(*9*)Microsoft Surface Pro 9 5G: przegląd minut

Nie oceniasz laptopa takiego jak Microsoft Surface Pro 9 5G (lub jakiegokolwiek produktu) w próżni. Trzeba na to spojrzeć z perspektywy tego, co było wcześniej, co jest dostępne na rynku, swoich doświadczeń z produktem, a w naszym przypadku długiej skojarzenia z urządzeniami Surface.

Ten recenzent korzysta z urządzeń Surface, odkąd Microsoft wprowadził je dziesięć lat temu. Była to podróż głównie (ale nie zawsze) stopniowych zmian, z których wiele zapewniało, że starsi użytkownicy nie pozostaną w tyle. Nawet gdy Microsoft wprowadził rewolucyjny Surface Pro X, zachował projekt OG Surface razem z Surface Pro 7.

Zmieniło się to wraz z zeszłorocznym Surface Pro 8, który przyjął skórkę Pro X dla platformy Intela i był pierwszym urządzeniem Microsoftu bez USB-3 Surface Pro.

Surface Pro 9 5G firmy Microsoft idzie o krok dalej, stosując markę Pro do systemu opartego na ARM, jednocześnie wycofując linię Pro X. To także kolejne zerwanie z przeszłością, usuwając gniazdo słuchawkowe 3.5 mm (proszę o chwilę ciszy) .

Ogólnie jest to zwycięska formuła. Microsoft prawie udoskonalił projekt Surface Pro X dla szerszej publiczności na poziomie profesjonalnym. Jest smukły i wytrzymały z dużym ekranem, który oferuje całą przestrzeń i wydajność wizualną, których potrzebujesz do produktywności, kreatywności i konsumpcji (to piękny ekran Netflix).

Jako system 5G, Surface Pro 9 5G zapewnia łączność w domu i w podróży bez konieczności połączenia Wi-Fi.

System ARM oferuje sztuczki oparte na silnikach neuronowych, których nie znajdziesz w modelu Intel, takie jak śledzenie oczu, korekcja spojrzenia, usuwanie szumów i lepsze rozmycie tła, które może rozmywać wiele osób jednocześnie. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko działa płynnie, ale zdarzały się problemy, w tym całkowita awaria Adobe Creative Cloud Photoshop i zbyt wiele awarii Microsoft Edge.

Zapłacisz premię za najbardziej gotowego do podróży Surface Pro firmy Microsoft. Microsoft Surface Pro 9 5G zaczyna się od 1,299.99 2 EUR i to bez klawiatury Surface Pro Signature Keyboard i Slim Pen 5, które uważamy za krytyczne dodatki do pakietu Surface Pro 279.99G i dodadzą do niego kolejne XNUMX EUR.

Ostatecznie w Microsoft Surface Pro 9 5G jest wiele do polubienia, ale niespójna wydajność i wysoka cena mogą sprawić, że nie będzie on na naszej liście najlepszych laptopów.

Microsoft Surface Pro 9 5G: cena i dostępność

(Źródło zdjęcia: Future/Lance Ulanoff)

 • Ile to kosztuje?
 • 1,299 EUR / 1,299 EUR Microsoft SQ3 5G Platino, 8 GB pamięci RAM, SSD 128 GB
 • 1,399 EUR Microsoft SQ3 5G Platinum, 8 GB RAM, 256 GB SSD
 • Microsoft SQ3 5G Platino, 16 GB RAM, 256 GB SSD
 • 1,899 EUR Microsoft SQ3 5G Platinum, 16 GB RAM, 512 GB SSD
 • Kiedy to wyszło? jest już dostępny
 • ¿Dónde puedes conseguirlo? Surface Pro 9 salió a la venta el 25 de octubre en EE. UU., Canadá y China, y seguirán otros mercados en las próximas semanas. Visite Microsoft.com para obtener actualizaciones sobre la disponibilidad local.

