Mini LED vs OLED: która technologia telewizyjna jest lepsza?

Mini LED vs OLED: która technologia telewizyjna jest lepsza?

Mini LED to kolejna wielka rzecz w technologii telewizyjnej. Ale jak wypada w porównaniu z obecnym królem wysokiej klasy telewizorów, OLED?

Mini LED to kulminacja dziesięcioleci rozwoju i postępu oraz najnowsza ewolucja technologii wyświetlaczy LCD. Wiele głównych marek telewizorów, w tym Hisense, LG, Samsung, Sony i TCL, wprowadzi na rynek telewizory Mini LED w 2022 roku.

Co mylące, większość ma różne nazwy dla swoich zakresów Mini LED. Na przykład wersja Samsunga nosi nazwę Neo QLED, podczas gdy LG określa swoje mini telewizory LED jako QNED.

Jednakże Mini LED to technologia napędu oparta na panelach LCD, a bit „LED” odnosi się jedynie do rodzaju zastosowanego podświetlenia. Oznacza to, że nieodłączne wady ekranu LCD nadal występują. Nie mylcie tego z Micro LED, które jest zupełnie inną propozycją i zarezerwowaną tylko dla największych i najdroższych ekranów, jakie można dziś kupić. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym przewodniku po Micro LED.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat obu rodzajów technologii telewizyjnych, zapoznaj się z naszym pełnym przewodnikiem What Is Mini LED i What Is OLED, a także naszymi wyborami najlepszych telewizorów OLED.

Poniżej przyjrzymy się głównym różnicom między Mini LED a OLED. Dowiemy się, czy Mini LED wyróżnia się jasnością, kontrastem, wydajnością HDR i reakcją.

Mini LED vs OLED: oświetlenie per piksel

Główną zaletą OLED jest oświetlenie przypadające na piksel. OLED to technologia samoemisyjna, co oznacza, że ​​każdy piksel jest własnym źródłem światła, co pozwala na pełną kontrolę nad jasnością i kontrastem.

Chociaż Mini LED ma radykalnie poprawić sterowanie podświetleniem telewizora LCD, działa trochę inaczej niż OLED. Oczekuje się, że nadchodzące telewizory Mini LED będą miały do ​​3000 stref oświetlenia. To duża poprawa w stosunku do istniejących telewizorów LCD, ale nadal wiąże się ze stosunkowo niską rozdzielczością kontroli oświetlenia i kontrastu. Dla porównania, oświetlenie OLED na piksel oznacza, że ​​zestaw 4K ma efektywnie ponad osiem milionów stref.

Pomyśl o tym. Wyobraź sobie, że cały ekran jest całkowicie czarny, z wyjątkiem jednego jasnego, czysto białego, ośmiomilionowego piksela, ponieważ jest to całkowicie wykonalne na OLED. W przypadku matrycy Mini LED nie jest to nawet bliskie: na panelu 4K z około 3000 strefami oświetlenia każda strefa podświetlenia faktycznie generowałaby około 2700 pikseli.

Innymi słowy, precyzyjne oświetlenie bardzo szczegółowych obiektów nie będzie jeszcze możliwe dzięki Mini LED. Przynajmniej nie z ujawnioną do tej pory implementacją Mini LED. A to oznacza, że ​​wydajność HDR Mini LED będzie zagrożona. Jak zobaczymy, maksymalna jasność nie będzie problemem dla Mini LED, ale nie będzie też możliwe całkowite wyeliminowanie artefaktów, takich jak świecące halo wokół ciemnych obiektów.

Zwycięzca: OLED, z pewnej odległości

Schemat przedstawiający różne części telewizora Mini-LED, w tym podświetlenie Mini-LED, kropki kwantowe i panel LCD.

