Crossplay rośnie z dnia na dzień, co oznacza, że ​​każdy, kto chce zagrać ze znajomymi w najnowszą grę FPS, MMO lub szybką grę kulinarną, nawet na różnych platformach konsolowych, ma więcej opcji niż kiedykolwiek. jego.

Gra z ludźmi z całego świata nigdy nie była łatwiejsza, a rosnący trend w grach międzyplatformowych wydaje się być gotowy do przełamania jednej z ostatnich poważnych przeszkód dla graczy, którzy utknęli na różnych platformach do gier.

Niektórzy mogą nie widzieć szumu wokół crossplay; w końcu, Za mało ludzi, aby zagrać w Call of Duty: Warzone na samym PS4? Ale coś tak prostego, jak crossplay, może wpłynąć na wybór materiału. W końcu, jeśli Twoi znajomi grają na Xboksie, a Ty grasz na PlayStation, będziesz chciał móc grać z nimi bez konieczności kupowania Xboksa.

Coraz wyraźniej widać, że mamy możliwości technologiczne umożliwiające rozgrywkę międzyplatformową, zwłaszcza że konsole takie jak PS5 i Xbox Series X lub ich poprzednicy PS4 i Xbox One mają coraz bardziej podobną architekturę przetwarzania i są zasadniczo komputerami PC.

W ciągu kilku miesięcy po premierze dużej gry online liczba graczy również ma tendencję do zmniejszania się, a możliwość rozszerzenia dobierania drużyn na wszystkie platformy może być ogromnym dobrodziejstwem dla oddanych fanów i fanów długowieczności gry online.

Wiemy, że niektórzy wydawcy, tacy jak Ubisoft, chcą udostępnić wszystkie swoje gry PvP w trybie cross-play., a ten trend będzie się utrzymywał. Więc jeśli szukasz cross-play, który nie ogranicza Cię tylko do jednej platformy, oto nasz szczegółowy przewodnik po wszystkich tych, których potrzebujesz.

Co to są gry krzyżowe?

gry krzyżowe

(Zdjęcie: Nintendo)

Crossplay to możliwość grania w gry wideo online na wielu platformach., co oznacza, że ​​ktoś grający w Fortnite na Nintendo Switch może znajdować się na tym samym serwerze, co osoba korzystająca z Xbox One, a także umożliwia graczom dostęp do danych graczy z różnych konsol.

Gry o dużej renomie, które koncentrują się na szeroko dostępnej grze, najczęściej obsługują cross-play, takie jak gra Battle Royale Fortnite lub symulator klocków konstrukcyjnych Minecraft.

Jednak nie jest to powszechna praktyka na wszystkich platformach, czemu nie pomaga presja ekskluzywnych gier na większości platform, co uniemożliwia wielu tytułom umożliwienie funkcji cross-play.

Dlaczego nie wszystkie gry są skrzyżowane?

Minecraft

(Zdjęcie: Mojang)

Jest kilka głównych gier prowadzących tutaj szarżę. Inicjatywa Microsoft Play Anywhere oznacza, że ​​wiele tytułów na konsolę Xbox, po zakupie, można również odtwarzać na PC. Biorąc pod uwagę, że Microsoft rozwija zarówno platformę Xbox, jak i system operacyjny Windows, wydaje się to dość proste i pozwala na grę międzyplatformową w niektórych (ale nie wszystkich) grach Play Anywhere.

Obserwujemy wzrost cross-play w grach AAA między Xbox i PlayStation, pomimo opóźnień na tym froncie, postęp jest dokonywany.

Jednak włączenie gry międzyplatformowej wiąże się z kosztami rozwoju; dlatego nie wszędzie go widzisz. Jeśli kod gry nie jest napisany, aby umożliwić taką grę, nie jest łatwo wprowadzić go z perspektywy czasu.

Deweloper Overwatch, Wes Yanagi, wyjaśnił, że „Crossplay to coś, co z pewnością byłoby atrakcyjne dla graczy, a jako gracz chciałbym, aby tak się stało. Prawda jest taka, że ​​gra polegająca na zaimplementowaniu crossplay w Overwatch jest trudniejsza, niż większość ludzi może sądzić. (przez GameSpot).

