Wydaje się, że QD-OLED zrobił kolejny krok w kierunku zostania technologią wyświetlania do pokonania, z telewizorami 8K i monitorami o wysokiej rozdzielczości z panelami nowej generacji, które po raz pierwszy trafią na linie produkcyjne.

Jak donosi FlatpanelsHD, Samsung Display prawdopodobnie zamówił maszyny, które pozwoliłyby mu rozpocząć masową produkcję paneli o dużej gęstości, które mogłyby pojawić się na najlepszych telewizorach 8K lub superszczegółowych monitorach.

Zbudowana przez amerykańskiego producenta przemysłowego sprzętu atramentowego Kateeva, maszyna nazwana „Jarvis” umożliwi masową produkcję telewizorów i monitorów o wysokiej rozdzielczości 8K. Maszyny Kateevy podobno kosztowały Samsung Display 14,5 miliona euro.

Samsung Display jest obecnie jedynym producentem produkującym panele QD-OLED, ale jeszcze oficjalnie nie ogłosił planów produkcji wyświetlaczy 8K z wykorzystaniem technologii wyświetlania, ale wielu znawców branży przewidziało, że południowokoreańska firma prawdopodobnie ogłosi swoje zamiary. więc na CES w styczniu 2023 r., chociaż nie spodziewalibyśmy się, że telewizory będą dostępne dopiero później w 2023 r.

Panele QD-OLED wykorzystują warstwę kropek kwantowych zamiast kolorowych filtrów, co teoretycznie oznacza, że ​​telewizory korzystające z tej technologii mogą osiągnąć wyższą jasność szczytową niż zwykłe modele OLED, a jednocześnie są w stanie osiągnąć lepsze nasycenie.

Samsung S95B był imponującym debiutem dla QD-OLED, ale nie podążał za trendem Samsunga w kierunku 8K. (Źródło zdjęcia: Samsung)

Analiza: zakup maszyny oznacza, że ​​być może warto utrzymać ogień na tym nowym QD-OLED

Każdy, kto ostatnio był na rynku, aby kupić jeden z najlepszych telewizorów 4K, odrobił pracę domową na temat najnowszej technologii telewizyjnej i prawdopodobnie jest świadomy QD-OLED.

Łącząc najlepsze cechy telewizorów Quantum Dot LED (QLED) — wysoką jasność i nasycenie kolorów — z głęboką czernią i precyzją obrazu na poziomie pikseli tradycyjnych telewizorów OLED, jest to niezwykle bogaty i kuszący wybór. Oceniamy Sony A95K, jeden z zaledwie dwóch telewizorów, które do tej pory go używały, jako najlepszy telewizor na świecie pod względem czystej jakości obrazu.

Krótko mówiąc, wygląda na to, że technologia wyświetlania będzie do pokonania w przyszłości. Ale każdy, kto ma zamiar podnieść strome ceny wywoławcze najnowocześniejszych flagowych telewizorów QD-OLED, takich jak Samsung S95B lub Sony A95K, może się sprzeciwić, wiedząc, że nie obsługują 8K, pomimo ich cen premium.

Wiadomości o wydatkach Samsung Display na narzędzia produkcyjne pokazują zaangażowanie firmy w QD-OLED i spodziewamy się wkrótce zapowiedzi paneli 8K, choć należy się spodziewać, że pierwsze telewizory korzystające z tej technologii będą niezwykle drogie, podobnie jak kilka zwykłych Telewizory OLED dostępne w 8K.

A ponieważ przepisy UE oznaczają, że w przyszłości wiele telewizorów 8K nie będzie mogło być sprzedawanych na lukratywnym rynku europejskim, monitory o wysokiej rozdzielczości mogą być miejscem, w którym wysiłki Samsung Display zostaną skierowane, być może pierwsze monitory 4K. wkrótce nadejdą.

Udostępnij to