OVHcloud uruchamia narzędzie do przechowywania obiektów

Meta zakończyła poważną rozbudowę centrum danych w Odense w Danii, zwalniając głównego wykonawcę dwóch obiektów w kraju.

Według raportów firmy Data Center Dynamics (otwiera się w nowej karcie) decyzja ta jest wynikiem ukierunkowania firmy na budowę centrów danych z technologią lepiej dostosowaną do wymagań nowoczesnych obciążeń AI.

„Obsługa wielkoskalowych obciążeń AI wymaga innego rodzaju centrum danych niż te zbudowane w celu obsługi naszych zwykłych usług online” — powiedział Peter Münster, kierownik ds. centrów danych”.

Meta obecnie przerabia 11 projektów, które są obecnie opracowywane pod kątem tych nowych obciążeń AI, które wciąż są w fazie rozwoju, ponieważ nowe projekty nie zostały jeszcze sfinalizowane zgodnie ze źródłami postu.

Na przykład procesory graficzne zaprojektowane specjalnie z myślą o obciążeniach AI lub bazach danych uczenia maszynowego (ML) mogą wymagać znacznie większej mocy elektrycznej do wydajnego działania.

Ponadto Meta ogłosiła również, że zawiesi budowę planowanego centrum danych o powierzchni 900 000 stóp kwadratowych w Temple w Teksasie, które rozpoczęło się dopiero wiosną.

Chociaż wyniki Meta nie przewyższyły ostatnich światowych wyników – jej kapitalizacja rynkowa straciła ponad połowę swojej wartości od stycznia 2022 r. – centra danych to jeden z obszarów, w którym obiecała kontynuować inwestycje.

Chociaż firma twierdzi, że jest na dobrej drodze do znacznego ograniczenia wydatków w wielu innych obszarach, jest na dobrej drodze do „kontynuowania inwestycji” w powierzchnię swojego centrum danych.

Rzecznik Meta powiedział w objaśnieniu opublikowanym przez Seeking Alpha (otwiera się w nowej karcie): „Wierzymy, że dodatkowa pojemność centrum danych zapewni nam większą elastyczność w zakresie rodzajów kupowanych serwerów i pozwoli na ich używanie przez dłuższy czas, co mamy nadzieję, że z czasem wygeneruje wyższe zwroty”.

W listopadzie 2022 r. Meta zwolniła około 11 000 pracowników (otwiera w nowej karcie), czyli około 13% swojej globalnej siły roboczej, mówiąc, że „restrukturyzuje zespoły” w celu „zwiększenia wydajności”, wskazując na obszary takie jak „ślad nieruchomości” z powodu cięć.

  • Chcesz pracować nad własnymi projektami AI w chmurze? Sprawdź naszą listę najlepszych hostingów w chmurze
Udostępnij to