AMD nawiązało współpracę z Google, aby umożliwić granie w gry Steam na Chromebookach z procesorami Ryzen.

Być może wiesz, że minęło kilka lat, odkąd Google zaczął mówić o obsłudze gier Steam na Chromebookach, a funkcja weszła do testów alfa na początku tego roku, ale wymagała procesora Intela.

Teraz projekt wszedł w fazę beta testów i ma procesory AMD, ale wybiera tylko układy Ryzen 5000. Mianowicie procesory AMD Ryzen 7 5825C lub Ryzen 5 5625C, a omawiany Chromebook również potrzebuje minimum 8 GB pamięci RAM.

AMD zauważa, że ​​około 50 gier jest częścią początkowej linii tytułów Steam, z których można korzystać na kwalifikującym się Chromebooku.

O jakich grach mówimy? Wspierane wysiłki obejmują między innymi Age of Empires II: Definitive Edition, Civilization V, Half-Life 2, Left 4 Dead 2, Portal 2 i Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Analiza: fajna, ale z zastrzeżeniami

Jak działa ta magia? Cóż, w gry Steam można grać na Chromebooku przy użyciu warstwy kompatybilności z Protonem, która jest podobna do Steam Deck, urządzenia przenośnego do gier, które obsługuje wersję systemu operacyjnego Linux (SteamOS), jest w stanie uruchamiać gry Windows. (Pamiętaj, że system operacyjny Chrome jest również oparty na systemie Linux).

Oczywiście możliwość uruchomienia klienta Steam i grania w gry komputerowe na Chromebooku jest świetna, ale jest tutaj kilka zastrzeżeń. Oczywiście pierwszym jest to, że chociaż ta funkcja przeszła z wersji alfa do beta, nadal będzie nieco szorstka na brzegach, więc możesz spodziewać się różnych problemów, czkawek i gremlinów.

A ponieważ Proton pomaga we wspieraniu, nic dziwnego, że gry korzystające z oprogramowania zapobiegającego oszustwom będą problematyczne (nawet jeśli programista włączył obsługę Protona, na razie może nie działać na Chromebookach).

Ponadto niektóre gry są oczywiście bardziej wymagające niż inne, więc minimalna systemowa pamięć RAM wynosząca 8 GB może w niektórych przypadkach nie wystarczyć. Google zauważa, że ​​16 GB może być potrzebne do płynniejszej rozgrywki w niektórych tytułach (lub w ogóle).

Na przykład Wiedźmin 3: Dziki Gon (na zdjęciu powyżej) to jedna z tych gier, które wymagają 16 GB, a Google dodatkowo zaleca „ustawienie niskiej grafiki i przetwarzania końcowego” w informacjach o wydaniu. (Te uwagi nie tylko zawierają listę obsługiwanych gier i w niektórych przypadkach dodatkowe wymagania, ale także dokumentują znane problemy i przegląd aktualnie obsługiwanych Chromebooków).

Chromebooki stają się coraz bardziej przyjazne dla graczy, jak widzieliśmy ostatnio, nie tylko z powodu tych postępów wraz z wprowadzeniem gier Steam na platformę, ale także z powodu rozwoju Chromebooków specjalnie nastawionych na graczy (z przyzwoitymi komponentami). wysokiej jakości wyświetlacze, klawiatury do gier RGB itp.).

Jeśli chodzi o to, jak te urządzenia układają się w zestawieniu z w pełni funkcjonalnym laptopem do gier, cóż, wciąż jest tu wiele sposobów, ale mam nadzieję, że Chromebooki mogą być przynajmniej przyzwoitą alternatywą dla gier w podróży.

Dzisiejsze najlepsze oferty na laptopy

Udostępnij to