Zgodnie z najnowszymi plotkami znanego chińskiego przecieku, w przyszłym roku bitwa na procesory do komputerów stacjonarnych będzie kontynuowana między Raptor Lake, gdzie Intel planuje odświeżoną grupę obecnych układów 13. generacji, a AMD Zen 4.

Jednak wkrótce zobaczymy co najmniej jeden nowy krzem w 2023 roku, kiedy możemy spodziewać się nowego flagowego modelu Raptor Lake, 13900KS, procesora, o którym Intel wcześniej mówił, że osiąga prędkość doładowania 6 GHz po wyjęciu z pudełka. – dość otwierający oczy wyczyn.

Odpowiedzią AMD na to, zgodnie z ECSM (na Bilibili - otwiera się w nowej karcie), za pośrednictwem VideoCardz - otwiera się w nowej karcie), będą nowe wersje 3D V-Cache procesorów Ryzen 7000, ale tak nie jest. najwyraźniej nie wyjdzie poza modele 8-rdzeniowe. ECSM przewiduje, że 3- i 6-rdzeniowe zmiany X8D w układach Zen 4 nadejdą, ale nic więcej nie jest planowane, a mocniejszy procesor z 3D V-Cache nie został zauważony (a przynajmniej jeszcze nie).

Podobno zobaczymy 13900KS i prawdopodobnie Ryzen 5 7600X3D i Ryzen 7 7700X3D od połowy do późnej w pierwszej połowie 2023 roku. Więc prawdopodobnie patrzymy na okres od kwietnia do czerwca, ponieważ nowe chipy będą trafi do sprzedaży (prawdopodobnie ujawnienie może nastąpić znacznie wcześniej).

Najwyraźniej później, w trzecim kwartale 2023 r. (mniej więcej we wrześniu), Intel planuje odświeżenie Raptor Lake, usuwając procesory rdzeniowe z obecnego składu i zwiększając taktowanie ze 100 MHz do 200 MHz.

Będzie to więc tylko kwestia niewielkich przyrostowych wzrostów, a specyfikacje rdzeni, liczba rdzeni i tak dalej tych nowych procesorów pozostaną takie same, jak w obecnych modelach 13. generacji.

Najwyraźniej procesory nowej generacji Intela, Meteor Lake i Arrow Lake, nie zadebiutują w przyszłym roku i zamiast tego zostaną wprowadzone na rynek w 2024 roku. Nadal spodziewaliśmy się, że Meteor Lake pojawi się w 2023 roku, ale nie według ECSM; ale gdzie indziej w młynie plotek nadal uważa się to za możliwość. Dodaj do tego oczywiście obfite ilości przypraw i inne informacje, którymi dzieli się tutaj wyciek.

Analiza: W takim razie nie ma nic do roboty na 2023 rok?

Zasadniczo Intel nie zrobi wiele w przyszłym roku, zakładając oczywiście, że ECSM ma pieniądze z tymi nowymi plotkami, a AMD też nie. Będziemy mieli coś, co wygląda na bardzo małe ulepszenie krzemu Raptor Lake, ale Meteor Lake i Arrow Lake są jeszcze daleko. Nawiasem mówiąc, tak jak w przypadku Zen 5, ale wiedzieliśmy, że tak jest: to pozornie poprawione plany Intela są tutaj największą niespodzianką.

To powiedziawszy, wiele osób spodziewało się zobaczyć potężny wariant X3D od AMD, więc zaskoczeniem jest, gdy dowiadujemy się, że możemy go nie dostać. Przynajmniej nie na początek, ale szczerze mówiąc, 3-rdzeniowy model 8D V-Cache (prawdopodobnie 7700X3D) i tak będzie interesujący z punktu widzenia głównego nurtu gier. To układ Ryzen, który według wielu osób będzie dużym procesorem, który przysporzy Intelowi kłopotów w 2023 roku.

Podobno Intel Meteor Lake zostanie skonfigurowany z wysokiej klasy chipem, który ma 6 rdzeni wydajnościowych i 16 rdzeni wydajnościowych, więc innymi słowy, nie ma wersji procesora klasy high-end do komputerów stacjonarnych (z innymi spekulacjami stwierdzającymi, że linia może być bardziej skoncentrowana na chipach mobilnych) . Oczekuje się, że 8 rdzeni wydajności dla najlepszych modeli komputerów stacjonarnych (Core i7, i9) zostanie wprowadzonych wraz z Arrow Lake, dlatego oba wylądują teraz w 2024 r., obejmując różne krańce spektrum wydajności. Meteor i Arrow Lake będą wymagały nowego uchwytu i platformy i mają zmierzyć się z Zen 5 w 2024 roku.

Tymczasem wygląda na to, że rok 2023 będzie spokojny na froncie procesorów…

Dzisiejsze najlepsze oferty procesorów

Udostępnij to