Shawn Layden, ustępujący prezes PlayStation Worldwide Studios, również był często cytowany, gdy powiedział, że „Włączenie gry międzyplatformowej nie polega tylko na przełączeniu przełącznika i 'odjechaniu'. Jest to bardzo wielowymiarowy typ atrybutu lub funkcjonalności”. (przez Eurogamer).

Nawet jeśli stanie się to bardziej technicznie możliwe, twórcy platform mogą również być niechętni (kaszel, Sony, kaszel), aby otworzyć grę międzyplatformową, biorąc pod uwagę, że chcą, aby gracze byli na ich platformie, a nie inni.

Ale Które gry są tak naprawdę grami crossover? Możesz zobaczyć nasz przewodnik 10 najlepszych gier crossover poniżej.

Najlepsze gry typu cross-play

1. Fortnite (Xbox One, PS4, Switch, PS5, Xbox Series X/S, PC, urządzenia mobilne)

GRY KRZYŻOWE

Fortnite (zdjęcie: Epic Games)

Niezwykle popularna gra Battle Royale online Fortnite to gra cross-play z wyboru ze względu na łatwość gry i wsparcie na konsolach, PC, iOS i Android. Wraz z wydaniem Rozdziału 2 Fortnite zupełnie nowej mapy wyspy, z nową mechaniką, taką jak pływanie i łodzie motorowe, nigdy nie było lepszego czasu na rozpoczęcie.

2. Minecraft (Xbox One, Switch, PC, Mobile)

Minecraft to najlepiej sprzedająca się gra komputerowa wszech czasów i nie bez powodu- Jego prosty interfejs i mechanika budowania pozwalają graczom na ogromną kreatywność i złożoność, niezależnie od tego, czy budują pływający zamek, podziemną lawę, czy gigantyczną maszynę zręcznościową w grze. Świat jest twoją masową ostrygą.

3. Rocket League (Xbox One, PS4, Switch, PC)

Oryginalny remiks piłkarski, który pozwala kopać piłki i strzelać bramki w szybkich samochodach, tak głupie i chaotyczne, jak powinno być, i jedna z pierwszych gier, które uzyskały tak szerokie wsparcie dla cross-play.

4. Apex Legends (PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One)

Apex Legends to fantastyczna bitwa royale dla tych, którzy cierpią z powodu zmęczenia Fortnite. Daje również graczom możliwość gry międzyplatformowej na konsolach nowej i obecnej generacji, dzięki czemu żaden członek zespołu nie zostanie w tyle. Cóż... chyba że grają na PC lub Switchu.

5. Call of Duty: Warzone (PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One, PC)

GRY KRZYŻOWE

Call of Duty: Strefa wojny

Call of Duty: Warzone jest teraz samodzielną grą Battle Royale i jest też świetna. Pierwotnie wydany jako dodatek do Modern Warfare (2019), Warzone zaczął żyć własnym życiem, dając szansę zarówno Fortnite, jak i PUBG. Warzone oferuje grę krzyżową na konsolach ostatniej i obecnej generacji, a także na PC, co oznacza, że ​​bez względu na platformę, na której grasz, możesz współpracować ze znajomymi.

6. Hearthstone (PC, urządzenia mobilne)

Darmowa gra karciana, która kontynuuje tradycję World of Warcraft i odniosła wielki sukces, podczas gdy mobilna gra krzyżowa pozwala na znacznie bardziej elastyczną rozgrywkę na wszystkich platformach.

7. PUBG (Xbox One, PS4)

Gra Battle Royale nie nadążała za sukcesem Fortnite, ale wciąż ma ogromną publiczność na całym świecie i obsługuje crossplay między Xbox One i PS4. Jednak cross-play między wszystkimi platformami nie jest możliwy.

8. Street Fighter V (PS4, PC)

Ograniczona gra crossover, ale gra Street Fighter 2016 pokazuje początek side-scrollowych uderzeń, które wykraczają poza ograniczenia poszczególnych platform.

9. Wargroove (Xbox One, Switch, PC)

KRZYŻOWANE GRY

Wargroove (zdjęcie: Chucklefish Games)

Niezależna gra strategiczna inspirowana dziedzictwem Advance Wars, tym razem w średniowiecznej scenerii fantasy. Więcej smoków i magii niż czołgów i samolotów, ale wojna oparta na duszkach zawsze jest tego warta, niezależnie od platformy.

