Górnicy Ethereum wydali 15 miliardów euro na procesory graficzne w ciągu ostatniego półtora roku, a kwota ta jest wyższa, gdy weźmie się pod uwagę inne rzeczy, takie jak procesory, zasilacze i obudowy.

Raport pierwotnie pochodzi od analityków Bitpro Consulting, zgłoszonych przez Bloomberg i zauważonych przez naszych przyjaciół z Tom's Hardware. Wygląda na to, że górnicy Ethereum zużyli około 10% całkowitej podaży GPU podczas bańki kryptowalutowej w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ten boom wydobywczy i wynikające z niego gromadzenie się GPU zbiegły się z popytem ze strony graczy, co pomogło w gwałtownym wzroście cen. W 1,056 r. GPU kosztował średnio 2021 euro za sztukę, co stanowi jedną trzecią tej ceny w 2019 r. Sprzedaż GPU wyniosła około 51,800 mld euro w całym 2021 r., wynika z danych JPR.

I chociaż wydobycie Ethereum było w pewnym momencie opłacalne, osiągając szczyt w połowie 2021 r., jego wartość spadła w tym roku o 70%, co źle wróży graczom pod koniec gry.

Analiza: skutki wydobywania Ethereum i nie tylko

Nawet na szczytach Ethereum stawało się znacznie wolniejsze i droższe, ponieważ prawie codziennie osiągało swój limit transakcji.

Ale teraz, gdy jego wartość spada, wielu inwestorów kryptograficznych nie jest w stanie odzyskać strat, wydając tak dużo pieniędzy na GPU i inne monety. Jedna z takich historii, jak opisano w artykule Bloomberga, dotyczy człowieka, który zainwestował 30,000 2021 euro w sprzęt do kopania kryptowalut w połowie 5,000 r., ale do tej pory zarobił tylko około XNUMX euro na krypto.

Nie uwzględnia to nawet wpływu tego kopania na środowisko, ponieważ poziom emisji dwutlenku węgla zawsze był głównym problemem w przypadku kryptowalut. I można by argumentować, że pomiędzy marnotrawstwem procesorów graficznych zakupionych w celu wydobycia a szkodami dla środowiska, wartość samego Ethereum, spadając tak gwałtownie, zrobiła wszystko na marne.

Udostępnij to