Giganci technologiczni łączą siły, aby stworzyć platformę dla

Linux Foundation ogłosiła plany stworzenia otwartego, interoperacyjnego zestawu danych map, który będzie nazywać Overture Maps Foundation.

Projekt został współzałożony przez gigantów technologicznych AWS, Meta, Microsoft i giganta mapowego TomTom (zwróć uwagę na brak Apple i Google) i powinien być „otwarty dla wszystkich społeczności, które mają wspólny interes w tworzeniu danych map”.

„Członkowie będą łączyć zasoby w celu tworzenia kompleksowych, dokładnych i aktualnych danych map w miarę zmian w świecie fizycznym”, powiedziała grupa w komunikacie prasowym (otwiera się w nowej karcie), dodając, że Fundacja Overture Maps stara się wspierać obie obecne mapy jako produkty mapowania nowej generacji.

Fundacja Overture Maps

Dyrektor generalny Linux Foundation, Jim Zemlin, wyjaśnia, w jaki sposób mapowanie środowiska fizycznego każdej społeczności jest „niezwykle złożonym wyzwaniem” i ma nadzieję, że współpraca „umożliwi niezliczone innowacje, które przyniosą korzyści jednostkom, firmom i społecznościom”.

Mapowanie to nie tylko oczywistość: ma również wspierać inne funkcje, takie jak autonomiczna jazda, wizualizacja danych i ostatecznie rozszerzona rzeczywistość.

Z biegiem czasu Overture ma na celu zapewnienie wspólnego tworzenia map, zapraszając do udziału organizacje obywatelskie, takie jak; globalne repozytorium jednostek zaprojektowane do łączenia danych z różnych zbiorów; proces zapewniania jakości; oraz ustrukturyzowany schemat danych, który, jak ma nadzieję, stworzy przyjazny dla użytkownika ekosystem.

Celem Overture jest zwiększenie liczby członków i współpracowników, co pozwoli na jeszcze lepsze postępy, ale czy gigantyczne Apple dołączy do ruchu, dopiero się okaże.

Chociaż firma zawsze lubiła rzeczy na swój sposób, ostatnio stała się częścią standardu inteligentnego domu Matter z Google, Amazon, Samsung SmartThings i Zigbee Alliance, wprowadzając własny HomeKit jako podstawę.

Nieobecny jest również, przynajmniej na razie, Google, który odpowiada za prawie 72% rynku mobilnych systemów operacyjnych ze swoim systemem operacyjnym Android, któremu przypisuje się umieszczanie map w kieszeniach milionów. Zagrożenie, przed którym stoi Fundacja Overture Maps, dopiero się okaże.

TechRadar Pro skontaktował się z Apple i Google, aby skomentować ich nieobecność w niedawno ogłoszonym sojuszu.

Udostępnij to