Samsung 2021 Mini LED TV (zdjęcie: Samsung)

Mini LED vs OLED: Jasność

Telewizory OLED nie są tak jasne. Tradycyjna odpowiedź brzmi, że nie muszą być, dzięki z natury wysokiemu kontrastowi. Ponieważ OLED może osiągnąć zasadniczo idealne poziomy czerni, dynamiczna różnica lub kontrast między jasnymi i ciemnymi pikselami jest spektakularna.

Jasność OLED wzrosła w ostatnich latach. LG ulepszyło swoje panele. Przeczytaj naszą recenzję LG G1 OLED dla wyświetlacza o jasności 412 nitów. Sony twierdzi, że jego nowy panel OLED może osiągnąć 1300 nitów, ale to tylko w bardzo krótkim czasie na niewielkiej części panelu.

Większość istniejących paneli OLED zwykle osiąga 200 nitów stałej jasności na całym panelu, podczas gdy najjaśniejsze telewizory LCD z podświetleniem LED mogą utrzymać do 800 nitów na całym panelu.

Mini LED obiecuje tylko poszerzyć tę lukę. Dopóki nie zostanie udowodnione inaczej, jest to łatwa wygrana dla Mini LED. Pamiętaj jednak, że czysta jasność nie jest jedynym ważnym wskaźnikiem wydajności i kontrastu HDR.

Zwycięzca: Mini LED jest znacznie jaśniejszy

Jeden z mini telewizorów LED firmy Samsung w jasnym salonie z kolorowym abstrakcyjnym obrazem na ekranie.

Samsung 2021 Mini LED TV (zdjęcie: Samsung)

Mini LED vs OLED: Kąty widzenia

Sama nazwa Mini LED jest trochę myląca. Telewizory Mini LED to po prostu najnowsza wersja ekranu LCD, tylko z bardziej zaawansowanym podświetleniem. Podstawowe podejście do świecenia światłem przez szereg komórek ciekłokrystalicznych pozostaje, a wraz z nim te same wbudowane ograniczenia, w tym utrata kontroli nad kolorami podczas patrzenia na panel poza osią.

Panele OLED są absolutnie idealne, jeśli chodzi o kąty widzenia. Ale jako technologia samoemisyjna, w której światło jest generowane przez sam piksel, OLED ma znacznie lepsze kąty widzenia niż jakakolwiek technologia LCD, w tym Mini LED.

Zwycięzca: OLED, jednoznaczny

Mini LED vs OLED: szybkość i reakcja

Są tu dwa podstawowe problemy. Jednym z nich jest opóźnienie, zwane opóźnieniem lub opóźnieniem, między wyjściem danych wideo z urządzenia (takiego jak konsola, komputer PC lub dekoder) a widocznym obrazem na danym ekranie. Drugi to czas potrzebny pikselom na reakcję na nowe dane obrazu i zmianę stanu.

Pierwszy dotyczy kilku kwestii, z których wiele nie jest bezpośrednio związanych z typem panelu, w tym przetwarzania obrazu i częstotliwości odświeżania. To trochę poszlakowe, ale na razie najszybsze wyświetlacze pod względem opóźnienia to panele LCD, chociaż są to zwykle monitory do gier, a nie koniecznie telewizory.

Z drugiej strony technologia OLED ma nieodłączną zaletę w zakresie czasu reakcji. Dzieje się tak, ponieważ aktualizacja obrazu na panelu LCD obejmuje ruch kryształów w odpowiedzi na ładunek elektryczny. Proces ten przyspieszył w ostatnich latach. Ale to wciąż wymaga czasu.

To sprawia, że ​​wybór Mini LED lub OLED do gier jest trudny. Najlepsze wyświetlacze Mini LED o wysokim odświeżaniu będą miały mniejsze opóźnienia, ale panele OLED oferują lepszą reakcję pikseli.

Zwycięzca: remis, zależy od metryki

Telewizor OLED Sony A90J w ciemnoszarym salonie, przedstawiający zbliżenie przyrody na ekranie z fioletową powierzchnią i kroplą wody.

