Microsoft no renovó el certificado de una de sus páginas web bastante importantes, lo que provocó que el sitio colapsara y redirigiera a las personas a otros lugares.

Dostrzeżony przez The Register (otwiera się w nowej karcie) certyfikat programu testowania oprogramowania Windows Insider wygasł w czwartek po południu, 9 czerwca.

Osoby, które próbowały odwiedzić witrynę w tym czasie, otrzymały zwykły komunikat „Twoje połączenie nie jest prywatne”, a przeglądarki powiadomiły użytkowników Chrome, Firefox lub Safari (otwiera się w nowej karcie), aby nie kontynuowali.

Ci, którzy to zrobili, zostali przekierowani na stronę główną systemu Windows z odpowiedziami przekierowania 302 i 307, zgodnie z postem, co sugeruje, że firma była już świadoma problemu w tym czasie.

wygasłe certyfikaty

Od tego czasu certyfikat został odnowiony i strona znów działa.

Czasami certyfikaty wygasają i nie są odnawiane na czas, niszcząc kilka rzeczy w tym procesie. W październiku 2021 r. w jednej z największych niekomercyjnych usług urzędu certyfikacji (CA) wystąpił wysoki poziom odnowień witryn internetowych (otwieranych w nowej karcie) i aplikacji, co spowodowało poważne przestoje w niektórych renomowanych witrynach CA.

Debido a la expiración de su Root CA X3 DST con firma cruzada, el problema de Let’s Encrypt, que está a cargo del Internet Security Research Group, ha dejado sitios web y aplicaciones como Shopify y Slack inactivos. En ese momento, Let’s Encrypt recurrió a Twitter para aconsejar a los clientes afectados que visitaran el foro de la comunidad, sin prometer solucionar el problema pronto.

Miesiąc później wygasły certyfikat wpłynął na system Windows 11 21H2 i uniemożliwił użytkownikom systemu Windows otwieranie niektórych aplikacji.

W 2020 r. wygasły certyfikat uwierzytelniania przez pewien czas uniemożliwiał dostęp do Microsoft Teams.

Chociaż wygasłe certyfikaty są uciążliwe, mogą być jeszcze gorsze, jeśli wpływają na certyfikaty główne i usługi pracowników, wyjaśnia post. Tak było w przypadku starszego certyfikatu głównego AddTrust firmy Sectigo (otwieranego w nowej karcie), który po wygaśnięciu dwa lata temu dotknął tysiące klientów.

Udostępnij to