MiniAir 11 wskazują na lekką rolę pulpitu, a nie wbudowaną funkcję.

Aby to zrobić, z przodu znajdują się dwa porty USB, jeden typu A i jeden typu C, a także przycisk zasilania i gniazdo audio 3,5 mm.

Po lewej stronie znajduje się pełnowymiarowy czytnik kart SD, a po prawej gniazdo bezpieczeństwa, pozostawiając wszystkie inne porty z tyłu. Należą do nich trzy dodatkowe porty USB, wyjście HDMI 1.4, wyjście Mini DP i pojedynczy gigabitowy port LAN.

Minikomputer GEEKOM MiniAir 11

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Zdecydowaną siłą tego projektu są porty USB, ponieważ jest ich w sumie pięć, trzy starszej odmiany typu A i dwa nowsze USB-C. Trzy z nich to 5 Gbit, a dwa 10 Gbit, po jednym dla każdego typu portu.

Wraz z MiniAir 11 w pudełku znajduje się kabel HDMI, adapter do konwersji wyjścia MiniDP na HDMI, płyta montażowa VESA (ze śrubami), zasilacz w stylu laptopa i miękka torba do przenoszenia.

Podczas gdy miękka torba jest miłym akcentem, podejrzewamy, że większość MiniAir 11 będzie prawdopodobnie montowana z tyłu monitora lub schowana pod jednym na krawędzi biurka.

Wejście do MiniAir jest łatwe, ponieważ górną część można zdjąć szpachlą, a spód wyjdzie się czterema śrubami przechodzącymi przez cztery małe gumowe nóżki.

Usunięcie górnej części nie jest zbyt pomocne, ale spód zapewnia dostęp do pamięci M.2 i gniazd pamięci DDR4, które można zamienić.

Nie ma w tym projekcie nic niezwykłego, ale nie ma też nic katastrofalnego.

Materiał

Odcisk

Oto konfiguracja GEEKOM MiniAir 11 przesłana do TechRadar do przeglądu:

Procesor: Procesor Intel Celeron N5095 (4 rdzenie, 4 wątki, 4 MB pamięci podręcznej, do 2,90 GHz)
Grafika: grafika Intel UHD 605
RAM: 8 GB DDR4 RAM (z możliwością rozszerzenia do 32 GB)
Pamięć: 2 GB M.2280 256 NVMe SSD
Porty: 2 USB 3.2 Gen 1 Type A, 1 USB 3.2 Gen 2 Type A, 1 USB 3.2 Gen 2 Type C, 1 USB 3.2 Gen 2 Type A, 1 HDMI 1.4, 1 Mini DisplayPort, 1 Universal Audio Jack, 1x czytnik SD karta (USB2.0)
Łączność: dwuzakresowe Wi-Fi, 1 karta Gigabit LAN, Bluetooth v4.2
Rozmiar: 117 x 112 x 34 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
Zainstalowany system operacyjny: Windows 11 Pro z licencją
Akcesoria: uchwyt ścienny, zasilacz 12V/3A, kable HDMI i DisplayPort

W teorii krzem N5095 w tym komputerze jest jedynym komputerem stacjonarnym Jasper Lake Celeron (oparty na Tremont) wyprodukowanym przez Intela. Chociaż zgodnie z dokumentacją, którą czytasz, jest to również ruchoma część, co jest mylące.

O jego dokładnym przeznaczeniu zdaje się decydować pobór prądu, a N5095 ma możliwość zastosowania w laptopie z chłodzeniem aktywnym lub, jak w przypadku MiniAir 11, z chłodzeniem pasywnym.

Zamiast używać tego chipa, wielu projektantów NUC wybrało urządzenie mobilne N5105, które ma niższą moc, ale wyższe częstotliwości taktowania, a inni wybrali mobilne chipy Elkhart Lake.

