Oczekuje się, że procesory Intel Meteor Lake pojawią się pod koniec czwartego kwartału przyszłego roku, a chipy do laptopów pojawią się wcześniej, zgodnie z nową pogłoską, która również mówi, że procesory desktopowe 14. generacji będą wymagały nowego gniazda (choć nie jest to wielka niespodzianka; omówimy to bardziej szczegółowo później).

Innymi słowy, oznacza to, że właściciele komputerów stacjonarnych, którzy kupili Alder Lake, które wprowadziło własne nowe gniazdo, lub Raptor Lake nowej generacji, który nadal będzie korzystał z tego gniazda, będą potrzebować nowej płyty głównej, jeśli będą chcieli przenieść się do Meteor Lake. (co jest dużym krokiem dla Intela, aby w końcu dotrzeć do 7 nm).

Ta plotka pochodzi z Prawa Moore'a jest martwe (MLID) na YouTube (otwiera się w nowej karcie), regularnego źródła wycieków sprzętu, które twierdzi, że rzekome nowe gniazdo LGA 2551 nie będzie się zbytnio różnić od obecnego rozmiaru LGA 1700 (tylko nieco większy), ale będzie znacznie gęstszy (w rzeczywistości jest o 50% gęstszy, według przeciekającego, przecieka zdjęcie czegoś, co ma być chipem Meteor Lake, pokazującym pewną konfigurację pinów).

Wiedzieliśmy już, że Meteor Lake jest zaplanowany na 2023 rok, ale najwyraźniej będzie to IV kwartał przed wprowadzeniem chipów do komputerów stacjonarnych, a procesory do laptopów zadebiutują wcześniej, najprawdopodobniej w III kwartale (chociaż procesory mobilne mogą wkraść się na rynek). MLID nie wydaje się zbytnio przekonany).

Arrow Lake, który byłby 15. generacją procesorów Intela, ma pojawić się w 2024 r. (w drugiej połowie roku), twierdzi informator, i nic dziwnego, że zachowa to samo gniazdo, co Meteor Lake.

W przypadku Arrow Lake, teoria jest taka, że ​​Intel faktycznie załaduje rdzenie wydajnościowe, układając 32 z nich z flagowym modelem (wraz z 8 rdzeniami wydajnościowymi, co najwyraźniej utrzyma Team Blue dla przyszłych pokoleń, decydując się na kontynuowanie z rdzeniami wydajnościowymi zamiast).

Analiza: Trochę poślizgów, ale żadnych niespodzianek na froncie cokołu

Jak zauważono, Intel już powiedział nam, że Meteor Lake jest planowane na 2023 rok, ale wcześniejsze pogłoski wskazywały, że chipy 14. generacji mogą pojawić się wcześniej, niż obecnie sądzi MLID. Wygląda na to, że planowana oś czasu Intela została nieco przesunięta, więc pulpit Meteor Lake pojawi się dopiero w ostatnim kwartale przyszłego roku, a wynajmujący uważa, że ​​następna generacja Raptor Lake również została opóźniona.

Najwyraźniej nie zobaczymy tych 13-tej generacji komputerów stacjonarnych prawdopodobnie dopiero w grudniu 2022 r. (chociaż wydanie papierowe może nastąpić około września lub października, innymi słowy wczesne ujawnienie, które przynajmniej zaostrzy twój apetyt).

Tak czy inaczej, wracając do Meteor Lake, z wyraźnym opóźnieniem, ten krzem może skończyć się przeciw Zen 5, teoretyzuje MLID, zamiast Zen 4, jak zamierzał Intel. Oczywiście, weź z tym wszystkim garść soli, a szczerze mówiąc, równie dobrze możemy postawić kilka znaków zapytania co do zdolności AMD do wydania Zen 5 w odpowiednim czasie w przyszłym roku.

Inną wiadomością jest to, że Meteor Lake zmieni gniazda i będzie wymagał aktualizacji płyty głównej, co oznacza, że ​​nowe gniazdo LGA 1700 będzie dobre tylko dla dwóch generacji procesorów, Alder Lake i Raptor Lake.

Nie jest to jednak wielka niespodzianka, ponieważ Meteor Lake to duża zmiana, przejście na 7 nm i dość powszechną praktyką, przynajmniej dla Intela, jest wspieranie tylko kilku generacji procesorów z jednym gniazdem (LGA 1200, który poprzedzał LGA 1700, to było dobre tylko dla Comet Lake i Rocket Lake, jeśli pamiętasz).

Dzisiejsze najlepsze oferty procesorów

Przez VideoCardz (Otwiera się w nowej karcie)

Udostępnij to