10. Nieustraszony (Xbox One, PS4, PC)

Darmowa gra akcji wydana przez Epic Games, w którą możesz grać sam lub w grupie maksymalnie czterech osób. W duchu Monster Huntera stajesz przed ogromnymi „Behemotami”, które zniszczyły krainę, chociaż tymi potworami można manipulować w około 20 minut.

11. Świat DC Universe (PS4, PC)

Akcyjna gra MMO osadzona w uniwersum DC, z postaciami takimi jak Batman, Flash, Joker i wieloma innymi, zamieszkującymi świat inspirowany komiksami. Po co grać w pojedynkę, skoro Twoi znajomi na PC i PS4 mogą do Ciebie dołączyć?

12. No Man's Sky (PS4, Xbox One, PC)

Po powolnym starcie gra No Man's Sky stała się silniejsza dopiero po kilku dużych aktualizacjach. Gra obsługuje teraz grę międzyplatformową i jest również dostępna na Xbox One.

Inne gry crossowe, w które możesz grać

Jeśli żadna z powyższych Cię nie interesuje lub jeśli chcesz tylko wiedzieć, jakie inne gry crossover są dostępne, oto krótka lista kolejne 30 gier crossover które działają dobrze na dwóch lub więcej platformach.

 • Aragami (Xbox One, PC, Switch, PS4, PC)
 • Ark: Survival Evolved (Xbox One, PC)
 • Astroneer (Xbox One, PC)
 • Brawlhalla (Xbox One, PS4, Switch)
 • Dick Wilde 2 (PS4, PC)
 • Dragon Quest Builders 2 (PS4, Switch)
 • Ewa: Walkiria (PS4, PC)
 • Final Fantasy XIV (PS4, PC, Mac)
 • Full Metal Furies (Xbox One, PC)
 • Glory Games (PS4, PC)
 • Guns of Icarus Online (PS4, PC, Mac)
 • Wesołych wojen (Xbox One, PC)
 • Hex (PS4, PC)
 • Killer Queen Black (Switch, Xbox One, PC)
 • Mantis Burn Racing (PS4, Switch, Xbox One, PC)
 • Mushroom Wars 2 (Switch, PC, Mac)
 • Następny bohater (Xbox One, Switch, Mac, PC)
 • Przeciążenie (Xbox One, PC / PS4, PC)
 • Paladins (Xbox One, Switch, PC, PS4)
 • Phantasy Star Online 2 (PS4, Xbox One, Switch, PC)
 • Realm Royale (Xbox One, Switch, PC, PS4)
 • Pokój gier (PS4, PC)
 • Siegecraft Commander (PS4, PC / Switch, Xbox One, PC)
 • Sniper Elite V2 Remastered (Xbox One, PC)
 • Władcy Kosmosu (PS4, PC / Xbox One, PC)
 • SMITE (Xbox One, Switch, PC, PS4)
 • Star Trek: Załoga mostu (PS4, PC)
 • Super Mega Baseball (PS4, Xbox One)
 • Weapons of Mythology: New Age (PS4, PC)
 • Werewolves Inside (PS4, PC)

A co z grami międzypokoleniowymi?

GRY KRZYŻOWE

(Zdjęcie: Respawn Entertainment)

Być może słyszałeś ten podobny termin, gry cross-gen, używane w artykułach o grach lub forach społecznościowych, ale tak naprawdę nie ma to nic wspólnego z grą międzyplatformową.

Gry międzypokoleniowe to te, które zostały wydane na więcej niż jedną generację konsol.Jak premiera GTA 5 na PS4/Xbox One i PS3/Xbox 360 czy premiera The Legend of Zelda: Breath of the Wild na Wii. U i Nintendo Switch.

czasami cross-play obejmuje konsole różnych generacji, co oznacza, że ​​gracze Xbox One i Xbox 360 mogą łączyć się razem z tym samym serwerem. Jednak biorąc pod uwagę różnicę mocy między generacjami konsol, jest mało prawdopodobne, aby wrażenia były tak płynne, jak między PS4 i Xbox One.

Udostępnij to