Flagowy procesor Intela, Raptor Lake, widział inne wycieki testów porównawczych i w przeciwieństwie do poprzedniego wycieku, jest to bardziej soczysta transakcja, ponieważ jest to prawdziwy test gier.

Testy porównawcze gier pochodzą z tego samego źródła w chińskiej witrynie do udostępniania wideo Bilibili(Otwiera się w nowej karcie), która niedawno dostarczyła wyniki dla CineBench i Geekbench, jak poinformował @harukaze5719 na Twitterze.

Porównanie gier i9 12900K z i9 13900K. (względnie) * UWAGA: Niektóre wysokie wyniki wynikają z drastycznego wzrostu wydajności w niektórych grach https://t.co/IC9tvXupeo pic.twitter.com/B8GEW9TVIr 17 lipca 2022 r.

Zobacz więcej

Ponownie, jest to próbka techniczna procesora Core i9-13900K porównywana z jego poprzednikiem, 12900K, ale pamiętaj, że jest to gotowa wersja chipa, a także bądź bardzo ostrożny z wyciekami testów porównawczych. w każdym przypadku.

Mając na uwadze te zastrzeżenia, w wybranych grach, w tym w niektórych popularnych tytułach, takich jak Red Dead Redemption 2, Horizon Zero Dawn i PUBG, 13900K okazało się o około 5% szybsze w przypadku przeciętnej grafiki w rozdzielczości 1080p. , około 7% szybszy w rozdzielczości 1440p i o 3% lepszy w rozdzielczości 4K.

Przybliżony wynik to 5% wzrost wydajności w grach w stosunku do 12900K, co na pierwszy rzut oka wydaje się raczej rozczarowujące. Również zużycie energii znacznie wzrasta dla tej próbki 13900K, przynajmniej dla podanych wartości szczytowego zużycia, które pokazują, że chip Raptor Lake osiąga od 150 W do 160 W, podczas gdy 12900 K jest bardziej w zakresie od 120 W do 140 W (liczby się różnią). gra w toku, zgodnie z oczekiwaniami).

Analiza: Powody do zachowania ostrożności – a jest ich wiele

Nie jest to więc najlepszy wygląd nadchodzącego 13900K, ale z pewnością nie powinniśmy tutaj wyciągać pochopnych wniosków. Realistycznie rzecz biorąc, spodziewalibyśmy się większego rozpędu w przypadku nowej generacji procesorów i prawdopodobnie właśnie to uzyskamy z wielu powodów.

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, jest to (rzekomo) próbka przedpremierowa, a gotowy flagowy procesor i tak będzie szybszy. Na początek, w tych testach 13900K podbija do 5,5 GHz, a przypuszczalna prędkość doładowania dla flagowca to raczej 5,8 GHz lub coś w tym rodzaju. A platforma Raptor Lake oczywiście nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, na przykład pierwsze wersje BIOS-u dla płyt głównych Raptor Lake nie są jeszcze gotowe do wydania; są to również prace w toku.

Liczby zużycia energii również wyglądają dla nas nieco dziwnie, prawdopodobnie wskazując na pewne zamieszanie wokół działającej tutaj próbki inżynieryjnej. Niektóre wyniki poszczególnych testów porównawczych również wyglądają nieco dziwnie, ze znacznym wzrostem wydajności dla minimalnej liczby klatek na sekundę tu i tam.

Wszystko po to, by powiedzieć, że nadal nie wariowalibyśmy, że Raptor Lake jest mokrym charłakiem. Zwróć uwagę, że wspomniany test porównawczy wyglądał dość obiecująco, zwłaszcza jeśli chodzi o wydajność wielordzeniową, z chipem wciąż we wcieleniu przedpremierowym.

Intel poczynił duże postępy z procesorami Alder Lake 12. generacji, zdobywając wiele pochwał, szczególnie w grach nad Ryzenem, więc nawet rozsądny krok naprzód z tą aktualizacją Raptor Lake nadal będzie oznaczał, że AMD musi wyciągnąć coś z worek z Ryzenem. 7000.

Na szczęście dla Team Red, wszystkie plotki wskazują, że nowe chipy Zen 4 są czymś wyjątkowym, więc bitwa na procesory nowej generacji prawdopodobnie będzie zaciętym wyścigiem; na pewno pod względem wydajności. Ten nowy wyciek 13. generacji sugeruje również, że AMD ma większe szanse na uzyskanie zdecydowanej przewagi pod względem efektywności energetycznej i sposobu myślenia, a to może być większe niż zwykle, biorąc pod uwagę stan rachunków za prąd, który obecnie wymyka się spod kontroli. dla wielu osób i oczekuje się, że w przyszłości będzie jeszcze gorzej.

Dzisiejsze najlepsze oferty procesorów

Via Tom's Hardware (Otwiera się w nowej karcie)

Udostępnij to