Udoskonalenia i nowe funkcje, które Microsoft dodał do swojej przeglądarki przez lata, zaczynają się opłacać, ponieważ liczby pokazują, że Microsoft Edge ma zamiar wyprzedzić Safari na komputerach stacjonarnych.

Według danych serwisu analitycznego StatCounter, Edge jest obecnie używany na 9,54% komputerów stacjonarnych na całym świecie, wyprzedzając Firefoksa z 9,18% i tuż za Safari z 9,84%.

Jak można się domyślić, Google Chrome nadal jest na pierwszym miejscu z 65,38%.

Edge kontra Safari

Podczas gdy Edge dogania Safari na całym świecie, w Ameryce Północnej sytuacja wygląda inaczej, ponieważ przeglądarka Apple jest używana na 16,87% komputerów stacjonarnych, co stanowi wzrost z 11,93% udziału w rynku Edge.

Jednak w Europie i Azji Edge wyprzedził już Safari o odpowiednio 10,9% i 7,46%, przy czym przeglądarka Apple jest używana na 9,95% komputerów stacjonarnych w Europie i tylko 5,41% w Azji.

Ponieważ Safari jest domyślną przeglądarką na iPhonie i iPadzie firmy Apple, ma 26,71% udziału w rynku mobilnym na całym świecie, co blednie w porównaniu z 62,06% udziałem w rynku Chrome na iOS i Androida.

Chociaż Microsoft Edge został pobrany ponad 10 milionów razy w Google Play Store, a aplikacja ma 4,6 gwiazdki w Apple App Store, przeglądarka nie pojawia się nawet w rankingach udziałów rynkowych StatCounter.

Edge Legacy vs Chromium Edge

Podczas gdy Edge oparty na Chromium został wydany w 2020 roku, Microsoft początkowo stworzył Edge Legacy dla Windows 10, a zamiennik firmy dla Internet Explorera został wprowadzony w 2015 roku. Wcześniej był znany pod nazwą kodową „Spartan” w odniesieniu do Halo Master Chief.

Chociaż Edge Legacy trwało tylko przez krótki czas, Microsoft przeniósł przeglądarkę na Androida i iOS w 2017 roku i umożliwił synchronizację przeglądarki z komputerami stacjonarnymi Windows 10. Jednak w marcu ubiegłego roku Microsoft zakończył wsparcie dla Edge Legacy, zanim zastąpi jego dziedzictwo . Przeglądarka Edge oparta na Chromium w ramach comiesięcznej zbiorczej aktualizacji zabezpieczeń.

Po wydaniu nowej przeglądarki Edge gigant oprogramowania nadal aktualizował ją o nowe funkcje i funkcje, w tym pionowe karty, kolekcje, przechwytywanie stron internetowych i wiele innych. Być może te wysiłki nie zdetronizowały Chrome, ale z pewnością odebrały Safari udział w rynku, przynajmniej na komputerach stacjonarnych.

Jeśli jeszcze nie próbowałeś Edge lub masz doświadczenie tylko z Edge Legacy, nigdy nie było lepszego czasu, aby wypróbować przeglądarkę Microsoft. Dla tych, którym udało się zdobyć Xbox Series X, Edge działa nawet na konsoli Microsoftu i może być używany do strumieniowego przesyłania gier za pomocą Nvidia GeForce Now.

Udostępnij to