Aplikacje bankowe dla ekosystemu Androida mają ponad miliard pobrań, a według nowego raportu platformy bezpieczeństwa mobilnego Zimperium wszystkie są narażone na niebezpieczne trojany.

Firma przeanalizowała ponad 600 aplikacji finansowych i 10 płodnych rodzin trojanów bankowych atakujących te aplikacje i stwierdziła, że ​​najczęściej atakowaną aplikacją bankowości mobilnej jest hiszpańska „BBVA España | Bankowość internetowa”, która ma ponad 10 milionów pobrań.

Najwyraźniej z 10 najbardziej rozpowszechnionych złośliwych programów typu koń trojański (otwiera się w nowej karcie) sześć atakuje tę aplikację.

Bankowość mobilna i kryptowaluty

W Stanach Zjednoczonych jest skierowany do 121 aplikacji finansowych, z ponad 280 milionami pobrań między nimi. Wielka Brytania i Włochy są kolejnymi najbardziej docelowymi krajami, jak stwierdzono, z odpowiednio 55 i 43 aplikacjami.

Raport ujawnił również, że oszuści nie są zbytnio zainteresowani „tradycyjnymi” aplikacjami bankowymi, preferując bardziej nowoczesne rozwiązania technologiczne. To powiedziawszy, aplikacje skupiające się na płatnościach mobilnych lub kryptowalutach są niezwykle popularne. W rzeczywistości wszystkie trzy główne mobilne aplikacje finansowe będące celem tego typu szkodliwego oprogramowania zarządzają alternatywnymi zasobami.

Teapot jest najaktywniejszym trojanem bankowym ze wszystkich, wykorzystywanym przeciwko 410 aplikacjom z 600 przeanalizowanych, podczas gdy ExobotCompact.D, znany również jako Octo, był najstarszym, wykrytym tam pięć lat temu.

„Nie wszystkie trojany atakujące aplikacje mobilne i bankowe są takie same: są różnie dystrybuowane, wykorzystują różne techniki eksploatacji i różnią się pod względem zasięgu i zaawansowania” — powiedział Nico Chiaraviglio, wiceprezes ds. badań bezpieczeństwa w Zimperium. „W ostatnich latach widzieliśmy doraźne doniesienia o różnych trojanach bankowych i anegdotycznie ludzie mogli zauważyć, że ich zasięg i częstotliwość rośnie”.

Ochrona urządzeń cyfrowych za pomocą ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i zapory sieciowej (otwiera się w nowej karcie) nigdy nie była ważniejsza.

Udostępnij to