Sony A90J OLED (2021) (zdjęcie: Sony)

Mini LED vs OLED: dokładność kolorów

OLED kiedyś rządził tą kategorią, ale poprawiając czystość podświetlenia, kropki kwantowe pozwoliły telewizorom LED zwiększyć dokładność kolorów, jasność i głośność kolorów, stawiając je na równi z telewizorami.

Ci, którzy szukają telewizorów z szeroką gamą kolorów lub HDR, znajdą modele telewizorów OLED i LED, które obsługują te funkcje. Lepszy współczynnik kontrastu OLED da mu niewielką przewagę pod względem HDR podczas oglądania w ciemnych pomieszczeniach, ale HDR na wysokiej klasy ekranie telewizora LED ma tę zaletę, że może generować dobrze nasycone kolory przy ekstremalnych poziomach jasności niż OLED. Trochę to pasuje.

Zwycięzca: remis

Mini LED vs OLED: odporność i niezawodność

Mini LED to nowa technologia, ale tylko w skali jej wdrożenia. To ta sama technologia LED, co inne panele LCD, tylko z większą liczbą mniejszych diod LED. Oznacza to, że wytrzymałość i niezawodność nie powinny stanowić problemu.

Nie inaczej jest w przypadku OLED-a. Litera „O” w OLED oznacza oczywiście organiczne i tu zaczynają się problemy. Krótko mówiąc, panele OLED składają się z maleńkich, organicznych diod LED w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Niestety, niebieskie diody LED ulegają degradacji szybciej niż inne. Z biegiem czasu może to spowodować zmianę balansu kolorów poszczególnych pikseli. Zwykle dzieje się to szybciej podczas wyświetlania trwałego obrazu, takiego jak menu systemu operacyjnego. Rezultatem może być „akwaforta”, w której upiorny cień utrzymującego się obrazu pozostaje nawet wtedy, gdy pokazano coś zupełnie innego.

Jednak wypalanie OLED można złagodzić różnymi środkami i nie stanowi to dużego problemu w przypadku najnowszych zestawów OLED. Ale faktem jest, że technologia OLED jest mniej wytrzymała niż konwencjonalne nieorganiczne podświetlenie LED.

Zwycięzca: Mini LED

Telewizor OLED z serii LG Gallery w dobrze oświetlonym salonie ze sceną morską i plażową na ekranie.

Telewizor LG OLED z serii Gallery (2020) (zdjęcie: LG)

Mini LED vs OLED: cena

Do tej pory zestawy OLED były zdecydowanie droższą opcją. Dlatego nie rozszerzyły swojego zasięgu na cały rynek i nadal są opcją premium.

Najtańsze są jednak najnowsze podłoża OLED ósmej generacji. Tymczasem implementacje Mini LED są bardziej złożone i droższe niż jakakolwiek wcześniejsza technologia podświetlenia LCD. Niektórzy analitycy branżowi uważają, że panele Mini LED są tak skomplikowane w produkcji, że są tylko o 10% tańsze niż istniejące wyświetlacze OLED. Wrzuć te tańsze panele OLED ósmej generacji, a wynik może być bardzo zbliżony cenowo.

Zwycięzca: jak dotąd remis

Wnioski

To jest początek Mini LED. TCL szybko został wyrzucony z bloków dzięki telewizorom Mini LED, ale nowsze telewizory, takie jak LG i Samsung, mają o wiele więcej obszarów oświetleniowych. Dopiero okaże się, ile stref jest potrzebnych, aby zredukować problemy, takie jak halo i kwitnienie, do punktu, w którym przestaną być widoczne dla większości użytkowników.

Podobnie nie wiemy, o ile jaśniejsze lub tańsze będą nadchodzące panele OLED ósmej generacji. Ale biorąc pod uwagę prawdopodobieństwa, natura OLED na piksel prawdopodobnie da mu ostatecznie przewagę.

Najlepsze oferty na telewizory Sony Bravia A8 OLED (65 cali), LG CX OLED i Samsung Q800T 8K QLED 65 cali