Bez SMS-ów nie wiedzielibyśmy, jak powiedzieć ludziom w trzech literach, że coś się głośno śmieje (LOL). Nie mielibyśmy szybkiego sposobu na przekazanie konsternacji (SMH) i nie żylibyśmy w świecie, w którym większość emocji sprowadza się do jednego emocjonalnego obrazu, takiego jak 😉.

Technologia, Short Message Service lub SMS, rozpoczęła się od 16-znakowej wiadomości „Merry Christmas”, wysłanej 30 lat temu (3 grudnia) przez Neila Papwortha, programistę pracującego nad technologią przesyłania wiadomości mobilnych. Ale minie prawie kolejna dekada, zanim wiadomości tekstowe i emotikony (kombinacje znaków, które zastępują zwięzły wyraz twarzy, jak :-P) szturmem podbiją społeczeństwo.

Myślę, że można śmiało powiedzieć, że to Blackberry zawdzięczamy powszechne przyjęcie SMS-ów. Millenialsi i ich idole (och, hej, Paris Hilton (otwiera się w nowej karcie)) nosili swoje BlackBerry i inne telefony z fizyczną klawiaturą jako talizmany.

Chociaż iPhone nie odegrał żadnej roli we wczesnym przyjęciu kultury SMS-ów (wraz z telefonami z Androidem), pomógł przekształcić kulturę SMS-ów opartą głównie na tekście w kulturę pełną graficznych emotikonów.

Teraz, trzy dekady później, SMS-y na zawsze zmieniły sposób, w jaki ludzie się komunikują. Niedawne badanie upamiętniające 30. rocznicę pierwszego SMS-a firmy Infobip (otwiera się w nowej karcie) ujawniło fascynujące szczegóły dotyczące tego, jak SMS-y zmieniły nasze życie. (Pamiętaj, że ankieta jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, ale najważniejsze wnioski przedstawiliśmy poniżej).

˚o˚'!

Połączenia telefoniczne są praktycznie martwe. Ankieta przeprowadzona wśród 1000 amerykańskich konsumentów wykazała, że ​​tylko 24% nadal woli połączenia głosowe od komunikacji SMS i innych serwerów proxy SMS, takich jak WhatsApp i komunikatory (41%). Oczywiście młodzi ludzie jeszcze rzadziej odpowiadają na telefony. 53% pierwszego pokolenia wysyłającego SMS-y, milenialsów, wolałoby pisać SMS-y, a 48% pokolenia Z myśli tak samo. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego dzieci już nie dzwonią, oto odpowiedź; jednak masz prawie gwarancję, że otrzymasz SMS-a w dniu swoich urodzin.

Za każdym razem, gdy idę na spacer, zauważam, że wszyscy są uwikłani w jeden z najniebezpieczniejszych nawyków na świecie: wysyłanie SMS-ów i prowadzenie samochodu. SMS-ów nie można winić za tę rażącą praktykę. SMS został zaprojektowany z myślą o telefonach z małymi, prostymi ekranami, które byłyby trudne do odczytania podczas jazdy. Telefony z dużymi ekranami o wysokiej rozdzielczości bardzo ułatwiają patrzenie w dół, czytanie tekstu, a następnie szybkie wpisywanie odpowiedzi, gdy wsiadasz do samochodu przed sobą.

Ankieta Infobip wykazała, że ​​aż 52% millenialsów przyznaje się do wysyłania SMS-ów podczas jazdy. Może na urodziny SMS ktoś opracuje autoblokadę na poziomie systemu operacyjnego, która uniemożliwi kierowcom wysyłanie SMS-ów w samochodzie, jeśli nic więcej. Nie, nie wiem jak, ale warto to przemyśleć.

wypukły (¬‿¬)

Wysyłanie SMS-ów prawie wszędzie to dziedzictwo SMS-ów. SMS-y wysyłamy w czasie:

  • Spotkania
  • pogrzeby
  • Podczas korzystania z łazienki
  • Kiedy nie mamy nic innego do roboty
  • 45% ankietowanych przyznało się do wysyłania SMS-ów pod wpływem alkoholu i żałowania tego.

Wiadomości tekstowe są również językiem miłości. Spotykamy się w aplikacjach randkowych, a następnie mierzymy sukces tej pierwszej randki po tym, jak długo po tym, jak nasza randka do nas napisała. Cała koncepcja „ghostingu” wywodzi się z SMS-ów. Ponad jedna czwarta mężczyzn stwierdziła, że ​​zostali porzuceni przez SMS-y (i nieco mniej niż 19% kobiet). To niesamowite, jak wiele romansów, szczęścia i smutku wiąże się z tą technologią.

Technologia SMS-ów rozwinęła się do tego stopnia, że ​​może wywołać oczekiwanie. Jeśli wysyłasz komuś ważną wiadomość, zwykle po prostu patrzysz na ekran, czekając na odpowiedź. Teraz oczywiście możesz zobaczyć, kiedy zaczęli stukać, a kiedy przestali - to kolejka górska emocji.

͡° ͜ ʖ ͡°

To naturalne, że coś, co tak głęboko zakorzeniło się w naszej kulturze, stało się także forum dla jednej z najbardziej podstawowych ludzkich czynności: 63% millenialsów stwierdziło, że wysyła sekstingowe wiadomości i być może, aby było mniej niezręcznie, ludzie przyjęli relatywnie łagodne emotikony jako zamienniki części ciała i aktów seksualnych.

Prawdopodobnie SMS-y miały większy wpływ na nasze życie niż smartfony i media społecznościowe. Jasne, zawsze korzystamy z naszych telefonów i jest wiele dramatów w mediach społecznościowych, ale co najczęściej robimy z naszymi telefonami? Kiedy chcesz porozumieć się z przyjaciółmi, rodziną lub kochankami, wysyłasz im SMS-a, prawda?

Szczęśliwe 30 SMS-ów. Chyba utknęliśmy z tobą.

Udostępnij to