Specyfikacje Microsoft Surface Pro 9 5G

Oto konfiguracja Microsoft Surface Pro 9 5G przesłana do TechRadar w celu sprawdzenia:

Procesor: Microsoft SQ3 3.00 GHz
Grafika: Adreno™ 8CX Gen 3
RAM: 16 GB DDR4 RAM
Wyświetlacz: 13″ 2880 x 1920 PixelSense Flow Display
Pamięć: 256 GB
Porty: 2 x USB-C® z USB 4.0/ Thunderbolt™ 4, złącze Surface Connector; Port klawiatury powierzchniowej
Łączność: WiFi 6E, Bluetooth v5.1
Aparat: przedni aparat 5 MP z wideo Full HD 1080p, kamera do odtwarzania 10 MP z obsługą wideo do 4K.
System operacyjny: Windows 11 Home
Waga: 883g (1,95 funta)
Rozmiar: 209 x 287 x 9,3 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
Bateria: 47,7 Wh z zasilaczem 65 W AC

Linia Surface firmy Microsoft nigdy nie była czymś, co można by nazwać przystępną cenowo opcją. Prawdopodobnie nie miało to większego znaczenia, ponieważ Microsoft wyprowadzał branżę PC z pustyni w kierunku nowych możliwości projektowych i rynkowych. Teraz sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ wiele największych nazwisk na PC produkuje wspaniałe kabriolety, które dorównują lub przewyższają to, co ma do zaoferowania Microsoft. Ponadto należy wziąć pod uwagę koszty życia w kryzysie. Kto wydałby prawie 1,500 euro na laptopa?

Podstawowy Surface Pro 9 zaczyna się od 999 EUR / 1,099 GBP / 1,649 AUD (bez klawiatury Surface Pro Signature Keyboard i Slim Pen 2, dodatkowe 279 EUR). Dodając ciekawą łączność mobilną i funkcje neuronowe, Surface Pro 9 5G zaczyna się od 1,299.99 USD / 1,299 EUR. W Australii Surface Pro 9 5G zaczyna się z większą ilością pamięci RAM (16 GB, 2599 XNUMX USD).

To ogromna zapłata za to, co może nie być bardziej przydatne. To naprawdę zależy od tego, jak głęboko doceniasz stałą łączność i pewne możliwości sztucznej inteligencji. Należy to również zrównoważyć za pomocą podsystemu, który może, ale nie musi być w pełni zgodny z Twoim profesjonalnym oprogramowaniem.

 • Wartość: 3.5 / 5

Microsoft Surface Pro 9 5G: projekt

Powrót Microsoft Surface Pro 9 5G

(Źródło zdjęcia: Future/Lance Ulanoff)

 • Lekka aluminiowa obudowa
 • Inteligentniejsze umieszczanie przycisków
 • Dwa szybkie porty USB-C
 • Brak gniazda słuchawkowego 3,5 mm

Dla tych, którzy spędzili większą część dekady korzystając z wielu urządzeń Surface Pro, Surface Pro 9 5G (i wcześniej Surface Pro 8) to mieszanka dobrych wiadomości i odrobiny złych.

Dobrą wiadomością jest to, że 13-calowy ekran jest znacznie większy niż np. Surface Pro 7, który miał 12,3 cala. Jednak przeprojektowanie serii Surface Pro zaowocowało większym i nieco cięższym urządzeniem.

Jego aluminiowy (dawniej magnezowy) korpus o wymiarach 287 mm x 209 mm x 9,3 mm jest szerszy i grubszy niż w Surface Pro 7 (292 mm x 201 mm x 8,5 mm). A przy 878 g waży o 13 gramów więcej.

Nic z tego nie jest szczególnie zauważalne i sugerujemy, że niewielki wzrost głośności jest tego wart, biorąc pod uwagę większy ekran.

Jest podobny do poprzedniego modelu, z podpórką, która może się obracać płynnie, aż będzie prawie płasko przylegać do górnej połowy kabrioletu. Ten płynny ruch ułatwia znalezienie idealnie „dopasowanej” pozycji.

Różnice między testowaną przez nas obudową Surface Pro 9 i Pro 9 5G są niewielkie, ale nic nie warte. Podczas gdy model Intela ma prawdziwe otwory wentylacyjne w jednolitym kanale wentylacyjnym, który owija się wokół ciała, model SQ3 bez wentylatora ma tylko kanał. Chociaż nic nie wskazywało na to, że nasz system się przegrzewa, tył Surface Pro 9 5G był zauważalnie ciepły w dotyku podczas normalnej pracy.

Porty USB typu C Microsoft Surface Pro 9 5G

Porty Microsoft Surface Pro 9 5G USB-C (Źródło zdjęcia: Future/Lance Ulanoff)

Microsoft pomieszał nieco przyciski i porty od czasu Surface Pro 8. Nie ma już gniazda słuchawkowego 3,5 mm, co może denerwować niektórych, którzy zainwestowali w niedrogie słuchawki lub droższe słuchawki, które nadal korzystają z portu.

