Microsoft wycofał swoją decyzję o zakazie sprzedaży oprogramowania open source w swoim sklepie z aplikacjami po protestach społeczności programistów.
Zmiana wynika z niedawnego doniesienia, że firma była skłonna opóźnić wprowadzenie nowych zasad zakazujących korzystania z oprogramowania open source w sklepie Microsoft Store, pierwotnie zaplanowanego na ten tydzień.
Ale po poważnych protestach wydaje się, że środek został anulowany na dobre.
Zmiany w zasadach sklepu Microsoft Store
Dyrektor generalny Microsoft Store, Giorgio Sardo, zabrał się do Twittera (otwiera się w nowej karcie), aby ogłosić decyzję firmy o wycofaniu się.
„W zeszłym miesiącu udostępniliśmy kilka aktualizacji zasad Microsoft Store, aby pomóc chronić klientów przed wprowadzającymi w błąd listami produktów. Wysłuchaliśmy Waszych opinii i dzisiaj zmieniliśmy zasady 10.8.7 i 11.2 (otwiera się w nowej karcie)” – powiedział. .
„Aby wyjaśnić naszą intencję, usunęliśmy poprzednią wzmiankę o cenach open source. Zależy nam na stworzeniu otwartego sklepu i umożliwieniu programistom wyboru i elastyczności."
Sardo wcześniej ujawnił, że Microsoft był w stanie zawieszenia w tweecie z 8 lipca 2022 r.:
„16 czerwca udostępniliśmy zasady mające na celu ochronę klientów przed wprowadzającymi w błąd informacjami, które wejdą w życie 16 lipca. Słuchając społeczności programistów, otrzymujemy opinie, które mogą być odbierane inaczej niż oczekiwano. Opóźnimy egzekwowanie tych zasad, dopóki nie wyjaśnimy intencji. .
Pomimo zmian firma pozostała twarda, jeśli chodzi o silniki przeglądarek: obsługiwane będą tylko Chromium i Gecko (wraz z wycofanym EdgeHTML), co oznacza, że żadne inne silniki, takie jak WebKit, nie będą obsługiwane.
Zmiany miały na celu walkę z oszustami, którzy przepakowywaliby aplikacje open source dla zysku, ale legalni programiści ucierpią z powodu proponowanych zmian z potencjalnymi konsekwencjami finansowymi.
W serii trzech tweetów Sardo prosi o zgłaszanie wszelkich „kwestii własności intelektualnej związanych z aplikacją” bezpośrednio do firmy Microsoft (otwiera się w nowej karcie).
Via BetaNews (otwiera się w nowej karcie)