Rynek urządzeń do noszenia jest bardziej zróżnicowany niż kiedykolwiek, ale jeśli istnieje jedna stała, jest to walka między bogatszą funkcjonalnością a oszczędzaniem baterii; jeden z wielu obszarów, którymi mają się zająć nowe chipsety Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 i W5 Plus Gen 1.

Oba nowe chipy obiecują duży wzrost wydajności i funkcjonalności, a także żywotność baterii, co jest jedną z największych przeszkód, które twórcy najlepszych smartwatchów stale dążą do poprawy.

Ostatnie duże wydanie ubieralnego chipsetu Qualcomma miało miejsce nieco ponad dwa lata temu, w postaci platformy Snapdragon Wear 4100 i podobnie jak jego poprzednik, oferta 2022 również występuje w dwóch wersjach: Snapdragon W5 Gen 1 i W5 Plus Gen 1. ( nazwany „W5+ Gen 1”, który otrzymał rebranding w celu uzupełnienia nazwy najnowszych chipów firmy skoncentrowanych na smartfonach; zmniejszenie „Wear” w „Snapdragon Wear” do samego „W” i dodanie „Gen 1” na końcu.

Poza nazwą, oba modele oferują podobny zakres korzyści, co jest możliwe dzięki przejściu na znacznie bardziej wyrafinowany proces 4 nm (w porównaniu do 12 nm w linii 4100). Chociaż istnieje wiele innych poprawek w stosunku do jego poprzednika, opieranie się na tym 30% mniejszym procesie oferuje największą poprawę, tworząc znacznie wydajniejszy układ, co z kolei oznacza lepszą żywotność baterii.

W porównaniu do Snapdragon Wear 4100+, Qualcomm twierdzi, że odpowiednik Snapdragon W5+ Gen 1 oferuje dwa razy dłuższą żywotność baterii, dwa razy większą wydajność i wyższą jakość.

W rzeczywistości oznacza to, że następna fala smartwatchy wykorzystujących te chipy Qualcomm zapewni płynniejsze i bardziej responsywne wrażenia użytkownika niż obecne zbiory, z podwojonym czasem między ładowaniami.

Potwierdzono już, że Oppo Watch 3 będzie oparty na W5 Gen 1 i pojawi się w sierpniu, podczas gdy Mobvoi zobowiązał się do korzystania z nowego topowego W5 + Gen 1 w swoim następnym smartwatchu.

Analiza: czy Apple Watch powinien się martwić?

Jednym z dużych ulepszeń, które Apple dodał do obecnego Apple Watch 7, było Quick Charge, które oferuje o 33% szybsze ładowanie w porównaniu do Apple Watch 6, ale firma już nadrabiała zaległości z najnowszym krzemem do noszenia Qualcomm. jako zegarek Fossil Snapdragon Wear 4100 Plus, który ma własne szybkie ładowanie, które ładuje telefon do 80% w zaledwie 30 minut.

Wraz z postępami, jakie wnosi linia W5, ta luka staje się coraz większa, chyba że Apple wyciągnie coś specjalnego w dziale wydajności energetycznej Apple Watch 8.

Drugą stroną medalu jest to, że pomimo dominującej pozycji Qualcomm na rynku, jego chipy do noszenia często mają trudności ze znalezieniem przyczółka za Apple Watch i popularną linią Samsung Galaxy Watch.

Udostępnij to