Dwa porty USB systemu są przeniesione z tej samej strony, co port zasilania Surface Connector, na przeciwną stronę urządzenia, gdzie mają własną przestrzeń. Microsoft sprytnie przeniósł przycisk uśpienia na górę Surface Pro 9 5G (miejsce, które zajmował we wszystkich poprzednich Pro aż do Surface Pro 8) i obok regulatora głośności.

Inną różnicą między Surface Pro 9 a jego odpowiednikiem 5G są wycięcia anteny, które znajdują się w odstępach około 1,5 cala, aby umożliwić mmWave 5G.

Przyciski Microsoft Surface Pro 9 5G

Przyciski Microsoft Surface Pro 9 5G (Źródło zdjęcia: Future/Lance Ulanoff)

Chociaż Microsoft Surface Pro 9 5G nie jest dostarczany z osłoną klawiatury Surface Pro Signature i piórem Slim Pen 2, sprawdzamy je jako pakiet. W związku z tym omówimy tutaj połączony projekt tabletu, klawiatury i rysika. Jak zauważyliśmy wcześniej, lista kombinacji klawiatury i rysika kosztuje 279 USD / około 294.28 USD / 386.95 USD.

Dla nas etui Signature Keyboard Cover jest nieodzownym towarzyszem pakietu Surface Pro 9 5G.

Microsoft Surface Pro 9 5G Signature Type Cover i smukłe pióro 2

Microsoft Surface Pro 9 5G Signature Type Cover i Slim Pen 2 (Źródło zdjęcia: Future/Lance Ulanoff)

Klawiatura o szerokości 10,75 cala jest zasadniczo pełnowymiarowa i oferuje wygodne odstępy między klawiszami oraz 1,5 mm skok klawiszy, co zapewnia satysfakcjonujące wrażenia podczas pisania. Pokrowiec z Alcantary zapewnia wygodną podpórkę pod nadgarstki, a pod klawiszami znajduje się panel dotykowy o szerokości 4 cali, dostępny za pomocą kciuka.

Microsoft przeprojektował system połączeń Type Cover z Surface Pro X, aby stworzyć sprytnie ukrytą komorę na Slim Pen 2. Zamiast rysika używającego potężnych magnesów do przytrzymywania jednej strony Surface Pro, ten rysik ma własne namagnesowane łóżko cargo. który jest ukryty, gdy pół cala Type Cover przylega do dolnej części ekranu Surface Pro 9 5G. Oba komponenty spotykają się wzdłuż dolnej krawędzi Surface Pro 9 5G, która jest wyposażona w port Surface Type Cover.

Aby odsłonić rysik, po prostu podnieś klawiaturę z ekranu i wyjmij rysik. Jest zawsze w pełni naładowany i gotowy do pracy z wyświetlaczem obsługującym pióro.

Podsumowując, jest to schludniejszy i bezpieczniejszy sposób obsługi rysika.

 • Projekt: 4.5/5

Microsoft Surface Pro 9 5G: aparaty i dźwięk

 • Doskonała kamera do wideokonferencji
 • Odblokuj swoją twarzą
 • Całkiem dobry tylny aparat
 • świetne mikrofony
 • Dobry dźwięk

Aparat Microsoft Surface Pro 9 5G

Kamera Microsoft Surface Pro 9 5G (Źródło zdjęcia: Future/Lance Ulanoff)

Jedną z rzeczy, w których urządzenia Surface Pro od dawna się wyróżniają, są wideokonferencje, nie tylko dlatego, że miały przednie kamery obsługujące 1080p na długo przed konkurencją. Ten autor był często chwalony za jakość strumieniowania wideo na Surface Pro 6 i Surface Pro 7. Surface Pro 9 5G nie jest wyjątkiem.

Przedni aparat ma zawsze rozdzielczość 1080p i jeszcze lepiej sprawi, że staniesz się mistrzem połączeń wideo. W tym modelu opartym na SQ3 sztuczna inteligencja, jeśli włączysz Windows Studio Effects, utrzyma Cię w kadrze, wykonując szerokie ujęcia, a następnie przesuwając ramkę, aby utrzymać Cię w kadrze. Sprawia również, że Twoje oczy wydają się być zawsze skupione na aparacie, nawet jeśli tak nie jest, i oferuje lepsze efekty bokeh, które mogą utrzymać wiele osób w kadrze bez rozmycia.

Co więcej, obsługuje również dwa mikrofony dalekiego pola, co oznacza, że ​​nikt nie będzie miał problemu z usłyszeniem Ciebie, podczas gdy silnik neuronowy SQ3 zapewnia specjalne możliwości redukcji szumów tła.

Al lado de esta cámara está la de Windows…

Udostępnij to