Firma Apple wprowadziła interesującą zmianę w systemie macOS 13 Ventura w zakresie lepszej obsługi systemu Linux, dając nowe uprawnienia osobom korzystającym z dystrybucji Linuksa na maszynie wirtualnej (VM) na komputerze Mac z systemem Apple Silicon, umożliwiając tym użytkownikom uruchamianie oprogramowania x86 na tej maszynie wirtualnej. maszyna.

Jak donosi The Register (otwiera się w nowej karcie), ta funkcja jest dostępna dzięki uprzejmości Rosetta 2, która jest technologią tłumaczeniową Apple oryginalnie wprowadzoną wraz z M1, umożliwiającą temu chipowi uruchamianie aplikacji x86.

Wraz z macOS 13 Apple rozszerza obsługę funkcji translacji x86-64-to-Arm firmy Rosetta, aby działały na maszynach wirtualnych Linux, co oznacza, że ​​osoby korzystające z Linuksa w ten sposób będą mogły bezproblemowo korzystać z aplikacji napisanych dla procesorów Intel.x86.

Jest to z pewnością interesujący ciąg, który można dodać do łuku maszyn wirtualnych Linuksa, aczkolwiek dla nieco wyspecjalizowanego zestawu właścicieli komputerów Mac.

Analiza: Czy do Apple trafi więcej dockerów?

Praca, która została włożona w implementację tej fantazyjnej nowej funkcji, prawdopodobnie nie była trywialna i mogłaby być częścią szerszego strategicznego posunięcia firmy Apple, mającego na celu przekonanie deweloperów platformy Docker, że ich następny komputer PC powinien być komputerem Mac z procesorem SoC firmy Apple. na takiej maszynie można by pracować z kontenerami x86-64. To może być duża publiczność dla Apple, która wykorzysta przyszłe komputery Mac Ventura.

Oczywiście jest to mimo wszystko fajna funkcja i jedna z wielu sztuczek wprowadzonych przez macOS 13. Ventura również obiecuje być asem (przepraszam, nie usłyszeliśmy wystarczająco dużo od czasu wielkiego ujawnienia) z kilkoma znaczącymi zmianami w interfejsie , jak wprowadzenie Stage Managera i kilka sprytnych ulepszeń ułatwień dostępu, nie wspominając o pracy nad frontem gry, która wyznacza początek Resident Evil Village na Maca i innych jeszcze w tym roku.

Jeśli nie możesz się doczekać pojawienia się systemu macOS, którego debiut zaplanowano na koniec 2022 r., możesz już uzyskać wersję beta (jest to wczesna wersja deweloperska, ostrzegaj: publiczna beta rozpocznie się dopiero w lipcu, kiedy to Walizka Ventura z pewnością będzie w lepszym stanie).

Dzisiejsze najlepsze oferty na laptopy

Udostępnij to