W porównaniu do niezwykle podobnego N5105, N5095 jest rozczarowaniem. Wymaga 15 W, a nie 10 W mocy i ma identyczny zegar bazowy 2 GHz i zegar impulsowy 2,9 GHz jak N5105. Przy mniejszej wydajności, ale wyższym napięciu, ma to sens tylko dla Intela.

Te dwa chipy mają cztery rdzenie, 8 linii PCIe, nie mają hiperwątkowości i mogą obsłużyć 16 GB pamięci RAM.

Ale N5015 integruje sieć bezprzewodową klasy AX i procesor graficzny z 24 jednostkami wykonawczymi. Dla kontrastu, grafika UHD N5095 ma tylko 16 jednostek i niższy zegar burst na GPU.

Tam, gdzie AMD i Nvidia wytwarzają swoje chipy w 5 nm, a nawet 4 nm, Intel wykonał je w 10 nm, co ogranicza ich wydajność i energooszczędność w porównaniu z ich odpowiednikami.

Żeby było jasne, ani N5015, ani N5095 nie są niczym specjalnym, ale projektanci mogli popełnić błąd, wybierając N5095, ponieważ jest z pewnością mniej imponujący z tych dwóch.

Nie chcąc niczego zepsuć, ale dowody tych twierdzeń można znaleźć w naszych testach porównawczych.

Minikomputer GEEKOM MiniAir 11

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Kolejny dokonany tutaj wybór, który jest bardziej zrozumiały, ale jest jednym z trudnych wyborów, do których podjęcia zmusza projektantów użycie krzemu o tak niskiej mocy.

Uzupełniając ten projekt liczbą i specyfikacją portów USB, nie wzięliśmy pod uwagę, że N5095 ma tylko osiem linii PCIe Gen 3.

Nie jest jasne, jak dokładnie te linie są podzielone, ale biorąc pod uwagę wydajność dysku NVMe w tym systemie, do gniazda M.2 przypisane są tylko dwie linie.

Prędkości na tym porcie są nadal wyższe niż SATA, ale nie jest to fantastyczna wydajność, której można oczekiwać od stacjonarnego gniazda M.2 NVMe z czterema liniami PCIe 3.0.

Innym problemem jest to, że GEEKOM nazwał go MiniAir, co sugeruje, że lepiej nadaje się do sieci bezprzewodowej. Ale to błędne założenie, ponieważ N5095 nie ma wbudowanego WiFi klasy AX, a wybrany moduł bezprzewodowy oferuje tylko WiFi 5 i Bluetooth 4.2.

Wbudowane Wi-Fi może nadal działać dobrze, ale ci, którzy chcą bardziej niezawodnego połączenia, mogą uzyskać lepszą obsługę, jeśli użyją portu Ethernet LAN i kabla.

To, co nam się podobało w tym i wielu projektach NUC, to to, że można go łatwo uaktualnić.

Usunięcie dna zajmuje kilka sekund, a po wejściu do środka można wymienić dysk NVMe i rozszerzyć pamięć. Testowana maszyna była wyposażona w dysk M.2 2280 o pojemności 256 GB, który w tym formacie można było rozbudować do maksymalnie 4 TB.

Na szczęście pamięć jest obsługiwana, a pojedyncze urządzenie o pojemności 8 TB można rozszerzyć o kolejne do tej pojemności, aby zwiększyć pamięć RAM do 16 GB.

Przez pomyłkę na stronie GEEKOM jest napisane, że można go uaktualnić do 32 GB, ale limit na N5095 wynosi 16 GB.

Puedes comprar el GEEKOM MiniAir 11 aquí. (se abre en una nueva pestaña)

Mini PC Geekom MiniAir 11: comparación de precios

Geekom Mini PC Miniair 11... (otwiera się w nowej karcie)ebay (otwiera się w nowej karcie)Pokaż podobne przedmioty (otwiera się w nowej karcie)Amazonas (otwiera się w nowej karcie)

Udostępnij to