Merlynn i obietnica ludzkich „cyfrowych bliźniaków”
Cyfrowe bliźniaki są tworzone w fabrykach i miastach, a nawet podejmujemy wysiłek Earth 2, próbując stworzyć cyfrowego bliźniaka planety.
Ale najważniejszymi z nich będą ludzkie cyfrowe bliźniaki, o których wielu z nas myślało, że są jeszcze za wiele lat. Cóż, Merlynn, firma technologiczna skupiająca się na sztucznej inteligencji, rozpoczęła już sprzedaż ludzkiego „cyfrowego bliźniaka”, który może początkowo poprawić produktywność, ale ostatecznie może doprowadzić do eliminacji ludzkich pracowników w wielu firmach.
Chcę porozmawiać o początkowych korzyściach, jakie firmy mogą czerpać z tej technologii, oraz o potencjalnych problemach, które się pojawią, jeśli nie będziemy myśleć przyszłościowo i działać agresywnie w celu ochrony rentowności pracowników.
Obietnica cyfrowego bliźniaka
Merlynn stworzył narzędzie, które pozwoli pracownikowi w łatwy sposób stworzyć i wyszkolić cyfrowego bliźniaka. W zależności od szkolenia ten bliźniak będzie w stanie wykonywać powtarzalne zadania, które pracownik zwykle wykonuje (i których nienawidzi). Może to obejmować uczestnictwo w spotkaniach i robienie notatek, a także umiejętność odpowiadania na coraz większą liczbę pytań, w zakresie których bliźniak został przeszkolony. Następnie możesz podsumować to, co zaobserwowałeś i jak zareagowałeś, tak aby twój ludzki odpowiednik był świadomy w znacznie krótszym czasie.
Rzeczy takie jak generowanie raportów z aktywności, odpowiadanie na e-maile, robienie i podsumowywanie notatek ze spotkań, a nawet odbieranie telefonu za pomocą przeszkolonego klona cyfrowego są możliwe w krótkim okresie. Wyobraź sobie, że możesz pominąć wiele, jeśli nie większość, zadań, których Twój bliźniak nie lubi, dzięki czemu możesz oderwać się od pracy i cieszyć się wolnym czasem.
Jest to idealne wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI): w celu uzupełnienia, a nie zastąpienia pracownika. Dzięki temu pracownik może poświęcić więcej czasu na angażującą pracę, z dala od żmudnych i powtarzalnych zadań biurokratycznych, które obejmują większość stanowisk pracy. Pracownik jest szczęśliwszy, a firma osiąga lepszą produktywność.
Ale technologia nie stoi w miejscu, a wraz z postępem cyfrowego bliźniaka pojawi się problem.
Problem zaawansowanych cyfrowych bliźniaków
W miarę rozwoju tego cyfrowego bliźniaka może on stać się jego pełnym zamiennikiem. W konkurencji z ludźmi cyfrowy bliźniak ma kilka znaczących, długoterminowych zalet. Może pracować w sposób ciągły, bez konieczności przerw i wakacji. Może pracować z prędkością maszyny. Klony można było szkolić niemal natychmiast, co ułatwiło przejście do w pełni autonomicznego działania.
Zatem pracownik, który wykonuje fantastyczną pracę, szkoląc swojego cyfrowego bliźniaka, może odkryć, że nie tylko on sam zostanie zwolniony, ale także każda inna osoba wykonująca tę samą pracę. Program telewizyjny „Strefa mroku” poruszał tę kwestię kilkadziesiąt lat temu, a zakończenie było zarówno ironiczne, jak i teraz, oczywiście, prorocze.
Rozważ długoterminowe implikacje
Trzeba będzie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kto jest właścicielem stworzonego przez Ciebie cyfrowego bliźniaka i czy można go użyć do zastąpienia Ciebie. W przeciwnym razie pracownicy mogą nie być tak chętni do ich szkolenia. W końcu niewielu pracowników chce przeszkolić zastępcę, który przejmie ich pracę.
Chociaż rozwiązanie tego problemu zajmie prawdopodobnie wiele lat, związki zawodowe powinny na to zwracać uwagę od samego początku, sygnalizując autonomiczne ciężarówki. Decyzja ta znacznie ograniczyła możliwość wdrożenia tej coraz cenniejszej technologii.
Mam wrażenie, że pracownik utworzonego przez siebie cyfrowego bliźniaka powinien pozostawać w posiadaniu szczątkowej własności, co umożliwiłoby temu pracownikowi długoterminowy strumień dochodów z każdego z cyfrowych bliźniaków, którzy go emulują. Zapewniłoby to pracownikom dochody w miarę upływu czasu i zachęciłoby do agresywnego szkolenia bliźniaka. Bo nawet jeśli bliźniak ich zastąpi, ich dochody będą bezpieczne.
W dłuższej perspektywie zrównoważenie dążenia firmy do automatyzacji z potrzebą zarobkowania pracowników stanie się ważnym czynnikiem wpływającym na wykorzystanie i powodzenie tej technologii.
Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.
Zostaw odpowiedź